Strona główna III. Formacja UMYSŁU INFORMACJE Z DIECEZJI Słowo Biskupa Ełckiego  z okazji Jubileuszu 30-lecia Diecezji Ełckiej

Słowo Biskupa Ełckiego  z okazji Jubileuszu 30-lecia Diecezji Ełckiej

Słowo Biskupa Ełckiego

z okazji Jubileuszu 30-lecia Diecezji Ełckiej

Siostry i Bracia, Umiłowani Diecezjanie!

W świetle słów św. Pawła: „Bogu dziękujcie (…) Ducha nie gaście” (1 Tes 5, 18-19) pragniemy świętować jubileusz diecezji ełckiej. 25 marca 1992 roku, św. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus ustanowił nowe metropolie i diecezje, w tym diecezję ełcką, po to, „aby łatwiej było gromadzić lud Boży przy ołtarzu, ucząc go przy stole Słowa i przy stole Chleba radykalnego oddania się Miłości, Jezusowi Chrystusowi”.

Niech świętowanie tego jubileuszu uświadomi nam jeszcze bardziej, że wszystko jest łaską pochodzącą od Boga, dlatego wyrażajmy Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu wdzięczność za wszystko, czego udało się dokonać przez te trzydzieści lat istnienia diecezji. Trzeba bowiem dziękować Bogu i ludziom, gdyż to jest zasadniczy warunek, by „nie gasić ducha”. Pragniemy temu świętowaniu nadać konkretny wymiar duchowy: dziękczynny, modlitewny oraz wymiar konkretnych czynów miłości miłosiernej.

Główna uroczystość dziękczynna odbędzie się 25 marca 2022 r. o godzinie 10.00 w katedrze ełckiej. W tym dniu również we wszystkich kościołach diecezji ełckiej będą sprawowane Msze św. dziękczynne, podczas których niech będzie śpiewany hymn dziękczynny „Te Deum…”

W tym roku jubileuszowym pragniemy odpowiedzieć pozytywnie na ciągle aktualną prośbę Maryi Matki Kościoła, Patronki naszej diecezji. Ona wzywa nas w tym niełatwym czasie różnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych: „Nawracajcie się, czyńcie pokutę, odmawiajcie różaniec!”. Naszą odpowiedzią będzie I Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej, organizowany pod hasłem „Odmawiajcie Różaniec”. Te słowa Maryja kierowała do nas w Gietrzwałdzie, Fatimie i innych miejscach objawień. Celem tego Kongresu jest poderwanie naszych serc i zamanifestowanie wartości modlitwy różańcowej, ożywienie działalności środowisk różańcowych i zainicjowanie nowych wspólnot, a także promowanie i odkrywanie skarbu, którym jest Różaniec w życiu osobistym, w środowisku rodzinnym, parafialnym, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

W realizacji tego celu pomogą nam Stacje Kongresowe: 28 maja 2022 r. – Stacja Kongresowa Dorosłych w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Krasnymborze;  29 maja 2022 r. – Stacja Kongresowa we wszystkich parafiach diecezji ełckiej;  4 czerwca 2022 r. – Stacja Kongresowa Dzieci w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej;  11 czerwca 2022 r. – Stacja Kongresowa Młodzieży w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w Ełku. Także jesienią będą miały miejsce jeszcze inne wydarzenia jubileuszowe. Informacje na ten temat zostaną podane w późniejszym czasie.

W rok jubileuszowy wpisują się także prace diecezjalnego etapu Synodu Biskupów na temat: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja. Zachęcam do „podążania razem” i włączenia się w prace synodalne w swoich wspólnotach parafialnych, ruchach kościelnych, a także w rodzinach. Niech to będzie nasze jubileuszowe „podążanie razem”. W czasie przeżywanego jubileuszu zachęcam was wszystkich, abyśmy spojrzeli z wdzięcznością w przeszłość, ale także patrząc z nadzieją w teraźniejszość i przyszłość, modlili się i czynili wszystko, by ten czas przyczynił się do tego, aby Chrystus Pan bardziej stawał się obecny wśród nas. Dziękujmy Bogu Trójjedynemu za wszelkie łaski, powtarzając za Maryją, Matką Kościoła, Patronką naszej diecezji: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas (por. Łk 1,49).

Na owocne przeżywanie Roku Jubileuszowego z serca błogosławię:  w imię Ojca i Syna, i Ducha świętego . Amen.

+ Bp Jerzy Mazur SVD

Biskup Ełcki