Strona główna I. Formacja SERCA ZAGROŻENIA DUCHOWE Różaniec w walce duchowej

Różaniec w walce duchowej

Wielcy mistrzowie życia duchowego zalecali odmawianie Różańca jako pewną pomoc osobom cierpiącym z powodu dręczenia, osaczenia, zniewolenia bądź opętania demonicznego. O wartości modlitwy różańcowej w zmaganiach ze złym duchem pozostawili liczne świadectwa również święci, egzorcyści i hierarchowie Kościoła. Niech ich zachęty motywują i nas do jak najczęstszego sięgania po skuteczną broń przeciwko nieprzyjacielowi naszego zbawienia.

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

„Uzbrójcie się bronią Boga, uzbrójcie się w Różaniec, a zmiażdżycie głowę szatana i pozostaniecie niewzruszeni wobec wszelkich jego pokus!”.

„Różaniec odmawiany wspólnie jest najgroźniejszy dla szatana. Tworzy się bowiem tym sposobem zwycięska armia przeciw niemu”.

„Nawet sama materialna postać Różańca jest tak straszna dla diabła, że święci wykorzystywali ją, aby go spętać i wygnać z ciał tych, którzy byli opętani”.

„Zdrowaś Maryjo odmówione dobrze, to jest z uwagą, nabożeństwem i skromnością, według świętych, jest wrogiem szatana, bo zmusza go do ucieczki, młotem, który go miażdży”.

Św. Jan Maria Vianney

„Jedno tylko Zdrowaś Maryjo dobrze odmówione wstrząsa całym piekłem”.

Św. Jan Bosko

„Różaniec jest przedłużeniem Zdrowaś Maryjo, którym można uderzyć i zwyciężyć wszystkie piekielne moce”.

„Modlitwa różańcowa zapewnia opiekę Najświętszej Maryi Panny, dzięki której możemy walczyć i niszczyć demony”.

Św. o. Pio

„Ledwie się obudzisz, nie pozostawiaj ani sekundy szatanowi, zaczynaj odmawiać Różaniec – nawet wtedy gdy pracujesz: myjesz naczynia czy cokolwiek innego robisz – bo wtedy nie dajesz miejsca szatanowi, żeby pracował w twoich myślach”.

„Różaniec jest potężną bronią, by zwyciężyć szatana, pokonać pokusy”.

„Dzięki tej modlitwie szatan spudłuje swe ataki i będzie pokonany, i to na zawsze. Jest to modlitwa do Tej, która odnosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi”.

Św. Maksymilian M. Kolbe

„Różaniec jest strzelaniem do szatana!”

Św. Teresa z Avila

„Różaniec to najpotężniejsza modlitwa. Kiedy się modlisz [na Różańcu] to tak, jakbyś wiązał sznur na szyi szatana”.

Św. Jan Paweł II

„To jest egzorcyzm przeciwko wszystkim złym duchom, dostępny także dla świeckich! Żebyście nie mieli wątpliwości, to ja w tej chwili nadaję Różańcowi moc egzorcyzmu”.

Sł. B. Stefan Kard. Wyszyński

„Wszystkim walczącym ludziom Kościół wkładał do ręki Różaniec święty. Najwybitniejsi papieże odsyłali walczących z mocami ciemności do Różańca”.

Pius XI, papież

„Różaniec jest najpotężniejszą bronią odpędzającą demony”.

Egzorcyści

„W moim doświadczeniu egzorcysty zorientowałem się, że demon żadnej modlitwy pozaliturgicznej tak nienawidzi, nie lęka się jej i unika, jak Różańca Świętego” (ks. Francesco Bamonte, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów).

„We wszystkich przypadkach działania Złego doradzam odmawianie Różańca Świętego. To potężna broń” (ks. David Francesquini, egzorcysta brazylijski).

Uwagi do odmawiania Różańca

Przy prywatnych modlitwach na Różańcu w kościele czy kaplicy, by nie przeszkadzać innym w skupieniu i adoracji Najświętszego Sakramentu; odmawiamy go raczej w myślach. Jednak w innych okolicznościach i w ramach walki duchowej zaleca się, by Różaniec odmawiać na głos, to znaczy szeptem, półgłosem, pełnym głosem lub śpiewem. O ile rozważania tajemnic mogą być czytane jedynie wzrokiem lub rozważane wewnętrznie, to wypowiadanie Zdrowaś…, a także Ojcze nasz.., Chwała Ojcu… i Wierzę… powinno być wówczas zewnętrzne. Mówienie ma tu znaczenie egzorcyzmu. Jedynie Bóg zna nasze myśli i wypowiadane bezgłośnie w głębinach naszego serca modlitwy. Zły duch zaś, by uciekł od nas, musi usłyszeć treść zdrowasiek.

Osoby opętane często nie mogą nawet wziąć do ręki Różańca, bo ich parzy. A zniewoleni odczuwają często ogromną niechęć do odmawiania go. Gdy chcemy ich wspomóc naszą modlitwą, możemy doświadczyć silnych rozproszeń, senności lub trudności w rozważaniu tajemnic różańcowych. A modląc się za bliskich żyjących w grzechu lub nałogach, niejednokrotnie jesteśmy kuszeni do przerwania nowenny różańcowej. Nie ma się co temu dziwić, jest to raczej znak, że złemu nie podoba się nasza walka o bliźnich. Nie zniechęcajmy się, wytrwajmy, a owoce będą wielkie!

Joanna Kalisty