Strona główna III. Formacja UMYSŁU BLONDYNKA NA BLISKIM WSCHODZIE Avdat

Avdat

1237
0

Avdat było stacją 62 na starożytnym Szlaku Kadzidlanym prowadzącym z Półwyspu Arabskiego przez Petrę do Damaszku i portu w Gazie a stamtąd do Imperium Rzymskiego. Pomiędzy III w p.n.e i III w n.e Avdat było małym nabatejskim osiedlem na szlaku.

Handel kadzidłem stanowił główny motyw budowania na szlaku osiedli, które były stacjami dla kupców. Budowano drogi, fortece oraz wieże obserwacyjne dla ochrony towarów oraz kupców a także przechodzących przez szlak karawan.

W IV w. Avdat urosło do rangi dużej wioski z cysternami, agrokulturą jak winiarnie, spichlerze i warsztaty. Niestety, w VII w n.e potężne trzęsienie ziemi zniszczyło Avdat, po czym zostało ono opuszczone.

Obecnie, na terenie Avdat można zwiedzać ruiny tego starożytnego miasta położonego na wzgórzu, górującego nad Pustynią Negew. W centrum turystycznym, w którym się kupuje bilety, można obejrzeć film o Avdat oraz Szlaku Kadzidlanym. Następnie, udając się w górę, można obejrzeć ruiny rzymskiej willi oraz wieży z czasów rzymskich, która służyła jako wieża obserwacyjna. Następnie, przechodzimy do części bizantyjskiej, gdzie podziwiać można kanały i cysterny na wodę. Są tutaj również ruiny stajni dla koni.

W dalszej części ruin można obejrzeć część starożytnego nabatejskiego osiedla oraz farmy. Są tutaj też prasy do wina i ruiny bizantyjskich kościołów.

Po powrocie na dół warto przespacerować się jeszcze do pozostałości po bizantyjskiej łaźni zbudowanej w IV w n.e przez rzymskich żołnierzy. Przylega do niej studnia, głęboka na 70 metrów, z której woda wypływała kanałami do łaźni.

Tekst i zdjęcia: Anna Szczypińska,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here