Strona główna II. Formacja SUMIENIA POKOCHAĆ MISJE Zatroszcz się o Kościół!

Zatroszcz się o Kościół!

544
0

Miejscowe duchowieństwo jest szczególnie ważne dla utrzymania żywotności Kościoła w krajach misyjnych. Potrzeba nieustannej troski katolików całego świata, by powołani do służby kapłańskiej na terytoriach misyjnych, odkrywszy swoje powołanie, mogli je zrealizować. Nieocenioną formą tej troski jest właśnie projekt AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów.

„Papieskie dzieło do spraw powołań”

Papieskie Dzieła Misyjne koncentrują się wokół spraw misyjnych w rozmaitych ich obszarach. Zabiegają nie tylko o rozbudzanie misyjnego zapału w całym Ludzie Bożym, co czynią choćby poprzez prasę misyjną, lecz także przypominają o potrzebie modlitwy za misje i misjonarzy. Zachęcają także do materialnego wspierania misyjnej działalności Kościoła.

Powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego na terytoriach misyjnych szczególną troską otacza Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, które w 2022 roku będzie obchodzić setną rocznicę uznania za papieskie. PDPA czuwa nad tym, by młodzi ludzie odkrywając swe powołanie, mogli na nie pozytywnie odpowiedzieć i zrealizować je na Bożą chwałę, dzięki czemu przyczynia się do rozwoju konkretnych wspólnot. Dzieło to propaguje modlitwę o nowe – liczne i święte – powołania w krajach misyjnych.

Powołania na terytoriach misyjnych

Kongregacja Ewangelizacji Narodów opiekuje się 1119 terytoriami misyjnymi na świecie. Obszary te zazwyczaj borykają się z trudną sytuacją materialną. Te młode biedne wspólnoty mają w sobie jednak wielki potencjał, którego zaczyna brakować w Europie. Na wszystkich terytoriach misyjnych, pod okiem około 2000 wychowawców, do kapłaństwa przygotowuje się ponad 70 000 kleryków. Niestety, zwykle te wspólnoty nie mają na tyle środków, by móc zapewnić należyte wykształcenie i formację wszystkim powołanym.

Adopcja szansą

Jednym ze sposobów pomocy seminarzystom w krajach misyjnych jest włączenie się w akcję AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów), której dziewiąta już edycja rozpoczyna się 4 listopada we wspomnienie św. Karola Boromeusza. Każdy, kto pragnie wziąć udział w tym projekcie, może wspierać misyjnych seminarzystów na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest modlitwa za jedno konkretne seminarium duchowne znajdujące się na terytorium misyjnym, zaś drugi łączy się z przekazywaniem choćby niewielkich ofiar materialnych na ten właśnie cel.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła działające w naszej ojczyźnie aktualnie opiekuje się ośmioma seminariami duchownymi, zarówno niższymi, jak i wyższymi, znajdującymi się w różnych częściach świata. Mowa tu o sześciu seminariach duchownych w Indiach, Wyższym Seminarium Duchownym św. Jana Marii Vianneya w diecezji Moramanga na Madagaskarze oraz Wyższym Seminarium Duchownym św. Augustyna w wikariacie apostolskim Iquitos w Peru. Warto wspomnieć, iż rektorem seminarium w Iquitos jest nasz rodak, ks. Zbigniew Rembała, misjonarz fidei donum, pochodzący z diecezji płockiej.

Ksiądz rektor Rembała podczas swojej wizyty w centrali Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie niejednokrotnie podkreślał, iż seminarzyści z Iquitos zdają sobie sprawę, iż to właśnie z Polski płynie do nich bardzo potrzebne wsparcie – duchowe i materialne. To także dzięki inicjatywie, jaką jest AdoMiS, tamtejsi klerycy mają zapewnione wyżywienie, lekarstwa, dobrze zaopatrzoną bibliotekę.

Otwarte serce

Włączając się w akcję AdoMiS, dajesz szansę na rozwój młodym wspólnotom kościelnym, a miejscowym powołaniom zapewniasz tak bardzo potrzebne wsparcie modlitewne oraz materialne. Bez tego gestu chrześcijańskiej miłości i solidarności o wiele trudniejsze staje się udzielanie sakramentów i głoszenie Ewangelii, gdyż brakuje rąk i ust, którymi Chrystus pragnie się posłużyć. Odpowiedzmy zatem otwartym sercem na dar powołań w krajach misyjnych.

ks. Michał Kacprzyk, sekretarz PDRW i PDPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here