Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Dzielmy się miłością – Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej Listopad...

Dzielmy się miłością – Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej Listopad 2020

857
0

ks. Dariusz Kruczyński, ks. Ryszard Sawicki

Cegiełka na rozbudowę Centrum Senioralnego „Misericordia”

Ełcka Caritas przygotowała „Kalendarz Miłosierdzia” na rok 2021. Stanowi on cegiełkę na jedno z najnowszych naszych dzieł – Centrum Senioralne „Misericordia”, które rozbudowujemy, uwzględniając aktualne potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Powstaje nowy, 4-piętrowy gmach, gdzie znajdzie się docelowo 90 nowych miejsc dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, wymagających opieki. Znajdzie się w nim: kaplica, stołówka, centrum rehabilitacyjne, gabinet terapii zajęciowej, gabinet lekarski i pielęgniarki, pokoje 1 i 2-osobowe. Włącz się w to dzieło, nabywając kalendarz i składając ofiarę 15 zł jako swoją cegiełkę na rozbudowę Centrum Senioralnego „Misericordia” lub wpłacając dobrowolną ofiarę na nasze konto z dopiskiem „DPS Misericordia” (PKO BP S.A. o/Ełk  29 1020 4724 0000 3302 0027 2369). Z kalendarza dowiesz się o dziełach i akcjach charytatywnych ełckiej Caritas. Zawiera on przepisy kuchni mazurskiej i nie tylko… Znajdziesz w nim także porady przydatne w codziennym życiu. Za pomoc w tworzeniu kalendarza serdecznie dziękujemy ks. Krzysztofowi Zubrzyckiemu – redaktorowi naczelnemu „Martyrii”. Od października 2020 r. „Kalendarz Miłosierdzia” można nabyć w parafiach diecezji ełckiej, siedzibie Caritas i Księgarni św. Jerzego.

 

Renata Stańczyk

Ogrzewalnia dla osób bezdomnych

Osoby bezdomne mogą korzystać od 1 października w godzinach wieczornych i w nocy z  Ogrzewalni im. św. Ojca Pio w Ełku. Placówka w tym roku funkcjonuje przy ul. Kościuszki 18 i jest czynna codziennie w godz. od 18.00 do 8.00.

Podobnie jak w latach ubiegłych ełcka Caritas uruchomiła ogrzewalnię, w której ciepłe miejsce do spania znajdą osoby bezdomne. Wszystkie miejsca są siedzące, gdyż zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ogrzewalni nie ma łóżek. Jest za to miejsce do zaparzenia herbaty, wydania jedzenia oraz łazienka i magazyn, z którego opiekunowie w razie potrzeby wydają odzież. Przez całą noc w placówce pełni dyżur opiekun, który prowadzi ewidencję osób chcących się ogrzać. Informuje również o innych formach pomocy w mieście Ełku, skierowanych do osób bezdomnych.

Aby móc przebywać w schronisku dla bezdomnych, trzeba być zupełnie trzeźwym, co dla wielu osób bezdomnych jest niestety wymogiem nie do pokonania. Natomiast do ogrzewalni są przyjmowane także osoby po spożyciu alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że ogrzewalnia nie zastępuje izby wytrzeźwień. Osoby pijane są kierowane do izby wytrzeźwień. Obowiązuje również całkowity zakaz wnoszenia oraz spożywania alkoholu. Wchodzący muszą zostawić swoje rzeczy w przechowalni.

Jeśli zauważycie podczas niskich temperatur w okresie jesienno-zimowym osobę bezdomną, powiadomcie straż miejską albo policję. Służby mundurowe posiadają informację o funkcjonowaniu ogrzewalni i wskażą lub pomogą w dotarciu do miejsca pomocy. Ogrzewalnia im. św. Ojca Pio jest finansowana ze środków Gminy Miasta Ełku.

 

Emilia Faszczewska

„Samodzielni i zaradni” – program wsparcia osób niepełnosprawnych

14 osób niepełnosprawnych z powiatu ełckiego i piskiego bierze udział w projekcie „Samodzielni i zaradni”. W programie zaplanowano jednodniowe spotkania w Ełku, podczas których uczestnicy układali sztuczną trawę oraz sadzili krzewy i kwiaty. Kolejne zajęcia to trzydniowe warsztaty w Orzyszu, na których niepełnosprawni przejdą treningi umiejętności społecznych i zawodowych, porywalizują na spotkaniach sportowo-ruchowych. Będą również wyjścia do kina, cukierni i restauracji.

Zadanie realizowane jest od 01.09.2020 r. do 31.12.2020 przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego ze środków PFRON.

 

Ewelina Flak, ks. Ryszard Sawicki

Wyjazd wolontariuszy do Ostrówka i Warszawy

3 października 2020 r. wolontariusze działający przy Zespole Szkół Sportowych w Ełku, a zarazem laureaci konkursu: „Szkolne Koło Caritas Roku 2019” wzięli udział w wyjeździe do Ostrówka i Warszawy. Nad przebiegiem wyjazdu i dobrą atmosferą czuwali: p. Ewelina Flak – opiekun SKC, s. Felicyta ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i ks. Ryszard Sawicki – wicedyrektor ełckiej Caritas.

Wcześnie rano wyruszyliśmy autokarem z Ełku w stronę stolicy. Pierwszym celem naszego wyjazdu był Ostrówek k. Warszawy, gdzie znajduje się Dom św. Faustyny. Helena Kowalska przebywała w nim w latach 1924-1925 jako pomoc domowa w rodzinie Aldony i Samuela Lipszyców. Podjęła tę pracę, aby uzbierać na potrzebny posag. W tamtych czasach klasztory wymagały wyprawki, by zabezpieczyć się przed przyjmowaniem osób bez powołania, uciekających przed biedą. Mogliśmy zwiedzić cały dom, w którym posługiwała Helenka Kowalska, jak również przypomnieć sobie jej historię. Nie mogło zabraknąć wspólnego posiłku na świeżym powietrzu.

Następnie udaliśmy się do Warszawy, gdzie zwiedziliśmy PGE Narodowy trasą „Poczuj się jak VIP”. Obejmuje ona ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości. Podziwialiśmy: trybunę dolną, strefę zawodniczą, szatnię polskiej reprezentacji, pomieszczenie odnowy biologicznej, biznes klub, salę kinową, gdzie odbywają się konferencje prasowe, centrum prasowe, czyli miejsca pracy dziennikarzy, sektora V, czyli sektora VIP dla najważniejszych osób, bez których nie mógłby odbyć się mecz, dwie najbardziej prestiżowe loże VIP (Lożę Platynową i Kryształową), płytę boiska oraz kaplicę wielowyznaniową. Na koniec panoramę Warszawy i cały stadion mogliśmy zobaczyć z najwyższego punktu widokowego po prawej stronie Wisły, z sektora górnej trybuny (G19).

Kolejnym miejscem naszego zwiedzania było Stare Miasto w Warszawie. Spacer rozpoczęliśmy oczywiście od Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta. Podziwialiśmy m. in. Archikatedrę św. Jana, kościół św. Krzyża, Pałac Prezydencki, najważniejsze warszawskie pomniki i rzeźbę warszawskiej Syrenki. Zachwycaliśmy się malowniczymi uliczkami i miejskimi murami. Po krótkim czasie wolnym wyruszyliśmy w stronę Ełku, gdzie po drodze zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s, aby posilić nasze ciała.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Ok. godz. 21.30 powróciliśmy do Ełku. Jednak wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu Caritas Diecezji Ełckiej. Składamy również serdeczne podziękowania s. Felicycie za jej pogodę ducha, wspólną modlitwę i śpiew oraz obdarowanie prezentami, m.in. „Dzienniczkami” s. Faustyny.

 

Renata Liebersbach

Spotkania Parafialnych Zespołów Caritas

W dniach 2-3 października 2020 r. w Ełku, Orzyszu i Augustowie odbyły się spotkania wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas. Na co dzień działają oni przy swoich parafiach w całej Diecezji Ełckiej. Spotkaniu przewodniczył ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej. Podczas szkolenia omówiono kwestię Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „TAK. POMAGAM!”, która odbyła się w dniach 25-26 września br. na terenie diecezji ełckiej, a także przygotowania do Bożonarodzeniowej Zbiórki „TAK. POMAGAM!” zaplanowanej na 4-5 grudnia br. Kolejnym etapem spotkania było sprawozdanie z zakończenia Podprogramu 2019, Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 -2020 oraz omówienie rozpoczęcia Podprogramu 2020. Zaprezentowana została także nowa sieć komórkowa Caritas Łączy. 1/3 zysku operatora tej telefonii komórkowej przeznaczona jest na cele charytatywne. Na koniec omówiono bieżące sprawy dotyczące działalności wolontariuszy i realizowanych przez nich przedsięwzięć mających na celu pomoc osobom potrzebującym.

 

ks.Ryszard Sawicki

Poświęcenie figur Matki Bożej

7 października 2020 r., we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, na terenie kompleksu Caritas Diecezji Ełckiej miało miejsce poświęcenie figur Matki Bożej, które od kilku tygodni stoją przed Domem Pomocy Społecznej „Misericordia” i Domem Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku. Akt ten został poprzedzony Eucharystią. W homilii kapłan zachęcał do modlitwy różańcowej. Przywołał cud dokonany podczas bitwy morskiej pod Lepanto w 1571 r., kiedy to nieliczne wojsko chrześcijańskie odparło atak muzułmańskiej armii. Św. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej. Papież spełnił swoją misję – ocalił Europę przez swe posty i modlitwy, przez wezwanie chrześcijan do wielkiej modlitwy różańcowej.

Postumenty Matki Bożej będą miejscem Jej czci. Tego dnia dokonaliśmy zawierzenia mieszkańców i pracowników Najświętszej Maryi Pannie, prosząc o potrzebne łaski oraz o ochronę przed pandemią koronawirusa.

 

 

Anna Falińska, ks. Ryszard Sawicki

XX-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gołdapi

21 września 2020 r. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gołdapi obchodziły XX-lecie swojego powstania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele konkatedralnym pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gołdapi. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Kruczyński – dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej. Wzięli w niej udział uczestnicy WTZ w Gołdapi, ich rodzice oraz pracownicy. Towarzyszył im ks. Janusz Niedźwiecki, który zajął się m.in. oprawą muzyczną naszej dziękczynnej modlitwy w kościele.

Dyrektor ełckiej Caritas skierował swoje słowa uznania do p. Jerzego Sobisza – długoletniego kierownika WTZ i jego współpracowników. Odczytano także list p. Marzanny Marianny Wardziejewskiej – starosty gołdapskiego z podziękowaniami, gratulacjami i życzeniami dalszej owocnej pracy na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu. Przekazane wyrazy uznania podkreśliły znaczącą rolę WTZ w Gołdapi w życiu lokalnej społeczności.

 

Renata Stańczyk

Najlepsza zupa w mieście

17 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Tego dnia szczególnie zwracamy uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz pamiętamy o osobach, którym wiedzie się gorzej w życiu. Co roku Caritas Diecezji Ełckiej włącza się w obchody tego dnia poprzez wydawanie zupy i herbaty w ełckim Parku Solidarności. Przeciwdziałanie zjawisku głodu jest bowiem ważnym obszarem pracy Caritas, która prowadzi ponad 1000 punktów wydawania żywności w Polsce. Kuchnie i jadłodajnie to jedna z najbardziej charakterystycznych form naszej działalności.

Dzień Walki z Ubóstwem rozpoczyna jesienno-zimową akcję ełckiej Caritas „Najlepsza zupa w mieście”. Od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-13.00 w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Kościuszki 17 w Ełku wydajemy ciepłą zupę. Po posiłek zgłaszają się osoby bezdomne oraz wiele osób ubogich z miasta Ełku. Osoby te znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, są bezrobotne, samotne, często mają problem z alkoholem. Możliwość otrzymania takiej pomocy ma szczególne znaczenie dla bezdomnych, dla których gorąca zupa i chleb przy niskich temperaturach decydują wręcz o przeżyciu. Zupa rozchodzi się zazwyczaj w pół godziny, ale jest jej tyle, aby wystarczyło dla wszystkich, którzy tego dnia przyszli.

Poprzez akcję walczymy z ubóstwem oraz zjawiskiem marnotrawienia żywności. Najlepsza zupa jest gotowana przede wszystkim z tego, co uda się nam pozyskać. Współpracujemy ze sklepami oraz lokalami gastronomicznymi, aby produkty spożywcze z krótkim terminem, a nadające się jeszcze do konsumpcji były przekazywane za naszym pośrednictwem do jadłodajni i najuboższych mieszkańców diecezji ełckiej.

Jeśli ktoś chce bowiem poznać przepis na najlepszą zupę, musi sięgnąć do historii  przygotowywania posiłku podczas srogiej zimy przez zwierzęta w lesie (książka dla dzieci „Najlepsza zupa na świecie”). Do domu żółwia podczas zamieci śnieżnej trafiają różne zwierzęta, aby się ogrzać. Każdy zostaje serdecznie przyjęty przez gospodarza, który akurat gotuje zupę. Gościnny żółw wszystkich zaprasza na zupę, a każdy dodaje do posiłku coś od siebie. Zwierzęta wspólnie kroją składniki i nakrywają do stołu. Gdy zupa jest gotowa, okazuje się, że to najlepsza zupa na świecie, bo została ugotowana z wielu składników, z dobroci i chęci współdziałania.

 

ks. Ryszard Sawicki

Słodkie zakończenie lata

Ełcka Caritas we wrześniu i październiku 2020 r. rozdawała darmowe lody na słodkie zakończenie lata. Można było nas spotkać przy specjalnie oznakowanych chłodniach „Zero marnowania”. Każdy, kto miał ochotę, mógł za darmo odebrać loda. To nasz prezent dla wszystkich z okazji końca lata. Do rozdania mieliśmy ok. 365 tys. lodów, które w kilku partiach otrzymaliśmy od firmy E.Wedel – kultowej, czekoladowej marki w Polsce. Trafiły one przede wszystkim do dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych, do parafii, domów opieki społecznej i innych instytucji oraz organizacji pozarządowych na terenie całej diecezji ełckiej.

 

 

Caritas Diecezji Ełckiej

ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk

tel. +48 (87) 441 70 00; www.elk.caritas.pl; e-mail:elk@caritas.pl

Regon 040109444, NIP 848-14-65-879

Pomóż nam pomagać!

Konto: PKO BP SA o/Ełk 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369

Konto walutowe: PL 72 1020 4724 0000 3102 0031 3015
SWIFT BPKOPLPW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here