Strona główna I. Formacja SERCA PRYMAS WYSZYŃSKI W DIECEZJI EŁCKIEJ Śladami Prymasa Tysiąclecia w Ełku

Śladami Prymasa Tysiąclecia w Ełku

1087
0

Cieszymy się z nadchodzącego dnia beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym ponownie zapraszamy Czytelników „Martyrii” do wspólnej pielgrzymki śladami Prymasa Tysiąclecia w diecezji ełckiej. W tym numerze sięgniemy pamięcią do prymasowskiej wizyty w Ełku, która miała miejsce w dniach 1-2 maja 1958 r.

W obliczu komunistycznego reżimu

Kard. Stefan Wyszyński służył Bogu i ludziom w czasach wyjątkowo trudnych. Ingerencje władz państwowych w wewnętrzne sprawy Kościoła coraz bardziej przybierały na sile. 25 września 1953 r. aresztowano Prymasa Polski i wywieziono go z Warszawy. Więziony był w Rywałdzie k. Grudziądza, w Stoczku k. Lidzbarka Warmińskiego, w Prudniku Śląskim i w Komańczy. Okres ten to przede wszystkim lata ofiary, cierpienia i odosobnienia. 28 października 1956 r. wśród wielkiej radości całego Kościoła polskiego kard. Stefan Wyszyński wrócił do Warszawy. Zainicjował Wielką Nowennę – dziewięcioletni czas przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Milenium Chrześcijaństwa. Był to program odnowy Ojczyzny w oparciu o Jasnogórskie Śluby Narodu. Z jego inicjatywy rozpoczęło się nawiedzenie, czyli wędrówka Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego po wszystkich polskich parafiach. Po uwolnieniu z więzienia Prymas Tysiąclecia podjął intensywną pracę apostolską. Był spragniony kontaktu z wiernymi i z wielką mocą głosił słowo Boże.

Wizyta Prymasa w Ełku

Od 28 kwietnia do 2 maja 1958 r. był z wizytą w diecezji warmińskiej. 1 maja, około południa, wyruszył z Fromborka na wschodni kraniec diecezji – do Ełku, gdzie przybył na godz. 18. „Kiedy wjechaliśmy do Ełku, tłumy wiernych oczekiwały na spotkanie ze swoim Ojcem i bardzo entuzjastycznie go witały. Z trudem dotarliśmy do kościoła. Wszystkim udzielała się ogromna radość ze spotkania z Prymasem, który był już na wolności. W homilii wyjaśniał, co stanowi Ojczyznę (…)” – wspomina ks. J. Kącki CRL. Wierni otrzymali serdeczne słowa pokrzepienia, umocnienia w wierze i zachęty do trwania w stanie łaski.

„Następnego dnia przemawia ks. Prymas do zebranych księży i w serdecznych, szczerych rozmowach prywatnych daje możność każdemu z księży do poruszenia wszelkich zagadnień, trudności czy wątpliwości, z którymi się księża spotykają. Po południu ks. Prymas odprowadzony przez duchowieństwo do granic diecezji żegna Warmię i Mazury, udając się do Warszawy, by w dniu następnym znaleźć się w Częstochowie” – relacjonują „Warmińskie Wiadomości Diecezjalne” (1958).

Spotkanie Prymasa z ełcką młodzieżą zgromadzoną przy kościele św. Wojciecha wspomina p. Danuta Spychała. 17- letnia dziewczyna wraz ze swoim kolegą z klasy – Andrzejem Kurpiewskim – podjęli krótki dialog z kard. S. Wyszyńskim. Zostali uwiecznieni na jednym ze zdjęć w wyróżniających się harcerskich strojach. „Dyrektor szkoły pytał, jak śmiałam pójść na to spotkanie w mundurze i bardzo mnie za to zrugał. Nie wiem, jak się wybroniłam…” – mówi p. Danuta.

W 2008 r. – w 50. rocznicę wizyty kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku – bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej ufundował tablicę pamiątkową, którą umieszczono w kościele katedralnym.

Za przekazane informacje i udostępnione materiały składam serdeczne podziękowania ks. Józefowi Kąckiemu CRL, p. Danucie Spychała, p. Annie Łukaszewicz, p. Janowi Łałakowi.

ks.dr Ryszard Sawicki, wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here