Strona główna I. Formacja SERCA SERCA ŚPIEW MUNDUR W SYMBOLICE CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

MUNDUR W SYMBOLICE CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

445
0

Od kilku miesięcy znana jest w Polsce i na całym świecie akcja „Murem za polskim mundurem”. Jest to promocja bohaterstwa Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Leśników i innych służb mundurowych Rzeczpospolitej Polskiej. W razie potrzeby gotowi są oni do poświęcenia swojego życia i zdrowia dla dobra rodziny oraz wszystkich obywateli Polski i innych państw. W związku z tym warto przypomnieć biblijne porównania wartości chrześcijańskich do munduru.

Mundur

Św. Paweł Apostoł w 6. rozdziale Listu do Efezjan opisał elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierza legionów rzymskich. Używając symboliki militarnej, Apostoł uświadamia wiernym, że ich życie powinno być dynamicznym działaniem w celu zachowania tożsamości chrześcijańskiej i ocalenia wartości religijnych. Św. Paweł napisał: „Stańcie więc i przepaście wasze biodra prawdą, załóżcie pancerz sprawiedliwości, a na nogi włóżcie gotowość głoszenia dobrej nowiny pokoju. Zawsze miejcie tarczę wiary, dzięki której będziecie mogli gasić wszelkie ogniste pociski Złego. Przyjmijcie też hełm zbawienia oraz miecz Ducha, którym jest Słowo Boże”. Na podstawie cytowanego Listu św. Pawła można wyróżnić pas, pancerz, buty i hełm jako elementy munduru legionisty. Tarcza i miecz należy do uzbrojenia.

Postawa stojąca

Postawa stojąca w legionach rzymskich i innych armiach świata oznaczała szacunek wobec wyższych stopniem, gotowość do przyjmowania rozkazów od przełożonych i zdecydowane działanie. Wspomniana pozycja ciała w symbolice chrześcijańskiej jest przede wszystkim zewnętrznym wyrazem szacunku dla Boga. Wyraża również gotowość do wypełniania woli Bożej poprzez realizację zasad chrześcijańskich.

Pas prawdy

Rzymski żołnierz zakładał skórzany pas, przy którym przywieszał swój miecz oraz przepasywał swoje ubranie w postaci tuniki sięgającej od ramion do kolan oraz zbroję. Prawdą, o której pisze Apostoł, jest wewnętrzna uczciwość i szczerość, dzięki której chrześcijanin może walczyć ze złem. Kłamstwo i podstęp, to broń szatana.

Pancerz sprawiedliwości

Pancerz ochraniający pierś i plecy żołnierza stanowił podstawowy element jego zbroi. Sprawiedliwość oznacza moralne postępowanie i charakter ukształtowany według zasad chrześcijańskich.

Buty głosiciela pokoju

Chodzi tutaj o noszone przez rzymskich legionistów skórzane obuwie, o podeszwach gęsto podbijanych ćwiekami, co umożliwiało zaparcie się nogami i nieruszenie z miejsca pomimo nacisku nieprzyjaciela. Postawę głosiciela pokoju stanowi w tej sytuacji stałość i wytrwałość. Oznacza to, że Ewangelia pokoju jest solidnym fundamentem, na którym stoi chrześcijanin walczący z pokusami szatana. W ten sposób wierni są nie tylko bezczynnymi odbiorcami Ewangelii, ale stają się jej głosicielami poprzez osobisty przykład sukcesów w zmaganiu się ze złem.

Hełm zbawienia

Hełm był ciężką, metalową ochroną na głowę, od środka wyłożoną skórą lub gąbką. Przyglądając się żołnierzowi, widzimy, że zbroja ochrania najważniejsze organy człowieka. W duchowej walce szatan atakuje głowę, wprowadzając w umysł człowieka zwątpienie i niepokój. Stąd wynika potrzeba stałej modlitwy o dar rady, aby podejmować właściwe decyzje.

Tarcza wiary

Rzymska tarcza była ogromną, podłużną konstrukcją zbudowaną z drewna pokrytego lnem i skórą. Jeśli była wilgotna, to skutecznie odpierała płonące strzały. Tarcza i włócznia lub tarcza i miecz symbolizowały wojownika wyszkolonego i gotowego do walki. Tarczą w walce ze złem powinna być wiara w Boga i wiara w zwycięstwo nad pokusami i słabościami.

 

Miecz słowa Bożego

Miecz używany był w walce wręcz. Jest to jedyny, ofensywny element w uzbrojeniu żołnierza opisanego przez św. Pawła. Charakterystyczna dla miecza jest zdolność przebijania zapory obronnej, dlatego Apostoł użył symboliki tej broni dla określenia Słowa Bożego, które ma zdolność przenikania umysłu człowieka i docierania do głębi ludzkiego życia. Czytanie lub słuchanie Pisma świętego prowadzi do przemiany życia, tak że chrześcijanin może podnieść się z upadku moralnego, odeprzeć pokusy do złego i umocnić dobro będące w człowieku.

Realizacja

Akcja „Murem za polskim mundurem” przypomina o powinności powszechnego szacunku do osób noszących mundur polskiej formacji. Wobec tego warto zadbać także o realizację wartości chrześcijańskich porównanych do munduru.

ks. Grzegorz Kunko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here