Inny nie znaczy gorszy. Każdy jest wartościowy i każdy ma prawo do życia. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Osoby w tym spektrum należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.
Swój własny świat
Autyzm to zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. W Polsce występuje ono u 1 na 100 dzieci, jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Autos z greckiego oznacza sam. Autystycy lubią samotność, często izolują się i zamykają w sobie. Towarzyszy im bariera w komunikacji z innymi ludźmi, unikają kontaktu wzrokowego, a jeśli rozmawiają to na jeden temat. W życiu osoby w spektrum autyzmu rutyna odgrywa bardzo ważną rolę. Śniadanie o jednakowej porze, codzienny spacer czy ten sam niedzielny obiad. Ta rutynowość daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Ciężko nam to sobie wyobrazić, bo sami żyjemy w czasach, gdzie non stop coś się zmienia, technologia posuwa się coraz bardziej do przodu, przed nami co rusz to nowe możliwości. Autystycy widzą to inaczej. Czasem brak jednego produktu w sklepie potrafi spowodować wybuch płaczu u dziecka. Traci ono wtedy swoje poczucie bezpieczeństwa. Osoby w tym spektrum są nadwrażliwe na dotyk i dźwięki. Można powiedzieć, czują bardziej niż my. Jednak to wciąż takie same osoby jak ty, potrzebujące wsparcia, zrozumienia i obecności. To wszystko w obfitości potrafi dać nam Pan Bóg.
Bóg – przyjaciel
„Ponieważ drogi jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję, przeto daję ludzi za ciebie i narody za życie twoje. Nie lękaj się, bo jestem z tobą.” – mówi Pan Bóg do każdego z nas. On jest zawsze, niezależnie od pory dnia, naszego humoru czy sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Jezus doznał wszystkiego, czego my możemy doznać na ziemi. Zna każdy ból, każde cierpienie. I nas rozumie. Zawsze czeka, zawsze wysłucha. Jest jak najlepszy przyjaciel. Osoby zmagające się z autyzmem odnajdują w Nim swoje ukojenie, Kogoś z Kim mogą porozmawiać i Kto zrozumie ich świat. Bo Pan patrzy na każdego tak samo, każdy człowiek jest dla Niego ważny, cenny i niepowtarzalny. Każdego z nas ukształtował i stworzył, nas jedynych w swoim rodzaju. Wszystkim zatem należy się szacunek, każdego powinniśmy tolerować.
Każdy ma prawo do życia
Nikt nie ma prawa decydować o istnieniu drugiego człowieka. Nikt nie może stwierdzić, że dane życie nie jest warte życia. Bo każde jest warte. Każde życie to cud! Wartość ludzkiego życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci jest niepodważalna. Każdy człowiek, zdrowy czy chory, w spektrum autyzmu lub innym, ma swoją godność. Ma prawo, by żyć. Nie możemy tego podważać ani argumentować wolnością kogoś innego. Winniśmy bronić życia każdego człowieka. Nie oceniać z pozoru, ale starać się zrozumieć. Być wsparciem i opoką w trudnościach. Traktować z miłością każdego bliźniego. Tak przecież uczył sam Pan Jezus.
Ewelina Cierzniak