Strona główna I. Formacja SERCA BUDOWAĆ WSPÓLNOTĘ Rycerze Kolumba, bratnia organizacja skupiająca katolickich mężczyzn

Rycerze Kolumba, bratnia organizacja skupiająca katolickich mężczyzn

Rycerze Kolumba są katolicką, męską organizacją bratnią, która na całym świecie gromadzi ponad 2 mln członków. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.

Rycerze w Polsce

W Polsce Rycerze obecni są od 2006 r. Organizacja zrzesza już ponad pięć tysięcy mężczyzn działających przy 103 parafiach na terenie 28 diecezji i realizujących liczne dzieła miłosierdzia. Wśród nich są m.in. projekty charytatywne, inicjatywy pro-life, wydarzenia integrujące lokalną społeczność czy projekty formacyjne. Do Polski przybyli na zaproszenie św. Jana Pawła II.

W Roku św. Brata Alberta Zgromadzenie Sióstr Albertynek oraz Rycerze Kolumba w Polsce podjęli współpracę w sprawie peregrynacji relikwii świętego Brata Alberta i obrazu „Ecce Homo” w parafiach, w których obecni są Rycerze Kolumba. Obrazy „Ecce Homo”, portret świętego oraz jego relikwie odwiedziły ponad 100 polskich parafii. Wydarzenie połączone było ze zbiórką artykułów pierwszej potrzeby dla placówek prowadzonych przez siostry albertynki. Wartość przekazanych darów szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Rycerze w naszej diecezji

W naszej Diecezji Ełckiej do tej organizacji należy około 80 mężczyzn. Pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w naszej diecezji powstała w 2014 r. w Wiżajnach, przy parafii p.w. św. Teresy z Avila. Kolejna, w 2016 r., w Ełku przy parafii p.w. św. Tomasza Apostoła. W chwili obecnej tworzy się Rada Lokalna przy parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach.

Głównymi obszarami naszej działalności są kościół, społeczność, kultura życia, rodzina, młodzież i rada. W pierwszej kolejności jesteśmy, aby służyć innym i rozwijać swoją formację duchową.

Rycerze Kolumba to organizacja działająca oddolnie. Każda Rada lokalnie opracowuje i wdraża programy swojej działalności, tak aby one najlepiej służyły potrzebom swoich społeczności.

Działania Rycerzy Kolumba skupiają się przede wszystkim na pomocy swoim parafiom. Wspieramy naszych ks. proboszczów przy wszelkich pracach porządkowych, udziałem w liturgii, ewangelizacji.

Służyć innym

Rycerze naszej Rady Lokalnej chętnie włączają się, a także są pomysłodawcami i organizatorami wielu wydarzeń religijnych. Czynnie uczestniczymy w różnego rodzaju Procesjach, Drogach Krzyżowych parafialnych i miejskich. Podjęliśmy się przygotowania tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Ełku. W tym roku już po raz trzeci Pątnicy poszyli na tę nocną wędrówkę w celu spotkania Żywego Boga.

Stworzyliśmy Męską Różę Różańcową. Co poniedziałek modlimy się wraz z innymi mężczyznami Wieczorną Modlitwą Kościoła – Nieszporami za wszystkie małżeństwa i rodziny naszej parafii. Wychodzimy także dalej i w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, z inicjatywy Rycerzy z Rady Lokalnej w Ełku i jej kapelana, odmawiany jest różaniec i odprawiana jest Msza święta w intencji Ojczyzny.

Członkowie naszego zakonu są znani jako zwolennicy świętości życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tym roku włączyliśmy się w propagowanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego poprzez kolportaż ulotek a także dając przykład i podejmując Duchową Adopcję w gronie parafialnym.

Organizujemy różnego rodzaju wieczorki kulturalno-patriotyczne (wspólne kolędowanie, wieczory pieśni patriotycznej, spotkania z wykładami patriotycznymi). Co roku staramy się także zorganizować wyjazd-pielgrzymkę dla naszych braci Rycerzy. Są to najczęściej jednodniowe wyjazdy poświęcone poznawaniu naszej Małej Ojczyzny.

Jako Rada Rycerzy Kolumba spotykamy się na comiesięcznych spotkaniach Rady. Jest to czas na podjęcie decyzji o kolejnych działaniach rycerzy a także na katechezę formacyjną.

Zostań Rycerzem

Zachęcam do wstąpienia w nasze szeregi. Będziesz miał możliwość służenia Kościołowi oraz Twojej lokalnej społeczności. Podziękujesz w ten sposób Bogu za przeogromny dar świętego Jana Pawła II dla Polski i świata. Będziesz miał satysfakcję z przynależności do organizacji podzielającej Twoje przekonania religijne, które łączą mężczyzn w dążeniu do wspólnego celu i stwarzają możliwości zawiązania i utrwalania na lata przyjaźni i braterstwa.

Aby zostać Rycerzem Kolumba wystarczy, że jesteś mężczyzną, który ukończył 18 lat i jesteś praktykującym katolikiem, w łączności ze Stolicą Apostolską, przystępującym do Sakramentów Świętych.

Karol Gałczyński

Kustosz Rejonu 26