Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Biuletyn Caritas – grudzień 2021

Biuletyn Caritas – grudzień 2021

374
0

ks. Dariusz Kruczyński

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Zgodnie z wieloletnią tradycją, Caritas Diecezji Ełckiej w okresie Adwentu zachęca do udziału w akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas na przestrzeni ostatnich lat stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc dzieciom z ubogich i wielodzietnych rodzin. Fundusze zbierane przy rozprowadzaniu świec przed świętami Bożego Narodzenia, wykorzystywane są przez Caritas na pomoc dzieciom, np. organizowanie kolonii letnich, dofinansowanie leczenia, edukację itp.

Zachęcamy do nabywania świec wigilijnych, a przez to do włączania się w to wspólne dzieło niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom. Niech płomień wigilijnej świecy umocni i ożywi Waszą wiarę i nadzieję, rozpali w Was na nowo płomień miłości, byście zawsze potrafili otwierać serca bliźnim. Bóg zapłać za włączanie się w tę i inne inicjatywy ełckiej Caritas. Niech Pan Bóg hojnie wynagradza swoim błogosławieństwem.

 

 

Urszula Sawicka, ks. Ryszard Sawicki

Ogólnopolska Bożonarodzeniowa Zbiórka Żywności „Tak, POMAGAM!”

Caritas Diecezji Ełckiej zachęca wszystkich do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności „Tak, POMAGAM”, która odbędzie się 3-4 grudnia 2021 r. w sklepach Biedronka, Lidl i Kaufland. W zbiórkę angażuje się wiele miejscowości i parafii diecezji ełckiej, którym przyświeca szczytny cel – pomoc drugiemu człowiekowi w formie świątecznych paczek.

Najbardziej potrzebne są produkty trwałe, takie jak: cukier, dżem, słodycze, kasza, ryż, makaron, mąka, olej, herbata, masło, smalec itp. Wystarczy zakupić produkt i przekazać go wolontariuszom, którzy w tych dniach ofiarowują swój cenny czas, służąc bliźnim w potrzebie.

Boże Narodzenie to szczególny, bardzo ważny czas, kiedy każdemu z nas potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że inni przychodzą im z pomocą, aby każdy mógł cieszyć się wigilijnym posiłkiem. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej szlachetnej akcji.

 

 

Renata Stańczyk

Czyń dobro

Święta to wyjątkowy czas, kiedy chcemy, aby wszyscy, którym w życiu jest ciężko, poczuli się lepiej. Jest to czas na okazywanie miłosierdzia oraz miłości drugiemu człowiekowi. Każdy z nas ma szansę pomóc osobom potrzebującym. Możemy to zrobić na kilka różnych sposobów, np. samodzielnie przygotować paczkę i przekazać ją konkretnej osobie. Możesz wesprzeć organizacje, które przygotowują wigilię oraz paczki dla osób będących  w trudnej sytuacji życiowej. Możesz zostać wolontariuszem i osobiście pomóc w pakowaniu, a potem dostarczaniu paczek. Rozejrzyj się też wokół. Zapytaj starszą sąsiadkę, czy w okresie przedświątecznym nie potrzebuje Twojej pomocy – posprzątania mieszkania czy zrobienia zakupów. Codzienność daje nam mnóstwo okazji do zrobienia czegoś dobrego dla innych.

Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia ełcka Caritas pamięta i troszczy się o dzieci, bezdomnych, głodnych, starszych, chorych i samotnych świętami. Od połowy grudnia przygotowywane są paczki żywnościowe dla potrzebujących na terenie Diecezji Ełckiej. Dzięki Bożonarodzeniowej Zbiórce Żywności i pracy Parafialnych Zespołów Caritas udaje się co roku przekazać osobom ubogim paczki z produktami spożywczymi oraz słodyczami.

W placówkach Caritas, zapewniających całodobową opiekę 24 grudnia odbywają się wieczerze wigilijne. Seniorzy zasiądą do świątecznego stołu w Domu Pomocy Społecznej Misericordia, mamy z małoletnimi dziećmi podzielą się opłatkiem w Domu Samotnej Matki, a dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przygotują wigilie w Domach św. Faustyny. Osoby bezdomne usiądą do wigilijnego stołu o godz. 16.00. Na przykrytym białym obrusem stole pojawi się barszcz czerwony, śledzie, karp, pierogi, łazanki oraz kapusta z grzybami. Mieszkańcy schroniska otrzymają  prezenty świąteczne.

W wigilijny poranek o godz. 10.00 zapraszamy dzieci do placówki przy ul. Kościuszki 17 po upominki w postaci maskotek i słodyczy.  W tym samym miejscu w godzinach 11.00 – 12.00 będziemy wydawać także paczki żywnościowe dla osób bezdomnych, przebywających na ulicach miasta.

 

ks. Tomasz Bondzio, Urszula Sawicka

Szkolenie Parafialnych Zespołów Caritas

 

30 października 2021 r. w Domu świętej Rodziny w Orzyszu odbyło się spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Ełckiej. Zadaniem wolontariuszy było bezpośrednie zaangażowanie w działalność charytatywną w parafii. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą.

Ks. Dariusz Kruczyński przywitał zaproszonych gości i przedstawił nowych pracowników apostolatu miłosierdzia: p. Urszulę Sawicką – koordynatora ds. Parafialnych Zespołów Caritas i Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa oraz ks. Tomasza Bondzio – koordynatora ds. Szkolnych Kół Caritas. Dyrektor ełckiej Caritas wyraził słowa wdzięczności za pracę na rzecz najbardziej potrzebujących. Mówił aktualnych inicjatywach diecezjalnej organizacji charytatywnej.

Pani Urszula Sawicka zaprezentowała, w jaki sposób wyglądało zaangażowanie wolontariuszy PZC w realizację Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej Podprogram 2020. Zaapelowała, aby zwracać szczególną uwagę na seniorów i osoby niepełnosprawne.

Ks. Tomasz Bondzio zaprosił do współpracy, tworzenia oraz reaktywowania Szkolnych Kół Caritas. Przypomniał o trwającym konkursie artystycznym: „Czas to miłość. Pieniądz jest znikomy a miłość trwała”, dedykowanym dzieciom i młodzieży skupionych w SKC. Zachęcał, aby wziąć udział w „Gali Wolontariatu”.

Po zakończonym szkoleniu PZC, dołączyli do nas przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej. Powitał ich ks. Ryszard Sawicki, dziękując jednocześnie za czynne wsparcie Caritas w dystrybucji artykułów żywnościowych w dobie pandemii. Zaproszeni goście wzięli udział w balu, który był podziękowaniem za ich zaangażowanie. Oprawę muzyczną zapewnił zespół ALKOR.

 

ks.Ryszard Sawicki

Podopieczni Schroniska św. Ojca Pio na Jasnej Górze

13 listopada 2021 r. podopieczni Schroniska św. Ojca Pio Caritas Diecezji Ełckiej uczestniczyli w XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Towarzyszył im. ks. Ryszard Sawicki, wicedyrektor ełckiej Caritas. Doroczne spotkanie zostało zorganizowane przez Caritas Polska i Caritas Diecezji Częstochowskiej. Do tronu Jasnogórskiej Pani przybyły osoby bezdomne w grupach zorganizowanych przez diecezjalne Caritas, a także z ośrodków współpracujących ze schroniskami prowadzonymi przez Caritas w Polsce. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Nie lękajcie się, trwajcie mocni w wierze”.

Pielgrzymką Osób Bezdomnych rozpoczęły się na Jasnej Górze obchody V Światowego Dnia Ubogich. Zanoszona była modlitwa za wszystkie osoby w kryzysach życiowych, bez dachu nad głową i by nie zabrakło „pomocnych dłoni”. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

W programie wydarzenia, oprócz wspólnej modlitwy, znalazły się takie punkty jak świadectwo Piotra Szwędrowskiego z Fundacji „Wypłyń na głębię” oraz występ rapera Sebastiana „Bastiona” Surowca. Organizowana co roku pielgrzymka odpowiada na duchowe potrzeby osób w kryzysie bezdomności. Wyrazem troski o ich los doczesny jest codzienna działalność Caritas w całej Polsce.

 

s. Tabita Staroszczak ZMBM

Znajdź drogę do domu…

Drogi bywają różne. Lubimy, gdy są proste i obfitują w piękne widoki. Jednak czasami trzeba nam przejść przez drogi nieuczęszczane, pokonać zawiłe zakręty i przeszkody. Dobrze, gdy znajdziemy pomocną dłoń, która pomoże przejść przez trudności, wskaże możliwości rozwiązań i wyciągnie nas z poczucia osamotnienia.

Dom Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku jest miejscem, w którym można taką pomoc otrzymać. Jest to Dom dla mam z dziećmi i kobiet w ciąży, które potrzebują wsparcia. Dom Samotnej Matki jest miejscem ochrony macierzyństwa i życia poczętego, które daje szansę, by stać się samoDZIELNĄ mamą.

Misja Domu realizowana jest przez zwykłą codzienność. Mamy z dziećmi odkrywają, jak wielkim darem jest życie. Proces ten dokonuje się poprzez udzielenie schronienia, zapewnienie bezpieczeństwa i wspieranie na drodze usamodzielnienia. Organizowana jest pomoc prawna, psychologiczna, pedagogiczna, terapeutyczna i duchowa. Mieszkanki nabywają podstawowych umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego, niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania.

Dom ma możliwość zapewnienia okresowego, całodobowego pobytu dla 30. osób. Mieszkańcy korzystają z samodzielnych pokoi z łazienką oraz pomieszczeń ogólnego użytku: kuchnia, pralnia, jadalnia i bawialnia. Jeżeli znasz osoby, które potrzebują takiego wsparcia lub sam jesteś taką osobą przyjdź, zadzwoń – jesteśmy, chcemy i możemy pomóc. Więcej informacji uzyskasz poprzez osobisty kontakt: Dom Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku, ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, tel. (87) 441 70 35, kom. 506 353 228, dsm.elk@caritas.pl.

 

ks. Ryszard Sawicki

W służbie godnej „jesieni życia”

Obserwujemy dynamiczny proces starzenia się społeczeństwa. Osoby w jesieni życia i zmagające się z różnego rodzaju formami niepełnosprawności potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Mamy coraz więcej próśb o możliwość objęcia opieką kolejnych osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku, nie mogliśmy pomóc wszystkim, którzy o to prosili. Takich miejsc było i jest zdecydowanie za mało.

W październiku 2021 r. udało się nam zwiększyć liczbę miejsc z 71 do 100. Oddano do użytku nowy budynek pozbawiony barier architektonicznych. Znajdują się w nim m. in. stołówka, centrum rehabilitacyjne, gabinet terapii zajęciowej, gabinet lekarski i pielęgniarki, pokoje 1 i 2-osobowe oraz mieszkania senioralne. Otoczenie lasu i bliskość jeziora stwarzają możliwość miłego spędzania czasu w bliskości łona natury. Na miejscu znajduje się kaplica, gdzie mieszkańcy mają możliwość uczestnictwa w Eucharystii i nabożeństwach oraz indywidualnej modlitwy.

Wieloletnie doświadczenie w opiece pozwoliło stworzyć ekskluzywne, a zarazem przyjazne, rodzinne miejsce, które świadczy usługi opiekuńcze, lecznicze i wspomagające dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pensjonariuszy. Zespół terapeutyczno-opiekuńczy pozwala przywrócić sprawność fizyczną, organizuje czas na rozwijanie zainteresowań i pasji. Kuchnia przygotowuje świeże, smaczne posiłki, uwzględniając wszystkie diety.

Potrzebujesz pomocy i rodzinnej atmosfery? Cenisz sobie ciszę i spokój? Masz dość samotności? To miejsce jest właśnie dla Ciebie. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: tel. (87) 506 59 59, kom. 512 086 742.

 

Bogumiła Święcka

Paweł potrzebuje specjalistycznej rehabilitacji

Paweł Dydziński ma dziś 21 lat. Jego świat zawalił się 6 lutego 2020 roku. Tego dnia Paweł brał udział w wypadku komunikacyjnym, w czołowym zderzeniu aut. W wyniku zderzenia doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu – porażenie czterokończynowe, padaczka, dyzartria, afazja, zaburzenia połykania i zaburzenia pamięci. Wprowadzono go w śpiączkę farmakologiczną i w ciężkim stanie pozostawał w szpitalu przez 4 miesiące.

Po wyjściu ze szpitala Paweł przeszedł rehabilitację w specjalistycznym ośrodku, refundowaną przez NFZ. Od powrotu do domu chłopak jest stale rehabilitowany. Wymaga całodobowej opieki. Ma trudności w poruszaniu się i wykonywaniu prostych czynności. Po urazie mózgowo-czaszkowym utrzymują się zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Paweł potrzebuje specjalistycznej rehabilitacji ruchowej, terapii mowy, głosu, połykania i pamięci. W październiku 2021 był na dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Neuron w Bydgoszczy. W Suwałkach, miejscu zamieszkania, możliwości uzyskania specjalistycznego wsparcia i leczenia są bardzo ograniczone. Jedyną szansę na poprawę stanu zdrowia i powrotu do choćby częściowej sprawności dają wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, w których trakcie Paweł przechodzi zabiegi m. in. mikro polaryzacji mózgu, tlenoterapii hiperbarycznej, terapii neurologopedycznej z zabiegami elektrostymulacji języka oraz krtani, które pomogą odzyskać pamięć i poprawią funkcjonowanie ruchowe.

Paweł bardzo potrzebuje naszej pomocy. Rodzina nie jest w stanie pokryć wysokich kosztów rehabilitacji. Refundacja z NFZ nie jest możliwa. Pomóżmy Pawłowi odzyskać życie. Każda wpłata ma moc zmiany życia. Zbiórka pieniężna prowadzona jest na: https://www.uratujecie.pl/potrzebujacy/Pawel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here