Strona główna Bez kategorii HORTITERAPIA NA CZTERY PORY ROKU Hortiterapia w gronie rodzinnym i symbole w kwiatach.

Hortiterapia w gronie rodzinnym i symbole w kwiatach.

791
0

 

Nieskończoności związku z Chrystusem…

Błogosławiony i bardzo oczekiwany jest moment przystąpienia do Pierwszej Komunii świętej, ponieważ Syn Boży przychodzi do czystych i skromnych dziecięcych serc, ofiarowując im życie ubogacone w bezgraniczną Bożą miłość.

Czas I Komunii świętej naszej pociechy jest również szansą na porządny rachunek sumienia z naszego życia, który możemy przygotować w czasie spaceru na świeżym powietrzu, wśród drzew, pól w ogrodzie czy w  parku. Podziwiając dokonania naszego Stwórcy, z ogromną pokorą uświadamiamy sobie, że obdarował nas niesamowitym pięknem przyrody, która wycisza, uspokaja, poprawia nasz dobrostan zdrowia. Przyrody, z której możemy korzystać bez ograniczeń w tym tak bardzo trudnym dla wszystkich covidowym okresie zmuszającym nas do izolacji społecznych. Dajemy sobie w ten sposób szansę na poprawę relacji z Bogiem a może też z innymi ludźmi, których po drodze straciliśmy lub też zapomnieliśmy, że relacje z najbliższymi odgrywają kluczową rolę w łączności pokoleniowej. Radując się tym wyjątkowym czasem, przygotowujemy się nie tylko duchowo, ale również dbamy o odświętną oprawę tej wyjątkowej uroczystości.

I Komunia święta kojarzy nam się z kolorem białym określającym czystość, skromność i niewinność oraz radość, dlatego najbardziej oddaje charakter tego sakramentu. Kolor ten nie tylko dominuje w wystroju kościoła, ale także w ubiorze i dodatkach. Nieodłącznym dopełnieniem stroju dla dziewczynek jest wianek niosący ze sobą mocną symbolikę: bezgrzeszności, cnotliwości, dobroci, nieskończoności związku z Chrystusem.

 

W jaki sposób podkreślamy tę symbolikę? Oczywiście za pomocą materiału roślinnego.

 

Zachęcamy do samodzielnego wykonania wianka komunijnego

Szukając rośliny, która pasowałaby swoim znaczeniem do wianka komunijnego, warto sięgnąć po mirt (Mirtus comunis), który jest rośliną o bogatej symbolice. Wyraża między innymi radość, samoopanowanie, wdzięk dziewicy, współczucie wobec niedoli bliźniego, wstrzemięźliwość. Powtarzając za Wikipedią: W Biblii mirt symbolizuje nieśmiertelność i zwycięstwo życia nad śmiercią (Księga Zachariasza 1,8; 1,11). W Biblii mirt jest także symbolem pokoju i radości (np. w Księdze Izajasza 41,19 i 55,13).

Mirt uważany jest też za symbol odnowy i oczyszczenia, łatwo bowiem odradza się po pożarach. Drugą rośliną o tradycyjnym znaczeniu, polecaną przez nas jest kwiat z domowej uprawy, to najczęściej spotykana jest karłowa postać asparagusa pierzastego, nosząca nazwę ‚Nanus’ (Asparagus plumosus var. nanus). Polecamy również margerytki i rumianek. Ich żółty środek traktujmy tu, jako symbol flagi watykańskiej. Możemy też wykonać wianuszek na opasce i uzupełnić ją kwitnącymi na niebiesko lub błękitno roślinami, wagę święta i jego religijny charakter podkreślimy najlepiej jak można, bo kolorem z flagi Maryjnej, co w maju ma szczególne znaczenie.

To może być przyjemne zrobienie czegoś razem. Dziś odeszło się od klasyki. Zmiany dotyczą też stosowanych roślin. Obecnie używa się też kolorowych kwiatów. My, jednak, zachęcamy by wianek był biały, wtedy wspaniale podkreślmy wyjątkowość i nieskazitelność tej uroczystości.

Dekoracja stołu

Na co zwrócić uwagę, dekorując stół komunijny? Oczywiście powinniśmy wziąć pod uwagę miejsce. Dekoracje kwiatowe czy przestrzennie ułożone serwetki powinny zostawić miejsce dla pyszności, jakie przygotujecie. Pamiętajcie, że lepiej mniej, ale z klasą niż mnóstwo dodatków każdy w innym stylu. No i najważniejsze – dekoracje komunijne powinny podobać się Wam i pasować do wystroju pomieszczenia. A najlepiej, jeśli można je przygotować wspólnie z dzieckiem. Warto wybrać się na łąkę lub do ogrodu Babci i przy tej okazji dowiedzieć się, jak to było dawniej. W ten sposób tworzy się więź pokoleniowa. A ponadto zastosujemy w praktyce hortiterapię czynną. Nasze dziecko pozna wiele roślin np. uprawiane w ogrodzie frezje, ogrodowy szparag, niezapominajki, stokrotki, zielone bluszcze – wszystko to, co może rosnąć w przydomowym ogrodzie.

Podstawową zasadą jest, by dekoracja nie zasłaniała gości. Wystarczy jeden drobny element i całość zyskuje niepowtarzalny charakter. Po pierwsze, dekoracje komunijne stołu powinny być eleganckie, uroczyste i pięknie podkreślać charakter przyjęcia. Dlatego najchętniej wybierane są akcesoria na Komunię z motywem kielicha czy Hostii, ponieważ pięknie akcentują świętość i wagę tego wydarzenia.

Aktualnie w trendach są minimalistyczne, kwiatowe lub ascetyczne dekoracje z gałązkami mirtu, eukaliptusa czy innych delikatnych zielonych dodatków. Najchętniej wybierana kolorystyka to biel, złoto, srebro, róż. Każdy z tych kolorów ma także swoje znaczenie w hortiterapii. Na Komunię dla dziewczynki polecany kolor to różowy zaś błękit dla chłopca.

Warto zwrócić uwagę na to, by dodatki były spójne, przygotowane w jednolitej kolorystyce lub nawet z tym samym motywem przewodnim. Na stole mogą znaleźć się także kompozycje kwiatowe w wazonikach lub misach, świece, które nadadzą ciepłego klimatu oraz tabliczka z imieniem dziecka.

Uwaga na rośliny z problemami! Należy uważać na wodę po konwaliach, która może powodować zatrucia.

Na koniec, pragniemy podziękować czytelnikom za otrzymane listy. Przytoczymy słowa od Pani Małgosi z Opola Świerczyna ,,wprowadziłam wiosnę, kolor i zapach do mojego domu a najfajniejsze jest to, że zrobiłam to wspólnie z dziećmi’’ i od Pana Andrzeja z Żuław, że obecnie wszyscy uczymy się pokory. Modlitwa, szczególnie wśród kwiatów jest dobra na wszystko.

Życzymy Wam zdrowia

Ciekawostka

A czy wiecie, że wianki biorą swój początek od wieńca starożytnego? Wieniec laurowy (wawrzynowy) to symbol i nagroda zwycięstwa w równej walce. Wieńcem laurowym ozdabiano głowy zwycięzców na igrzyskach w Grecji i Rzymie. Z czasem wieniec stał się symbolem nie tylko zwycięstwa, ale wybitnych osiągnięć we wszelkich dziedzinach życia. W średniowieczu kończący studia honorowani byli gałązkami owocującego wawrzynu szlachetnego. Wieńcem laurowym nagradzano m.in. wybitnych pisarzy. Jedna z odznak żołnierskich (Wzorowy Żołnierz) ma kształt wieńca laurowego. Od łacińskiego laureatus – „uhonorowany laurem” pochodzi polskie słowo „laureat”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here