Strona główna RÓŻNE 100 LAT WKU W SUWAŁKACH – NAJSTARSZEJ W DIECEZJI EŁCKIEJ

100 LAT WKU W SUWAŁKACH – NAJSTARSZEJ W DIECEZJI EŁCKIEJ

956
0

W czerwcu obchodzimy XX-lecie wizyty Jana Pawła II w Diecezji Ełckiej. W czerwcu także obchodzimy 100-lecie powołania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach.

Tak to się zaczęło

24 czerwca roku 2019 mija 100 lat od ustanowienia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach. Wiek temu, a dokładnie 3 lipca, w Dzienniku Rozkazów Wojskowych nr 72 ukazał się rozkaz Ministra Spraw Wojskowych o ustanowieniu Powiatowej Komendy Uzupełnień Suwałki, bo taka była jej ówczesna nazwa. Generał-porucznik Józef Leśniewski w swoim rozkazie z 24 czerwca 1919 roku napisał: „Z dniem dzisiejszym ustanawiam następujące Powiatowe Komendy Uzupełnień…”: „Powiatową Komendę Uzupełnień Suwałki, z siedzibą tymczasową w Grodnie, obejmującą powiaty: Suwalski, Sejneński i Augustowski”. PKU Suwałki podporządkowano Dowództwu Okręgu Generalnego Warszawa. W tym czasie Suwałki nie były jeszcze wolne. Niepodległość zawitała tutaj 24 sierpnia 1919 r., dwa miesiące po podpisaniu rozkazu o powołaniu komendy uzupełnień. Już po trzech tygodniach do Suwałk zawitał Marszałek Józef Piłsudski, który w budynku Resursy Obywatelskiej – obecnego Muzeum Okręgowego wygłaszając przemówienie, powiedział do mieszkańców miasta: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”. Naczelnik Państwa kilkakrotnie odwiedzał jeszcze gród nad Czarną Hańczą, z którego pochodziła jego druga żona – Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska.

Najstarsza w diecezji

Suwalszczyzna to obszar rdzennie polski, o wielkich tradycjach wojskowych, leżący obecnie na terenie Diecezji Ełckiej. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach jest jedyną na wspomnianym terenie, która administruje na obszarze wchodzącym w skład województwa podlaskiego. Można więc uznać, że jest najstarszą polską WKU Diecezji Ełckiej. Tak jak 100 lat temu, tak i dzisiaj jednym z jej podstawowych zadań jest rekrutowanie, uzupełnianie żołnierzami Sił Zbrojnych Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

Czerwcowe przypadki

Czerwiec to miesiąc szczególny dla żołnierzy i pracowników suwalskiej Komendy. Czerwiec to miesiąc szczególny dla wiernych ełckiego Kościoła. Czerwiec to miesiąc „urodzin” WKU w Suwałkach, ale nade wszystko, miesiąc pobytu świętego Jana Pawła II na tych terenach. Ojciec Święty odpoczywał w wigierskim klasztorze pod Suwałkami od 8 do 10 czerwca 1999 roku. Tuż przed tym wydarzeniem jeden z oficerów Wojska Polskiego przeniesiony został do pełnienia obowiązków służbowych w nieodległej, suwalskiej WKU. Po dwudziestu latach, w roku jubileuszu, to on kieruje wspomnianą Komendą.

100 rocznica ustanowienia WKU zbiega się z obchodami jubileuszu XX-lecia Jana Pawła II w Wigrach. 22 czerwca br. kulminacją ceremonii rocznicowych Wojskowej Komendy Uzupełnień, będzie msza święta w Konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach, a następnie uroczystości przed pobliskim Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dla żołnierzy obchodzących jubileusz swojej WKU, ta czerwcowa zbieżność uroczystości kościelnych i wojskowych, nie jest przypadkowa. Wszak rok wcześniej, w połowie sierpnia, w Dniu Święta Wojska Polskiego i Dniu Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi stanęli na mszy polowej pod przewodnictwem JE kardynała Gerharda Mullera i JE biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Obchodom wojskowego święta honorowo patronował poseł Rzeczypospolitej Polskiej, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Tegoroczną kulminacją jubileuszu pobytu Ojca Świętego w Wigrach będzie uroczysta Msza święta, tam właśnie odprawiona przez biskupa ełckiego, 24 czerwca – dokładnie sto lat po ustanowieniu Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach.

Kościół jest przyjacielem Ojczyzny i Narodu. Ich obrońcami są żołnierze. Wartościami kształtującymi postawy ludzi w zielonych mundurach są i będą BÓG – HONOR – OJCZYZNA.

Z żołnierskim pozdrowieniem

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach

ppłk Jarosław Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here