Strona główna RÓŻNE W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście

W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście

762
0

Święto Bożego Miłosierdzia obchodzone jest w całym Kościele od 20 lat. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „ Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski ” (Dz. 699).  To święto ukazuje jedną z najważniejszych prawd naszej wiary.

Bóg miłosierny jest źródłem nadziei

„Bóg miłosierny jest źródłem nadziei. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście” – podkreślił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas Mszy św. odprawionej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku. Wierni mogli łączyć się z sanktuarium poprzez transmisję radiową na falach Radia5 i internetową na kanale YouTube telewizji internetowej MartyriaTV.

Wskazując na umieszczony w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, bp Mazur przypomniał, że ten właśnie obraz wpisał się w dzieje diecezji ełckiej, nawiedzając w 2005 roku wszystkie parafie diecezji. „Wpatrujcie się w obraz Bożego Miłosierdzia, który jest w waszym domowym Kościele i wypowiadajcie słowa: „Jezu ufam Tobie”. Żyjmy tą nadzieją, że Bóg miłosierny jest źródłem nadziei, On jest z nami i pragnie naszego prawdziwego szczęścia, pragnie obdarzyć nas swoim miłosierdziem”  – prosił biskup.

W homilii Pasterz diecezji ełckiej zachęcał do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.  Podkreślał, że święto Miłosierdzia Bożego jest owocem pragnienia Jezusowego Serca, które zostało przekazane ludziom przez św. s. Faustynę, a urzeczywistnione przez św. Jana Pawła II. Zaznaczył, że „nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga”.

„Jakże bardzo dzisiaj w tych trudnych czasach pandemii, zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła ta ufność z naszej strony jest potrzebna. Trzeba, aby wołanie o Boże Miłosierdzie płynęło z głębi naszych serc, pełnych cierpienia, niepokoju, zwątpienia, poszukujących niezawodnego źródła nadziei” – przekonywał biskup ełcki i wzywał, aby trudne sytuacje nie zniechęcały nas jako ludzi wierzących, ale jeszcze bardziej mobilizowały do ufności  i zawierzenia Panu Bogu.  „Uwierzmy i ufajmy, bo ufność jest naczyniem, którym czerpiemy Boże miłosierdzie” – mówił.

Bądźmy świadkami Bożego Miłosierdzia

Biskup zwrócił uwagę, że to każdy z nas ma stawać się świadkiem Bożego Miłosierdzia w dzisiejszym świecie. „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! Bóg pragnie, byśmy wszyscy w Jego miłosierdziu znaleźli szczęście i nieśli ten ogień miłosierdzia aż po krańce ziemi” – tłumaczył kapłan.

Przywołując z Ewangelii postać św. Tomasza Apostoła, zachęcał do stawiania pytań Jezusowi, gdyż jest to oznaka zainteresowania i droga poznawania, kim jest Jezus: „Każdy z nas jest powołany do przebycia podobnej drogi wiary, aż do wyznania: „Pan mój i Bóg mój”. Spotkaj się z Chrystusem, zaproś Go do łodzi swego życia, zaufaj Mu i wyznaj: „Jezu ufam Tobie”.

Niedziela Miłosierdzia, rozpoczyna 76. Tydzień Miłosierdzia, przeżywany w tym roku pod hasłem: „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”. Słowa te zaczerpnięte zostały z nauczania Prymasa Tysiąclecia. Święto Miłosierdzia Bożego to również dzień patronalny Caritas. Ordynariusz diecezji ełckiej podkreślił, że tegoroczny Tydzień Miłosierdzia jest czasem wyjątkowym ze względu na panującą w Polsce i na świecie epidemię.

W sanktuarium odmówiono wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, a także za tych, którzy walczą z wirusem oraz o potrzebne łaski dla rządzących. Bp Jerzy Mazur dokonał Aktu zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu oraz pobłogosławił Najświętszym Sakramentem miasto Ełk i całą Diecezję Ełcką.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski ojciec święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Renata Różańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here