Cieszymy się z nadchodzącego dnia beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym ponownie zapraszamy Czytelników „Martyrii” do wspólnej pielgrzymki śladami Prymasa Tysiąclecia w diecezji ełckiej. W tym numerze sięgniemy pamięcią do prymasowskiej wizyty w Ełku, która miała miejsce w dniach 1-2 maja 1958 r.
W obliczu komunistycznego reżimu
Kard. Stefan Wyszyński służył Bogu i ludziom w czasach wyjątkowo trudnych. Ingerencje władz państwowych w wewnętrzne sprawy Kościoła coraz bardziej przybierały na sile. 25 września 1953 r. aresztowano Prymasa Polski i wywieziono go z Warszawy. Więziony był w Rywałdzie k. Grudziądza, w Stoczku k. Lidzbarka Warmińskiego, w Prudniku Śląskim i w Komańczy. Okres ten to przede wszystkim lata ofiary, cierpienia i odosobnienia. 28 października 1956 r. wśród wielkiej radości całego Kościoła polskiego kard. Stefan Wyszyński wrócił do Warszawy. Zainicjował Wielką Nowennę – dziewięcioletni czas przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Milenium Chrześcijaństwa. Był to program odnowy Ojczyzny w oparciu o Jasnogórskie Śluby Narodu. Z jego inicjatywy rozpoczęło się nawiedzenie, czyli wędrówka Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego po wszystkich polskich parafiach. Po uwolnieniu z więzienia Prymas Tysiąclecia podjął intensywną pracę apostolską. Był spragniony kontaktu z wiernymi i z wielką mocą głosił słowo Boże.
Wizyta Prymasa w Ełku
Od 28 kwietnia do 2 maja 1958 r. był z wizytą w diecezji warmińskiej. 1 maja, około południa, wyruszył z Fromborka na wschodni kraniec diecezji – do Ełku, gdzie przybył na godz. 18. „Kiedy wjechaliśmy do Ełku, tłumy wiernych oczekiwały na spotkanie ze swoim Ojcem i bardzo entuzjastycznie go witały. Z trudem dotarliśmy do kościoła. Wszystkim udzielała się ogromna radość ze spotkania z Prymasem, który był już na wolności. W homilii wyjaśniał, co stanowi Ojczyznę (…)” – wspomina ks. J. Kącki CRL. Wierni otrzymali serdeczne słowa pokrzepienia, umocnienia w wierze i zachęty do trwania w stanie łaski.
„Następnego dnia przemawia ks. Prymas do zebranych księży i w serdecznych, szczerych rozmowach prywatnych daje możność każdemu z księży do poruszenia wszelkich zagadnień, trudności czy wątpliwości, z którymi się księża spotykają. Po południu ks. Prymas odprowadzony przez duchowieństwo do granic diecezji żegna Warmię i Mazury, udając się do Warszawy, by w dniu następnym znaleźć się w Częstochowie” – relacjonują „Warmińskie Wiadomości Diecezjalne” (1958).
Spotkanie Prymasa z ełcką młodzieżą zgromadzoną przy kościele św. Wojciecha wspomina p. Danuta Spychała. 17- letnia dziewczyna wraz ze swoim kolegą z klasy – Andrzejem Kurpiewskim – podjęli krótki dialog z kard. S. Wyszyńskim. Zostali uwiecznieni na jednym ze zdjęć w wyróżniających się harcerskich strojach. „Dyrektor szkoły pytał, jak śmiałam pójść na to spotkanie w mundurze i bardzo mnie za to zrugał. Nie wiem, jak się wybroniłam…” – mówi p. Danuta.
W 2008 r. – w 50. rocznicę wizyty kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku – bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej ufundował tablicę pamiątkową, którą umieszczono w kościele katedralnym.
Za przekazane informacje i udostępnione materiały składam serdeczne podziękowania ks. Józefowi Kąckiemu CRL, p. Danucie Spychała, p. Annie Łukaszewicz, p. Janowi Łałakowi.
ks.dr Ryszard Sawicki, wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej