Strona główna III. Formacja UMYSŁU STREFA MINISTRANTA Strój super bohatera – Szaty liturgiczne

Strój super bohatera – Szaty liturgiczne

869
0

Każdy super bohater ma swoją pelerynę bądź specjalny strój, tak samo ministrant i lektor również posiadają swój szczególny ubiór. W zeszłym numerze poruszony był temat gestów wykonywanych przez służbę ołtarza w czasie liturgii. W tym miesiącu zostaną przedstawione stroje liturgiczne, które używane są przez ministrantów i lektorów.

Noszone szaty liturgiczne według Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego mają dwa znaczenia. Po pierwsze, wyrażają funkcję, jaką pełni dany człowiek w czasie liturgii. Przychodząc na Mszę świętą bez większego problemu możemy powiedzieć, że różni ludzie, znajdujący się w kościele, pełnią różne funkcje. Wskazują na to szaty liturgiczne, czyli strój noszony przez konkretną grupę osób. Możemy wyróżnić tutaj np. księży, diakonów, lektorów, ministrantów, kandydatów, scholę muzyczną, i pozostałych wiernych.  Szaty są więc znakiem zewnętrznym, który wskazuje na rodzaj posługi wykonywanej przez konkretnego człowieka.

Poza tym szaty liturgiczne powinny podkreślać piękno świętych czynności wykonywanych przez księży, ministrantów lub innych uczestników liturgii. Dlatego przychodząc na Mszę świętą, zawsze powinniśmy założyć lepsze ubranie, nie powinny być to dresowe spodnie, bluza z kapturem, bądź sportowe buty. Ubrania, które zakładamy do kościoła, powinny być bardziej eleganckie. Dlatego, że w czasie Eucharystii uczestniczymy w najświętszych i najważniejszych czynnościach. Nie musi być to garnitur, lecz wystarczy by był to strój inny od tego, który zakładamy, wychodząc na podwórko czy na boisko. Taki ubiór będzie pomagał nam w przyjęciu odpowiedniej postawy wewnętrznej czyli nastawienia do tego, co dzieje się na ołtarzu, czyli ofiary Pana Jezusa. Na ten elegancki strój służba ołtarza zakłada stroje liturgiczne, które przypisane są do pełnionych przez nich funkcji. Kolory szat wskazują również na okres liturgiczny. Piękno szat, które niejednokrotnie zdobione są złotą nitką, haftem a nawet kamieniami szlachetnymi wskazuje na to, że zbliżamy się do czegoś, co jest bardzo ważne i posługujemy Komuś, kto jest Najświętszy.

Szaty używane przez Służbę Ołtarza

Alba – jest długą, białą szatą, sięgającą do kostek, z długimi rękawami. Jej wygląd ukształtował się ze starożytnej tuniki, noszonej tak przez mężczyzn jak i przez kobiety. Jest to najstarszy strój liturgiczny, stał się powszechny już od IV wieku. W krajach gorących do dnia dzisiejszego nosi się podobną szatę. Tradycyjnie sporządzano ją z lnu. Obecnie używa się także innych, białych tkanin. Kapłańska alba ozdobiona jest często dodatkowo haftami lub koronkami. Nazwa „alba” wywodzi się właśnie od jej białego koloru: łacińskie albus oznacza biały. Alba jest symbolem czystości duszy będącej w stanie łaski uświęcającej. Ten strój liturgiczny używany jest przez lektorów i ceremoniarzy. Należy dbać o to, by alba zawsze była czysta i niepognieciona. Dlatego przechowujemy ją w odpowiednim miejscu, starannie składając lub wieszając na wieszakach.
Cingulum – czyli pasek lub sznur zakończony frędzlami, przeznaczony jest do przewiązywania alby na biodrach. Najczęściej jest w kolorze białym lecz spotyka się również w różnych kolorach liturgicznych. Dzięki cingulum, alba równo przylega do ciała. Symbolizuje ono wstrzemięźliwość, panowanie nad pożądliwością ciała i oddanie się ciężkiej pracy w służbie Bożej.
Komża –  jest skróconą albą o szerokich rękawach. Jest typowym strojem liturgicznym młodych ministrantów, znana w kościele od XI wieku. Symbolika komży jest taka sama co alby, a więc oznacza czystość duszy.
Pelerynka – inaczej kapturek lub kołnierz, ubierana jest przez ministrantów na komżę. Można spotkać je w kolorze czerwonym, ale także w różnych kolorach liturgicznych. Sutanela – zwana inaczej sutanką lub rewerendą. Szata mająca na celu zasłonić nogi ministranta zakładana pod komżę, można spotkać na sutanelę podobną do alby lub skróconą do połowy tułowia. Najczęściej spotykana jest w kolorze czerwonym, ale można używać również innych kolorów liturgicznych.

            Drodzy ministranci i lektorzy! Niech ten artykuł pomoże wam w lepszym zrozumieniu i przygotowaniu się do pełnionych funkcji. Pamiętajcie, by szaty, które nosicie, zawsze były czyste i zadbane oraz by symbolizowały czystość waszych serc. Króluj nam Chryste!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here