Strona główna W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH  „Fenomen morsowania”

 „Fenomen morsowania”

533
0

Od jesieni do wiosny media społecznościowe „zalewają” zdjęcia osób dzielących się swoimi kąpielami w lodowatej wodzie. W Internecie furorę robią też memy z morsowaniem w roli głównej. Boom na tę formę rekreacji polegającą na krótkotrwałym zanurzaniu się w zimnej wodzie jeziora, rzeki, morza albo innego zbiornika wodnego, rozpoczął się w sezonie zimowym  2020/2021.

Moda na morsowanie, a Covid.

Na znaczący wzrost amatorów kąpieli w skrajnych warunkach ma niewątpliwie pandemia Covid 19 i związane z nią restrykcje, praca/nauka zdalna, siedzący tryb życia, ograniczony dostęp do służby zdrowia… Wielu z nas, w tych trudnych czasach, zależy na zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego szukamy nowych, przystępnych form aktywności na wolnym powietrzu. Morsowanie jest atrakcyjne, ponieważ zimna woda to lekarstwo na wiele chorób cywilizacyjnych, które działa i jest za darmo.

Kto może morsować?

Morsować może ten, kto nie ma przeciwwskazań medycznych do tego rodzaju rekreacji. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in.: choroby naczyń obwodowych; zaawansowane nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby nerek i wątroby oraz żylaki [1].

Morsowanie hartuje ciało i ducha.

Sesja morsowania powoduje, że organizm uwalnia endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Dobre samopoczucie to nie jedyna zaleta wysokiego poziomu endorfin w organizmie. Blokują one również uczucie bólu i obniżają poziom stresu w naszym organizmie. Ciało zwiększa również produkcję serotoniny, która równoważy nastrój, dopaminy, która kontroluje ośrodki przyjemności w mózgu oraz oksytocyny, która jest nazywana  „hormonem miłości”. Wykazano, że regularne morsowanie wzmacnia nasz układ odpornościowy, poprawia krążenie krwi, zmniejsza stres, przyspiesza spalanie kalorii oraz redukuje stan zapalny głównie w schorzeniach narządu ruchu, ma także wpływ na redukcję ogólnoustrojowego przewlekłego stanu zapalnego wywołanego np. otyłością [2].

Jak zacząć?

Morsowanie, pomimo wielu naukowych dowodów na jego korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, może być niebezpieczne, jeśli się do niego właściwie nie przygotujemy. Dlatego, przed pierwszym zanurzeniem w lodowatej wodzie, powinno się skonsultować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, aby upewnić się, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do tego typu aktywności. Warto też trochę poczytać o tym, jak zacząć i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wiele cennych wskazówek można znaleźć w Internecie na portalach oraz forach. Odpowiednia rozgrzewka, stopniowa adaptacja do zimna, morsowanie w grupie, to bardzo ważne kwestie.

W grupie siła.

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się morsowania w pojedynkę, dlatego warto dołączyć do grupy doświadczonych morsów. Kluby miłośników morsowania istnieją na całym świecie. Np. w samym Ełku sympatycy zimowych kąpieli są zrzeszeni w czterech klubach [3] – Ełcki Klub Morsów ARKTYKA, POGODOODPORNI Ełckie Morsy, Morsy Ełk i ZAHARTOWANI. Są to bardzo pozytywni ludzie, których łączy nie tylko wspólna pasja, ale także chęć pomagania bliźniemu. Ełckie morsy chętnie integrują się podczas akcji charytatywnych. Razem wchodzą do wody także podczas „Kąpieli dla odważnych” – cyklicznej imprezy organizowanej przez MOSiR.  Wyjeżdżają też na imprezy poza Ełk.

Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie

Od wielu lat Alicja Śliwa, prezes Ełckiego Klubu Morsów Arktyka, organizuje wyjazdy na Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie. Na imprezę chętnie zabiera członków innych klubów, także tych spoza Ełku.

W uznaniu zasług Arktyki, organizatorzy XVIII i XIX [4] Zlotu zaprosili p. Alicję do dokonania w lutym 2022 r. zaślubin jeziora Ełckiego z Morzem Bałtyckim. Zaszczytu tego dostąpiły tylko nieliczne kluby.

Podczas każdego zlotu morsów w Mielnie jest bity rekord uczestników. 13.02.2022 r. we wspólnej kąpieli w Morzu Bałtyckim wzięło udział 8 576 osób [5].

 

Alicja Tracichleb-Salik

[1] https://www.medonet.pl/zdrowie,morsowanie—korzysci-zdrowotne–zagrozenia–jak-morsowac-bezpiecznie-,artykul,19170231.html    dostępny 15.02.2022 r.

[2] https://wpr.pl/news/1014/kto-moze-morsowac-i-komu-cos-takiego-sluzy dostępny 15.02.2022 r.

[3]  wg kolejności powstania

[4]  Ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie w 2021r. nie odbył się. Dlatego też w lutym 2022 roku odbyły się dwa Zloty.

[5]  https://www.youtube.com/watch?v=gwI8-zX-ApU   dostępny 15.02.2022 r.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here