Strona główna I. Formacja SERCA PRYMAS WYSZYŃSKI Ewa Czaczkowska – Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

Ewa Czaczkowska – Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

405
0

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Trwa maj, w którym – przed 40. laty – odszedł od nas Prymas Tysiąclecia. Może dlatego warto zasygnalizować Czytelnikom kolejną książkę Ewy Czaczkowskiej poświęconą tej wielkiej postaci?

Od razu zaznaczam: „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” nie jest ani streszczeniem, ani brykiem monumentalnej, ponad 700 – stronicowej biografii Prymasa pt. „Kardynał Wyszyński. Biografia”, (Kraków 2013), którą na tych łamach omawiałem prawie rok temu („Rzecz o Prymasie”, „Martyria” nr 9, 2020). Tym razem Ewa Czaczkowska skupiła się na duchowości Prymasa Wyszyńskiego, do faktów z życiorysu, czy szerzej rozumianej historii odwołując się tylko wtedy, gdy było to niezbędne dla zrozumienia kontekstu.

Autorka zwraca więc uwagę na pobożność Wyszyńskiego, znaczenie w niej takich pojęć jak – tytułowa „wiara”, „nadzieja”, „miłość”. Pisze o jego odwadze, problemie przebaczenia, stosunku do ludzkiej pracy, także w kontekście godności czy pracy – jako formy modlitwy. Odwołania polityczne złego czasu spod znaku komunizmu pojawiają się wraz z analizą stosunku Prymasa do poszczególnych przywódców komunistycznych (Bierut, Gomułka, Gierek), przy okazji wątku budowania własnej koncepcji stosunków na płaszczyźnie: Stolica Apostolska – władze PRL – Kościół w Polsce. Poczesne miejsce zajmuje sprawa listu biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz relacji – tak łatwo w przeszłości zniekształcanych – z kardynałem Karolem Wojtyłą. Niezmiernie ciekawe zagadnienie, wyeksponowane w książce Czaczkowskiej – to … Prymas „w otoczeniu kobiet”. Przedwcześnie utracona matka, kult Matki Boskiej, legendarne dziś „Ósemki”, ale także inne niewiasty, które Prymas Wyszyński cenił, szanował i z ich pomocy korzystał, to tematy, które wciąż potrafią zaskakiwać! Podobnie jak kończąca publikację rozmowa autorki z o. Zdzisławem Kijasem, delatorem w procesie beatyfikacyjnym Stefana Wyszyńskiego.

Ewa Czaczkowska odwołuje się w „Prymasie Wyszyńskim” do licznych tekstów autorstwa swego bohatera, ale także zapisków osób, które Go dobrze znały i z Nim współpracowały. Wyłania się z niej Prymas Tysiąclecia, oddziałujący nie tylko na Kościół w Polsce drugiej połowy XX w., ale wprost na historię Narodu. Skutki tego wpływu można dostrzec także współcześnie, w czasach, gdy tak bardzo zmienia się świat wokół nas… „Kościół nie może dać się zastraszyć” – stwierdzał w 1971 r., w zupełnie innych warunkach społeczno – politycznych. Dziś, choć wszystko wydaje się inne, to przesłanie pozostaje wciąż aktualne.

Ewa K. Czaczkowska, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”, Wyd. ZNAK, Kraków 2020, s. 250.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here