Strona główna RÓŻNE By sztuka inspirowała do pytania o Boga

By sztuka inspirowała do pytania o Boga

476
0

„Niech wasza twórczość skłania innych do refleksji nad swoim życiem, niech będzie inspiracją do zadawania pytań o wiarę, o Boga” – życzył artystom bp Jerzy Mazur, podczas XXI Diecezjalnego Spotkania Środowisk Twórczych.

Nie tylko duch kamedułów

W sobotę, 10 października 2020 r. w wigierskiej parafii spotkały się środowiska twórcze, dziennikarze i osoby związane z kulturą i sztuką. W tym dniu zakończył się również Wernisaż Pleneru Malarskiego „Erem 4”, który od tego roku nosi imię Andrzeja Strumiłły. W plenerze wzięli udział malarze z Polski, Białorusi, Litwy oraz znad Bajkału. Przez dziesięć dni, korzystając z gościnności rodziny prof. Strumiłły oraz klimatu kamedulskich eremów tworzyli prace, czerpiąc inspiracje z twórczości suwalskiego artysty. Jak sami malarze przyznają ich udział w plenerze jest nie tylko uczczeniem pamięci prof. Strumiłły, ale też możliwością doświadczenia twórczej atmosfery kamedulskich eremów.

Sztuka narzędziem ewangelizacyjnym

Mszy św. inaugurującej to wyjątkowe spotkanie przewodniczył bp Jerzy Mazur. W homilii biskup zwrócił uwagę na potrzebę ewangelizacji sztuki, a także ewangelizacji poprzez sztukę. Mówił: „Jeżeli twórczość nie jest ewangelizująca, jeżeli nie jest misją, to wtedy trzeba się zastanowić, po co taka twórczość.” Zauważył też, że artyści są genialnymi twórcami piękna. „Artyści pozwalają nam zrozumieć, czym jest piękno, bez którego nie można zrozumieć Ewangelii” – wyjaśniał bp Mazur. Do takiej twórczości trzeba dzisiaj wielkiej odwagi. Bp Jerzy Mazur życzył artystom, aby mieli odwagę być błogosławionymi. „Malarze poprzez obraz, rzeźbiarze poprzez rzeźby, twórcy poprzez swoje dzieła, miejcie odwagę być błogosławionymi. Dzisiejszy świat potrzebuje świadków wiary. Takimi świadkami Chrystusa mamy być każdego dnia, w każdej chwili i w każdym miejscu” – zachęcał biskup.

Pogranicze łączy dzieje

Oprawę muzyczną przygotował zespół „Pogranicze” z Szypliszek. Artyści w pieśniach oddali cześć Matce Najświętszej, która jest patronką wigierskiej parafii i św. Janowi Pawłowi II, któremu śpiewali również podczas jego odpoczynku w kamedulskim klasztorze, w 1999 r. Zespół tworzą rodziny wielopokoleniowe. Wśród członków zespołu nadal żywe jest wspomnienie sprzed ponad dwudziestu lat, gdy śpiewali Ojcu Świętemu. Wówczas zaśpiewali dziesięć pieśni ludowych z pogranicza polsko-litewskiego. Każdy z muzyków otrzymał od papieża pamiątkowy różaniec. Takie wydarzenia odciskają wyraźne ślady na życiu i twórczości.

Prymas Tysiąclecia jako pisarz

Ks. dr hab. Jerzy Sikora, diecezjalny Duszpasterz Środowisk Twórczych zwrócił uwagę na  pisarstwo Prymasa Tysiąclecia. Jak kapłan zauważył, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński był znakomitym znawcą literatury, czytał po francusku pisarzy egzystencjalistów, chociaż sam był ich przeciwnikiem. „Wyszyński był zwolennikiem literatury, która podnosi na duchu, daje nadzieję. Wodzem literackim narodu, Kardynał nazywał Sienkiewicza. Prelegent przedstawił Prymasa Tysiąclecia jako literata, który pięknie malował słowem. W czasie uwięzienia modlił się, aby to Bóg i ludzie, których miał w pamięci byli jego biblioteką. Ciekawość słuchaczy będzie mogła już niebawem być zaspokojona, ponieważ wspomniane teksty Prymasa Tysiąclecia, będziemy mogli poznać już niebawem w książce pt. „Pisarstwo Prymasa Tysiąclecia”.

Muzyką malowane

W Galerii uczestnicy wysłuchali recitalu Wojciecha Popielarza, który grając na gitarze, stworzył atmosferę „Dnia listopadowego”, wyraził też zachwyt życia na Mazurach. Gitarzysta zaprezentował również utwór, który powstał podczas pielgrzymowania szlakiem św. Jakuba. Wyjątkową kompozycją zaprezentowaną artystom było Ave Maria, którego nuty były przekazane prof. Andrzejowi w ostatnich tygodniach jego życia. Niespodzianką recitalu gitarowego, było wykonanie m.in. mazurka Chopina na ponad 200-letnim instrumencie przypominającym gitarę. Artysta zauważył, że dzisiaj już niewiele jest dostępnych wiekowych instrumentów, na których jeszcze można grać.

Nad organizacją spotkania czuwali: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, Fundacja Wigry Pro. Pomocą wsparły suwalskie placówki kultury oraz suwalskie władze samorządowe.

Monika Rogińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here