Strona główna I. Formacja SERCA Trwać w RODZINIE Powołanie

Powołanie

624
0

Kontynuujemy naszą wspólną i powolną lekturę papieskiej adhortacji o miłości w rodzinie. W tym miesiącu otwieramy ten dokument na trzecim rozdziale, aby przeczytać, co papież Franciszek pisze o sakramencie małżeństwa (AL 71-75).

„Sakrament małżeństwa nie jest umową społeczną, pustym rytuałem lub jedynie zewnętrznym znakiem zaręczyn. Sakrament jest darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków, ponieważ «poprzez sakramentalny znak, ich wzajemna przynależność jest rzeczywistym obrazem samego stosunku Chrystusa do Kościoła (…)». Małżeństwo jest powołaniem, gdyż jest odpowiedzią na specyficzne wezwanie do przeżywania miłości małżeńskiej jako niedoskonałego znaku miłości między Chrystusem a Kościołem. W związku z tym, decyzja o zawarciu małżeństwa i założeniu rodziny powinna być owocem rozeznania powołania” (AL 72).

Małżeństwo jest powołaniem

Zdecydowana większość ludzi w naszej diecezji, parafii czy rodzinie powołana jest do małżeństwa. Poprzez sakrament chrztu świętego człowiek staje się dzieckiem Bożym. Zaczyna żyć nowym życiem, które całkowicie należy do Boga. Więc powołanie jest odpowiedzią na to, jak to moje życie z Nim będzie wyglądało. Nie jestem jakimś zadaniem. Jest po pierwsze odkryciem, że jestem chciany i kochany przez Boga, że On wlał we mnie tę miłość i zaprasza mnie do miłości.

Istotną rolę w życiu we dwoje i na zawsze odgrywa mówienie i pokazywanie Chrystusa, który kocha. To, co w świecie może powiedzieć o Bogu kobieta i mężczyzna nie da się niczym zastąpić. To jest ogromnie ważny głos. Problem jest w tym, że czasami myślimy, że możemy się bez tego głosu obejść.

Stwierdzenie, że „małżeństwo jest powołaniem…” wydaje się być zapomniane albo całkiem nieznane dla małżonków jak i narzeczonych. Za każdym sakramentalnym małżeństwem stoi Ktoś, kto was do tego powołał. Jezus chciał, abyście oddali Mu siebie jako mąż i żona oraz stali się znakiem Jego miłości do Kościoła. Wasz związek jest odpowiedzią na wezwanie, które skierował do was Bóg.

Tylko decyzje zmieniają życie

Decyzja o zawarciu małżeństwa i założeniu rodziny powinna być owocem rozeznania powołania” (AL 72). Decyzja ta jest niepowtarzalna, wiążąca aż do śmierci, angażująca całe ludzkie życie. Podejmowana jest w sposób absolutnie wolny, świadomy i dojrzały. Stanowi często najważniejszy fakt w życiu człowieka. Decyzja o ślubie kościelnym jest także decyzją o ponownym wyborze Boga oraz odpowiedzią na powołanie.

Decyzja o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego powinna być podjęta przez mężczyznę i kobietę razem i tylko we dwoje.

Pytania do rozmowy małżeńskiej i rodzinnej

Czy odkrywam małżeństwo jako moje powołanie? Jaką wartość w ludzkich oczach ma małżeństwo? Dlaczego powinniśmy zostać małżeństwem? Po co ludziom, którzy się kochają sakrament małżeństwa? Co to znaczy według Ciebie, że małżeństwo jest sakramentem? Jak wielkim darem dla Was jest sakrament małżeństwa, który otrzymaliście? Czy wierzę w sakrament małżeństwa? Kim Jezus jest dla Was w waszym małżeństwie? Czy my, we dwoje, jesteśmy otwarci na to, aby stać się skutecznym znakiem kochającego Chrystusa? Czy jesteśmy gotowi przyjąć Jezusa Chrystusa jako naszego Oblubieńca – zawsze obecnego, tego, z którym budujemy życie małżeńskie po to, żeby kochać się nawzajem, żeby kochać świat, kochać Kościół tak jak On ten Kościół kocha?

 

Modlitwa

Miłość w rodzinie: powołanie i droga do świętości

Ojcze święty,
jesteśmy przed Tobą,
by wielbić Cię i dziękować za wielki dar rodziny.

Prosimy Cię za rodziny uświęcone sakramentem małżeństwa,
aby każdego dnia na nowo odkrywały otrzymaną łaskę
i, jako małe Kościoły domowe,
potrafiły być świadkami Twojej Obecności
i miłości, z jaką Chrystus miłuje Kościół.

Prosimy Cię za rodziny
doświadczane trudnościami i udręką,
z powodu choroby i cierpienia tylko Tobie znanego:
wspieraj je i uczyń świadomymi
drogi uświęcenia, na którą ich wzywasz,
aby mogły doświadczyć Twego nieskończonego miłosierdzia
i znalazły nowe drogi wzrastania w miłości.

Prosimy Cię za dzieci i młodzież,
by mogły spotkać się z Tobą
i z radością odpowiedziały na powołanie, jakie dla nich pomyślałeś;
za rodziców i dziadków,
by byli świadomi, że troszcząc się o powierzone im ciałem i duchem dzieci,
są znakiem ojcostwa i macierzyństwa Boga;
o doświadczenie braterstwa, jakie rodzina może dać światu.

Panie, spraw, by każda rodzina
mogła żyć w Kościele własnym powołaniem do świętości,
jako wezwana do bycia  krzewicielami ewangelizacji,
w służbie pokoju i życia,
we wspólnocie z kapłanami i innymi stanami życia.

Błogosław Światowe Spotkanie Rodzin.

Amen.

(Oficjalna modlitwa 10. Światowego Spotkania Rodzin, Rzym, 22-26 czerwca 2022).

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here