Strona główna II. Formacja SUMIENIA PIELGRZYMUJEMY Z MARTYRIĄ Zmierzając do MATKI..

Zmierzając do MATKI..

499
0

Ze wzgledu na liczne, ulegające wielokrotnym modyfikacjom obostrzenia w podróżowaniu oraz fakt, że przed okresem letnim nie we wszystkich grupach wiekowych istniał dostęp do szczepionki przeciwko Covid-19 (co implikowało wykonywanie kosztownych testów podczas podróżowania) zostaliśmy zmuszeni do odwołania planowanych w minionym roku wyjazdów pielgrzymkowych. Niemniej jednak nie porzuciliśmy naszych planów i teraz stopniowo je wznawiamy. Wszystkim pielgrzymującym z Martyrią pragniemy podziękować za cierpliwość, w którą sami musieliśmy sie uzbroić w tym trudnym okresie.

Na początek, zapraszamy do udziału w pielgrzymce autokarowej do Medjugorie w datach 5-14 lipca, która  ujmuje w swoim bogatym programie następujące miejsca: BUDAPESZT-SARAJEWO – MEDJUGORIE – GÓRA PODBRDO – GÓRA KRIŻEVAC – MOSTAR – WODOSPADY KRAVICA – DUBROVNIK – WYBRZEŻE ADRIATYCKIE – SPLIT – TROGIR- MARIJA BISTRICA.

Stopniowo planujemy również powrót do wyjazdów lotniczych. Jeśli sytuacja na to pozwoli, na jesieni zoranizujemy wyjazd do Gruzji i Armenii. Cały czas na uwadze mamy również pielgrzymkę do Ziemi Świętej, miejsca które w ostatnich dwóch latach przez większość czasu pozostawało zamknięte dla odwiedzających.

Przesunęły się w czasie, ale nie zostały odwołane, nasze plany wyjazdu do Hiszpanii i Lourdes oraz ponownego nawiedzenia Meksyku i Portugalii. Jest więc wiele przed nami! Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!

Tymczasem, postanowiliśmy stworzyć cykl artykułów mających na celu przybliżenie miejsc, które będziemy odwiedzać podczas wspólnego pielgrzymowania. Niech dostarczając informacji, lepiej przygotują nas do zwiedzania i rozbudzą wyobraźnię. Zaczynamy od potwierdzonego lipcowego wyjazdu do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. W tym odcinku poświęcimy uwagę Budapesztowi, który odwiedzimy w drodze do Medjugorie. W następnych odcinkach przybliżymy Państwu naznaczone tragiczną historią Sarajewo, Sankturaium w Medjugorie, zabytkowy Mostar oraz chorwackie miasta – perełki czyli Dubrovnik, Trogir i Split.

Budapeszt czyli Paryż Wschodu

Budapeszt należy do najpiękniejszych miast Europy. Podzielony jest przez drugą najdłuższą rzekę Europy – Dunaj na niemalże dwie równe, bardzo różniące się od siebie połowy, które kiedyś stanowiły oddzielne ośrodki miejskie. Buda leżąca na prawym, wysokim brzegu Dunaju stanowiła rezydencję królewską, natomiast Peszt zlokalizowany na lewym, płaskim, brzegu pełnił funkcję ośrodka handlowo-rzemieślniczego. Z ich połączenia w 1873 r. powstało dzisiejsze miasto Budapeszt.

Na terenie dawnej Budy znajdują się m.in Góra Gellerta wznosząca się na wysokości 235 m n.p.m i Góra Zamkowa. Tę część Budapesztu charakteryzują wąskie, spadziste ulice, urokliwe kamieniczki i najstarsze zabytki takie jak: zamek królewski czy kościół św. Macieja, których korzenie tkwią w XIII w.

Natomiast dawny Peszt posiada promienisty układ szerokich ulic związanych półkolistymi arteriami, które ta część miasta zawdzięcza ponad dwóm wiekom panowania Habsburgów. To również za ich czasów ówczesny Peszt zyskał spektakularny gmach neogotyckiego Parlamentu będącego do dziś wizytówką miasta, budynek Muzeum Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych czy opery.

Warto jednak wiedzieć, że zanim nastały czasy Imperium Austro-Wegierskiego oba miasta w latach 1541–1686 znajdowaly sie pod tureckim panowaniem. Większość kościołów zamieniono wówczas w meczety. Pamiatką po tym okresie jest chociażby wiele czynnych do dziś łaźni, z których chętnie korzystają mieszkańcy miasta i turyści.

Powróćmy jeszcze na chwilę na prawy brzeg Dunaju do dawnej Budy. To wlasnie stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama miasta. Najczęściej odwiedzaną w tej części miasta dzielnicą jest dzielnica zamkowa, wznosząca się na wzgórzu o tej samej nazwie. To tu znajduje sie dawny Zamek Królewski, dziś potężny kompleks pałacowy będący efektem  przebudowy z XVIII i XIX w. Czasy monarchii odeszły dawno do przeszłości i dziś okazały budynek pełni funkcje Galerii i Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Historii Budapesztu.

Kolejnym ważnym punktem dzielnicy jest Kościół św. Macieja, w którym odbywały się królewskie koronacje. Chociaż zachowało się kilka oryginalnych elementów z czasów powstania świątyni w XIII w., dzisiejszy kształt kościoła jest, tak jak w przypadku zamku, efektem dziewiętnastowiecznej przebudowy. Odwiedzając wzgórze zamkowe, nie można opuścić także innej oryginalnej budowli, dobrze znanej Baszty Rybackiej. Pomimo swojego romańskiego wyglądu konstrukcja jest stosunkowo młoda, została ukończona dopiero w poczatkach XX wieku. Powstala z przebudowy murów zamkowych, a swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków.

Czym nastomiast zachwyci nas dawny Peszt, czyli zabudowania lewego, płaskiego brzegu Dunaju? Z pewnością figurujacą na liscie UNESCO Aleją Andrassyego –  rezprezentacyjną aleja stolicy Wegier, będącą jedną z najpiękniejszych ulic Europy. Łączy ona słynny Plac Bohaterów z placem, na którym znajduje sie Bazylika św. Stefana. Plac Bohaterów, obowiązkowy punkt każdej wizyty w Budapeszcie, zwany często Placem Milenijnym jest najważniejszym i najbardziej imponującym placem miasta. Pomimo że powstał dopiero w 1929 roku jako pomnik poległych w I Wojnie Światowej, szybko stał się symbolem Węgrów. To tutaj odbywały się m.in demonstracje oraz masowe spotkania ludności w trakcie powstania w 1956 r. Głównym elementem placu są dwie kolumnady z rzeźbami ważnych postaci z historii kraju, pomiędzy nimi góruje wysoka kolumna.

Na drugim końcu Alei Andrassyego znajdziemy imponującą Bazylikę św. Stefana. Ta stosunkowo młoda budowla, konsekrowana w 1905 roku po wielu dekadach prac, jest największą świątynią Budapesztu, mogącą pomieścić nawet 8500 wiernych. Oprócz imponującego wnętrza i zachwycającej kopuły słynie ona jedną z najważniejszych   węgierskich relikwii – prawica św. Stefana. Jest ona przechowywana w ozdobnym relikwiarzu w jednej z kaplic Bazyliki i co roku we wspomnienie św. Stefana, 20 sierpnia (ta data to równocześnie węgierskie święto narodowe) wynoszona jest w uroczystej procesji na ulice Budapesztu. Kim jest święty, którego relikwia stanowi tak ważny skarb narodowy Węgier? Św. Stefan był pierwszym węgierskim władcą koronowanym na króla. W ciągu swojego panowania w pierwszej połowie XI w. zjednoczył węgierskie plemiona w jedno feudalne państwo. Znacznie powiększył terytorium Węgier oraz doprowadził do końca proces chrystianizacji tych ziem. W czasach swojego panowania założył dwa arcybiskupstwa i wiele biskupstw wspomagając tym samym proces tworzenia się struktur kościoła na ziemiach węgierskich.

Na lewnym brzegu Dunaju wznosi sie również parlament, który jest chyba najczęściej spotykanym symbolem Budapesztu widocznym na najróżniejszych fotografiach i pocztówkach. Wzniesiony w stylu neogotyckim na przełomie XIX i XX w. z myślą o uświetnieniu obchodów 1000-lecia istnienia Węgier budynek zapiera dech w piersi, szczególnie podziwiany z przeciwległej strony Dunaju. Parlament jest największą budowlą na Węgrzech i zarazem najwyższym budynkiem w samym Budapeszcie. Bez wątpienia to jedna z najbardziej spektakularnych siedzib parlamentarnych na świecie.

Z Budapesztu naszą podróż będziemy kontynuuować w kierunku Bośni i Hercegowiny, a konkretnie jej stolicy – Sarajewa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here