Strona główna I. Formacja SERCA Trwać w RODZINIE Miłość zawsze obdarza życiem

Miłość zawsze obdarza życiem

W tym miesiącu proponuję otworzyć papieską adhortację „Amoris laetitia” na rozdziale V, który Franciszek zatytułował „Miłość, która staje się owocna”. Składa się on z trzech głównych części: „Przyjąć nowe życie” (AL 165-177), „Płodność poszerzona” (AL 178-186) oraz „Życie w szerokiej rodzinie” (AL 187-198), które dzielą się jeszcze na następujące fragmenty: „miłości w oczekiwaniu typowym dla ciąży” (AL 168-171), „miłość matki i ojca” (AL 172-177), „poznać ciało” (AL 185-186), „być dziećmi” (AL 188-190), „osoby starsze” (AL 191-193), „być braćmi” (194-195), „wielkie serce” (AL 196-198). Kolejne punkty tego rozdziału najlepiej czytać w kluczu dar poczęcia cud narodzin.

Dar poczęcia

Papież Franciszek przypomina, że rodzina jest miejscem przyjęcia życia jako daru, który pochodzi od Boga. „Dar nowego dziecka, które Pan powierza ojcu i matce, ma swój początek w przyjęciu, jest kontynuowany przez opiekę podczas życia doczesnego, a jego celem ostatecznym jest radość życia wiecznego” (AL 166). Stąd „rodzina chroni życie na wszystkich jego etapach, a także u jego kresu” (AL 83). Historię każdej rodziny zmieniają dzieci, które są zawsze darem. (por. Franciszek, List do małżonków na Rok Rodziny „Amoris laetitia”, 26 grudnia 2021 r.).

Cud narodzin

Człowiek nie dlatego żyje, że się urodził, tylko dlatego się rodzi, że żyje! Nie ma większego cudu niż życie. Ten cud będzie trwał wieczność. Ten cud rozpoczął się z naszym poczęciem i już nie ma końca. U początku zaistnienie człowieka jest miłość, która „zawsze obdarza życiem” (AL 165). Każdy z nas jest miłością czyjegoś życia.

Ojciec Święty naucza, że „miłość rodziców jest narzędziem miłości Boga Ojca, który czule oczekuje na narodziny każdego dziecka, bezwarunkowo je akceptuje i przyjmuje je bezinteresownie” (AL 170).

Msza o dar potomstwa

Franciszek zauważa także, że „wiele par małżeńskich nie może mieć dzieci. Wiemy, jak wiele wiąże się z tym cierpienia” (AL 178).

W Roku Rodziny „Amoris laetitia” 23 stycznia br. w kościele pw. NMP Królowej Apostołów w Ełku Mszą świętą o godz. 18.00 rozpoczęliśmy comiesięczną modlitwę w intencji małżeństw starających się o poczęcie dziecka, napotykających trudności w staraniach o potomstwo, jak również w intencji rodziców oczekujących narodzin dziecka.

Na terenie tej ełckiej parafii Bóg dokonał cudu przez wstawiennictwo św. Stanisława Papczyńskiego. Cud, który Stolica Apostolska uznała w procesie beatyfikacyjnym św. Stanisława, to ożywienie dziecka zmarłego w łonie matki. Wpisy w Księdze Łask w Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii potwierdzają skuteczne orędownictwo św. Stanisława w sprawach życia nienarodzonego. Św. Stanisław Papczyński został uznany za patrona dzieci nienarodzonych. Serdecznie zapraszamy małżeństwa do wspólnej modlitwy.

ks. Michał Puczyłowski