Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Biuletyn luty 2022

Biuletyn luty 2022

614
0

Anna Rudzińska

Ośrodek, który przyciąga…

W malowniczo położonej miejscowości, stolicy wojskowej w Orzyszu przy ul. Wierzbińskiej 12, znajduje się Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Dom Świętej Rodziny”. Został on otwarty 15 maja 2006 r., po generalnym remoncie budynków po byłej Karnej Jednostce Wojskowej.

Placówka ma charakter całoroczny i jest dostępna dla wszystkich, zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych. Dysponuje 28. pokojami z łazienkami. Udostępniamy dwie sale konferencyjne (na 120 i 30 osób), kaplicę i stołówkę. Posiadamy duży parking. Jest możliwość korzystania z wi-fi. Na terenie posesji znajduje się boisko do gry w piłkę nożną i siatkową, jak również miejsce do zorganizowania ogniska i grilla.

Dodatkową atrakcją jest niedawno powstały ogród sensoryczno-edukacyjny, który służy jako strefa relaksacyjna i miejsce zajęć dydaktycznych. W pobliżu znajduje się jezioro Orzysz z plażą miejską strzeżoną w okresie letnim, a także największe jezioro w Polsce – Śniardwy. Orzysz jest doskonałą bazą wypadową na całe Mazury. Goście mogą skorzystać z możliwości wypożyczenia rowerów.

W „Domu Świętej Rodziny” organizujemy chrzciny, komunie, przyjęcia weselne, spotkania rodzinne, urodziny, imieniny, stypy, zabawy noworoczne, bale, szkolenia i rekolekcje. W wakacje i ferie zimowe jesteśmy gotowi do przyjmowania kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, a także innych grup zorganizowanych. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Ośrodek kolonijny „Arka”, dysponujący miejscami na 90 osób.

Wszystkim naszym gościom zapewniamy smaczne jedzenie, miłą obsługę, możliwość wyciszenia, śpiew ptaków o poranku i miłą pogawędkę. Najmłodszym proponujemy świat zabawek i książek, jak również korzystanie – pod nadzorem dorosłych – z tablicy multimedialnej, dzięki której udajemy się do świata baśni, filmu i tańca.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani pobytem w naszym Domu lub zorganizowaniem imprezy okolicznościowej, wszelkie informacje można uzyskać u kierownika ośrodka – p. Anny Rudzińskiej, tel. 500 031 222, e-mail: caritasorzysz@interia.pl.

 

Bogumiła Święcka

Pomóżmy Mai

Maja Marusa ma 14 lat, od 5-tego miesiąca życia choruje na padaczkę lekooporną w wyniku zakażenia wirusem cytomegalii. Dziewczynka nie chodzi i nie mówi.  Maja korzystała już z różnego rodzaju leczenia: Synacthenem, leczenie sterydem Solu Medrol, roczną dietą ketogenną, 2-krotne wszczepienie stymulatora nerwu błędnego, 3-krotne leczenie medyczną marihuaną. Leczenie często jest przykre i trudne, obarczone poważnymi skutkami ubocznymi. Maja często cierpi i odczuwa ból. Niestety, nie można przestać, ponieważ tylko te terapie pomagają i poprawiają stan zdrowia Mai.

Obecnie Maja jest w trakcie leczenia komórkami macierzystymi. To poprawia jej stan zdrowia i przynosi efekty. Takie leczenie jest na etapie eksperymentu medycznego i nie jest refundowane przez NFZ. Maja jest po 8. podaniach komórek, jej stan znacznie się polepszył. Zdecydowanie zmniejszyła się liczba ataków padaczkowych, poprawił się zapis EEG. Maja znacznie lepiej śpi, jest aktywna dłużej, zaczęła znów samodzielnie siadać, możliwa jest znów pionizacja Mai. Dziewczynka samodzielnie gryzie i połyka pokarmy.

Do powodzenia terapii ważne jest, aby podanie komórek odbywało się w regularnych odstępach czasu. Jedno podanie kosztuje 18 000 zł.

Obok terapii komórkowej Maja korzysta z rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego m. in. gorset zapobiegający pogłębianiu się skoliozy, ortezy na kończyny dolne, obuwie ortopedyczne, wózek, pionizator, fotelik samochodowy, symulator chodu Innowalk, schodołaz. Potrzeby finansowe osoby z tak dużą niepełnosprawnością są ogromne.

Kochani, pomóżmy Mai i jej rodzicom. Nikt nie powinien być sam w tak trudnej sytuacji życiowej. Opieka nad osobą z niepełnosprawnością wypełnia 24 godziny na dobę i angażuje całą rodzinę.

Zbiórka prowadzona jest na https://www.uratujecie.pl/potrzebujacy/MajaM.

 

Renata Stańczyk

Twój 1% podatku pomaga innym

Zbliża się czas corocznego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jak co roku możemy przekazać 1% podatku osobom i organizacjom potrzebującym wsparcia finansowego. To wsparcie jest ważne dla funkcjonowania wielu stowarzyszeń i fundacji, w tym także naszego.

Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza z siedzibą w Ełku świadczy usługi opiekuńcze, asystenckie, pielęgniarskie od 2003 roku. Co roku stara się pozyskać fundusze na pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w powiecie ełckim. Współpracuje z ośrodkami zdrowia, ośrodkami pomocy społecznej, specjalistami w dziedzinie medycyny oraz osobami, dla których liczy się dobro drugiego człowieka. Wieloletnia praca w zakresie pomocy społecznej niewątpliwie wpływa na jakość świadczonych usług. Organizacja posiada wykwalifikowaną kadrę, dzięki której nasza opieka jest fachowa.

Koncentrujemy się na zapewnianiu opieki nad starszymi i niepełnosprawnymi w domach. Naszym celem jest niesienie pomocy zarówno chorym, jak i ich rodzinom. Pomimo trwającej pandemii, obecnie w domach opiekujemy się ponad 80 osobami. Są wśród nich ludzie z różnymi schorzeniami: stwardnieniem rozsianym, nowotworami, demencją starczą, chorobami psychicznymi, niepełnosprawnością ruchową. Staramy się wspierać ich w każdej problemowej sytuacji.  Środki z 1% pozwalają skuteczniej pomagać naszym podopiecznym, a przede wszystkim dotrzeć z pomocą do jeszcze większej liczby potrzebujących.

Przekazując 1% podatku dochodowego, wpierasz zwłaszcza nasze działania na rzecz osób starszych i chorych. Jeżeli więc nasze cele nie są Tobie obojętne i chcesz pomóc, nie zmarnuj tegorocznej szansy i przekaż swój 1% podatku.  Za każde wsparcie jesteśmy bardzo wdzięczni.

 

Urszula Sawicka

POPŻ Podprogram 2020 – sprawozdanie roczne

Caritas Diecezji Ełckiej w październiku 2021 r. zakończyła realizację Podprogramu 2020 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Pomoc żywnościową otrzymać mogły osoby/rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, np. dotknięte ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością, długotrwałą lub ciężką chorobą i uzyskujące dochód nieprzekraczający 1 542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1161,60 zł w przypadku osoby w rodzinie (dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej).

Osoby najbardziej potrzebujące otrzymywały artykuły warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, cukier, tłuszcze oraz dania gotowe. W ramach realizacji Podprogramu 2020:

– zaangażowanych było 64 Organizacji Partnerskich Lokalnych;

– żywność odebrało 11480 osób potrzebujących;

– wydano osobom potrzebującym 816,56 ton żywności;

– wydano osobom potrzebującym  19000 paczek żywnościowych;

– przeprowadzono w ramach działań ze środków towarzyszących 154 warsztatów dla 1610 uczestników/czek.

Działania towarzyszące realizowane przez Caritas prowadziły do nabycia przez uczestników/czki działań samodzielności i kompetencji w zakresie umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego i/lub zabezpieczenia się przed zakażeniem COVID-19. Działania te były realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów stacjonarnych i/lub zdalnych przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności. W związku z rozwojem epidemii COVID-19 prowadzono warsztaty o tematyce zagrożenia pandemią Covid-19 i jak się przed nią chronić.

W styczniu ruszyliśmy już z nową edycją POPŻ Podprogram 2021. Kryterium dochodowe kwalifikujące do otrzymania pomocy w ramach POPŻ obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. to 1 707,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1320,00 zł w przypadku osoby w rodzinie.

 

 

Agnieszka Iwanowska, ks. Ryszard Sawicki

Wieści z WTZ w Gołdapi

Dnia 28 grudnia 2021 r. do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gołdapi przybył ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej. Nie było to zwykłe, robocze spotkanie, ale okazja do pożegnania się z przechodzącym na emeryturę kierownikiem WTZ – p. Jerzym Sobiszem. Piastował on to stanowisko przez 21 lat, czyli od samego początku utworzenia ośrodka. Jego pomysły przeradzały się w dobre czyny na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu gołdapskiego. Jako dobry i odpowiedzialny gospodarz dbał i troszczył się o uczestników  i pracowników WTZ, służąc im z zaangażowaniem i wielkim sercem. Tego samego dnia odbyło się powitanie nowego kierownika – p. Agnieszki Iwanowskiej, która dotychczas związana była zawodowo z jednostkami pomocy społecznej.

 

s. Tabita Staroszczak ZMBM

Bożonarodzeniowa ofiarność na rzecz podopiecznych Domu Samotnej Matki

Dar Bożego Narodzenia niemal zawsze pobudza nas do wzruszenia i zadziwienia tajemnicą Boga, który jak mówi papież Franciszek: „stał się człowiekiem, aby spotkać każdego człowieka”.  Na miejsce spotkania wybrał ubogą Betlejemską stajenkę, która w pełni ukazała Jego czułą miłość do biednego stworzenia. Niejako dotknął sobą wszelkiego rodzaju ubóstwa. Stał się obecnym pośród ciemności cierpienia: choroby, nieoczekiwanych sytuacji życiowych, samotności… Jednym słowem „Rodząc się w żłobie, sam Bóg rozpoczyna jedyną prawdziwą rewolucję czułości. Ze żłóbka Jezus z łagodną mocą wygłasza apel o dzielenie się z ostatnimi jako drogę do bardziej ludzkiego i braterskiego świata, w którym nikt nie jest wykluczony i usuwany na margines”.

Podczas adwentowego oczekiwania na spotkanie z Nowonarodzoną Dzieciną mieszkańcy Domu Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku mogli doświadczyć czułości Boga złożonej w ludzkich sercach. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i podjęciu trudu organizacji świątecznych akcji: „Paczuszka dla Maluszka”, „I ty możesz zostać św. Mikołajem”, „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”, „List do św. Mikołaja” oraz wielu indywidualnych inicjatyw, w sercach mam i dzieci zagościła radość, wdzięczność i wiara w to, że człowiek dla człowieka jest bratem.

Dlatego dziś pragniemy z całego serca podziękować: koordynatorom akcji „Paczuszka dla Maluszka”: p. Jolancie Popławskiej i społeczności Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach; p. Beacie Zapolskiej oraz dyrekcji i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej; p. Marcie Krzywińskiej, p. Iwonie Rogowskiej i p. Beacie Krupińskiej – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Poniatowskiego oraz rodzicom i dzieciom z Punktu Przedszkolnego w Tajnie Starym; p. Urszuli Chodań oraz społeczności Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Rydzewie oraz ks. prob. Sławomirowi Kudrawcowi i wspólnocie parafialnej św. Andrzeja Boboli w Rydzewie; p. Iwonie Garniewskiej-Urban z Suwałk oraz ks. prob. Tadeuszowi Rynkiewiczowi i wspólnocie parafialnej św. Piotra i Pawła w Suwałkach; p. Wiesławie Nosek, rodzinie i znajomym oraz p. Renacie Charubin; Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym „Betania” w Kolnie, liderkom p. Bożenie Malskiej i p. Annie Pomichowskiej oraz duchowemu opiekunowi wspólnoty – ks. Andrzejowi Waszczeniukowi; ks. prob. Krzysztofowi Karwowskiemu i wspólnocie parafialnej św. Jana Chrzciciela w Turośli oraz ks. prob. Jackowi Tureckiemu i wspólnocie parafialnej św. Stanisława Kostki w Zalasiu; p. Zbigniewowi Karbowskiemu oraz ks. prob. Dariuszowi Brozio i wspólnocie parafialnej św. Jana Chrzciciela w Augustowie; p. Kindze Kłoś; p. Natalii Kondrackiej i Jasiowi Kondrackiemu (8-letniemu pomocnikowi o wielkim sercu) oraz wspólnocie parafialnej oo. Franciszkanów w Suwałkach; p. Agacie Zalewskiej i członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich oraz ks. prob. Jarosławowi Filochowskiemu i wspólnocie parafialnej św. Barbary w Kramarzewie; ks. prob. Markowi Janowskiemu i wspólnocie parafialnej Świętej Rodziny w Augustowie; ks. prob. Tadeuszowi Machajowi i wspólnocie parafialnej Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach; ks. prob. Markowi Święch i wspólnocie parafialnej św. Mikołaja w Mikołajkach.

Dziękujemy wspaniałej młodzieży i ich opiekunom: p. Magdalenie Dołędze z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku; ks. Maciejowi Guziejko CRL z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku; dyrekcji, pedagogom, uczniom i rodzinom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Piszu; p. Dawidowi Kowalewskiemu i uczniom z Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku; a także wszystkim darczyńcom którzy wspomogli koordynatorów swoimi darami.

Bóg zapłać Dyrekcji oraz pedagogom, przedszkolakom i ich rodzinom z Miejskiego Przedszkola Bajka w Ełku, „Ekoludki”, „Słoneczko” oraz z Miejskiego Przedszkola w Białej Piskiej; Komandorii Ełckiej Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II; Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego z Podlasia („Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce”) za prezenty ze świątecznej akcji „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”; p. Robertowi Rybaczyk oraz pracownikom firmy Lidl.

 

ks. Ryszard Sawicki

Kolędowe koncertowanie w DPS „Misericordia” w Ełku

W Okresie Bożonarodzeniowym w Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku odbyło się kilka koncertów kolęd i pastorałek. 30 grudnia 2021 r. zawitali do nas młodzi artyści z Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca, 4 stycznia br. gościł u nas chór seniora „Pojezierze” z Ełckiego Centrum Kultury, a 7 stycznia br. koncertował zespół „CANTABILE vox” pod batutą dr Joanny Orzeł-Filipkowskiej /Małgorzata Kęsicka – obój, Julia Zientek – skrzypce, Anna Śmieszek-Wesołowska – wiolonczela/. Dziękujemy serdecznie Anecie Werla – kierującej Ełckim Centrum Kultury – i wszystkim przybyłym artystom za niezapomniane wrażenia. Naszym mieszkańcom byłoby trudno wybrać się na koncert poza miejsce, w którym żyją. Sprawiliście ogromną przyjemność słuchaczom. Wszyscy artyści zaprezentowali bogaty repertuar kolęd i pastorałek, wśród których pojawiły się nawet piękne Bożonarodzeniowe śpiewy gregoriańskie. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here