Strona główna I. Formacja SERCA SERCA ŚPIEW Święty spokój

Święty spokój

Wiosna zachwyca w blasku słońca. Przyroda budzi się do życia i napełnia otoczenie przyjemnym zapachem. Kolory natury ubarwiają świat. Wspomniane zjawiska wzmacniają w ludziach optymizm oraz dobre samopoczucie. Aby tego doświadczyć, trzeba wyjść z domu na świeże powietrze. Wycieczki piesze do lasu lub wypoczynek w dużym ogrodzie koło kościoła, to propozycje rekreacji organizowanej przez parafię św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku.

Plan wyprawy

Parafialne wycieczki piesze z miasta do lasu organizowane są przez parafię św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku od kilku lat. Odbywają się mniej więcej dwa razy w miesiącu przez cały rok. Uczestnikami tych wypraw są dzieci, młodzież i dorośli oraz ksiądz. Osoby niepełnoletnie wędrują pod opieką osoby dorosłej lub z pisemną zgodą rodziców na samodzielny udział. Organizatorzy zadbali o to, aby droga z kościoła parafialnego do lasu nie była bardzo długa, ale też niezbyt krótka, dlatego długość trasy w jedną stronę wynosi 4 km. Nadleśnictwo Ełk odpowiedziało pozytywnie na oficjalną prośbę parafii o pozwolenie na zorganizowanie w lesie tymczasowej bazy rekreacyjnej. W ten sposób powstał punkt docelowy wypraw pieszych. Podstawowe elementy bazy uczestnicy wycieczek zbudowali samodzielnie z połamanych przez wiatr drzew i gałęzi. Na poczucie bezpieczeństwa w tym miejscu wpływa jego lokalizacja w głębi lasu, blisko użytkowanej drogi leśnej z dobrym zasięgiem telefonicznym. Droga z kościoła do lasu prowadzi przez malowniczy krajobraz mazurski, co jest dodatkową motywacją, aby korzystać z tej formy wypoczynku.

Sprzęt turystyczny

Nie jest wymagane wyjątkowe przygotowanie do przejścia trasy i przebywania w lesie. Wystarczy wygodne ubranie i obuwie dostosowane do pory roku i pogody. W czasie pobytu w lesie dzieci oraz młodzież pod opieką dorosłych mogą ćwiczyć technikę samodzielnego przygotowania ogniska i rozpalania ognia. Niektórzy ćwiczą posługiwanie się siekierą przy rąbaniu drewna na opał. Najmłodsi uczą się bezpiecznego posługiwania się piłą ręczną i ostrym nożem w celu przygotowania kijka i kiełbaski do pieczenia na ogniu. Młodzi kucharze w swoich naczyniach smażą i gotują na ognisku różne potrawy. Inni wolą korzystać tylko z zapasów suchego prowiantu i picia (wskazane jest, aby każdy miał ze sobą 1,5 l napoju). Niektórzy mali wędrowcy przechodzą od etapu umiejętności zawiązania sznurowadła w bucie do wiązania liną konstrukcji szałasu.

Korzyści z wędrówki

Pismo Święte rozpoczyna się od opisu przyrody i prowadzi nas poprzez różne wydarzenia oraz symbole ze świata żywej natury, dlatego każda parafialna wycieczka piesza zaczyna się od modlitwy w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Od początku wyprawy uczestnicy mają kontakt z przyrodą, mijając ogród parafialny i przechodząc przez zielone obszary miasta w kierunku brzegu jeziora. Później następuje wejście na drogę prowadzącą przez łąki i pola aż do lasu. To jest okazja do korzystania z pobytu wśród przyrody przy użyciu ludzkich zmysłów. Można zobaczyć kolory roślin i nieba w różnych porach roku, duże fale na jeziorze wywołane wiatrem, ślady zwierząt na ziemi, stado saren na polanie i ptaki w locie. Najmłodsi bardzo rzadko korzystają z telefonu na wycieczce, ponieważ zauważają wspaniałe dźwięki przyrody a szczególnie śpiew ptaków w lesie i stukanie dzięcioła. Ważne jest to, że dzieci i młodzież lubią rozmawiać ze sobą na żywo bez używania telefonów i współdziałają przy różnych czynnościach w bazie. Zapach jeziora, łąki i lasu, ogniska i pieczonej kiełbaski, to stale zmieniająca się kompozycja. Dzieci swobodnie biegają w lesie i wdrapują się na pochyłe drzewa, młodzież udoskonala elementy drewniane bazy, a dorośli mają czas na zatrzymanie się i odpoczynek. Parafialna wycieczka piesza jest okazją aby pozostawić za sobą sprawy dnia codziennego i odłączyć się od tego, co nurtuje nas na co dzień. Pobyt w świecie przyrody działa pozytywnie na ciało i psychikę człowieka.

ks. Grzegorz Kunko