Strona główna III. Formacja UMYSŁU WYMAGAJCIE OD SIEBIE - MARTYRIA MŁODYM Rozwój wiary – czy to jest potrzebne?

Rozwój wiary – czy to jest potrzebne?

424
0

Czym jest wiara?

Wiara – według wikipedii jest to “poręka tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych, których nie widzimy”. Słownik Języka Polskiego definiuje wiarę jako “określoną religię lub wyznanie; też: przekonanie o istnieniu Boga. Jednak ja – osoba młoda i doświadczająca Boga w życiu – uważam, że wiara to sens życia. Bez niej człowiek nie byłby w stanie żyć w pełni, żyć w obfitości łaski Bożej, żyć tak, aby dotrzeć do celu – do Nieba.

Wiarą powszechnie nazywamy czas, w którym mamy stałe przekonanie, że Pan Bóg istnieje. Aby na nowo uświadomić sobie, że On istnieje i jest przy Tobie, trzeba stanąć ze sobą w prawdzie i znaleźć odpowiedź na pytanie “W kogo wierzę?”.

 

Wierzę – jaki jest tego sens? 

“Wiara góry przenosi” i “czyni cuda” – znane nam przysłowia nie wzięły się znikąd. W Biblii, dokładniej w Ewangelii według świętego Marka (Mk 9:23) możemy przeczytać, że “dla tego kto wierzy, wszystko jest możliwe”. Zwróćmy uwagę na kolejny fragment tej samej księgi Nowego Testamentu (Mk 5:21-34). Pewna kobieta chora na upływ krwi nie tylko cierpiała z powodu choroby. Doświadczała bólu psychicznego, jaki wyrządzali jej ludzie. Mówili do niej “nieczysta”. Kobieta ta tak mocno wierzyła w moc uzdrowienia, że gdy tylko dotknęła dłonią płaszcza Pana, od razu została wyleczona z długoletniej choroby. A Jezus rzekł do niej wtedy “Córko, twoja wiara cię ocaliła”.

Święty Jan Ewangelista zapisał: “Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3:16). Mając wiarę jak ziarnko gorczycy, można zdziałać naprawdę wiele. Tak mało potrzeba do Zbawienia. Wystarczy tylko wierzyć. A później Pan Bóg sam poprowadzi.

Zatem, jaki jest sens wiary? Odpowiedź jest prosta – Zbawienie i życie w chwale z Panem Bogiem na wieki.

 

Jak rozwijać wiarę?

Świadomość tego, że poprzez wierzenie w Boga można uzyskać mieszkanie w Niebie, skłania mnie do tego, aby pogłębiać wiarę w Boga i w Jego działanie w moim życiu,. Rodzi się we mnie pytanie – jak ją rozwijać? Z doświadczenia jakie zdobyłam, wiem, że nie jest to proste. Kształtowanie tej wartości wymaga ogromnej pracy nad sobą, poświęcenia czasu i samego siebie. Jeżeli człowiek zrobiłby to wszystko sam, po niedługim czasie zgubiłby się w swoich własnych priorytetach. Dlatego, Pan Bóg dał możliwości rozwoju wiary, które często bardzo pomagają. Te opcje są przeróżne. Jedna z nich to adoracja Najświętszego Sakramentu – to czuwanie może pomóc w ciszy skupić się na Nim i rozwinąć swoją wiarę poprzez modlitwę, czyli rozmowę z Panem. Do tego potrzebna jest wiara w Tego, który jest ukryty pod małym kawałkiem chleba.

 

Kierownictwo duchowe

Kolejną możliwością rozwoju wiary, na której chciałabym skupić się najbardziej, jest kierownictwo duchowe. Polega ono na regularnych spotkaniach człowieka z Panem Bogiem w Sakramencie Pokuty i Pojednania oraz na pracy nad sobą. Przewodnikiem w tej metodzie rozwoju nie jestem ja sama. Jest nim Kierownik Duchowy – ksiądz, który mnie dobrze zna i wie, co może mi osobiście pomóc w kształtowaniu relacji z Bogiem, ale też w relacji z innymi ludźmi. Przecież Pan jest też w innych ludziach – między innymi dlatego trzeba budować właściwe relacje.

Doświadczenie, jakie mam z kierownictwem, daje mi poczucie, że nie marnuję czasu spędzonego w domu, w szkole lub po prostu sama ze sobą czy ze znajomymi, bo w każdej z tych rzeczy znajduję obecność Pana Boga, która daje mi wiarę w siebie. Często słyszę “Witaj, Moja Córko, jestem tutaj z Tobą, nie pozwolę, aby stała Ci się krzywda”. Wierzę w te słowa i kroczę mocno po ziemi z wiarą, że mam Tatę, który jest zawsze przy mnie. A Ty? Wierzysz w Boga, który Cię stworzył i chce dla Ciebie jak najlepiej?

Aniela Darmofał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here