Strona główna I. Formacja SERCA Z wizyta w PARAFII U św. Boboli w Białej Piskiej

U św. Boboli w Białej Piskiej

1288
0

Biała Piska została założona w 1428 r. jako wieś kościelna. W 1481 r. powołano tu parafię, której pierwszym proboszczem był ks. Piotr Świętosławski, wywodzący się z diecezji płockiej. W tym samym roku został wybudowany pierwszy kościół. Parafia należała wówczas do dekanatu reszelskiego.

Jak wszędzie na Mazurach, w Białej również po reformacji zaprowadzono luteranizm.

W XIX w. na te tereny napłynęła znaczna liczba ludności katolickiej. Dla nich to została założona tu stacja misyjna, w której od 1869 r. opiekę duszpasterską (raz w miesiącu) sprawowali kapłani z Pisza.

Po zakończeniu II wojny światowej i ustaleniu granic Polski znowu przybyło tu wielu katolików. Wtedy też dawny zbór ewangelicki został przystosowany do kultu katolickiego. Biskup warmiński Tomasz Wilczyński w roku 1962 kanonicznie erygował w Białej Piskiej parafię pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli.

25 marca 1992 parafia w Białej Piskiej, w wyniku reorganizacji Kościoła w Polsce, znalazła się w granicach Diecezji Ełckiej i jest główną parafią dekanatu p.w. św. Antoniego Padewskiego.

Wyzwania obecnie

Obecnie wspólnotę tę stanowi niespełna 5000 osób, które skupiają się wokół kościoła parafialnego oraz dwóch kaplic dojazdowych: w Kowalewie – p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz w Kożuchach – p.w. św. Ojca Pio. Chociaż zameldowanych na terenie parafii jest 6200 osób.

Parafia w Białej Piskiej jest miejsko-wiejska: stanowią ją zarówno mieszkańcy miasta – Białej Piskiej jak i okolicznych – 21 wsi: Bełcząc, Cibory, Danowo, Giętkie, Kaliszki, Kolonia-Kawałek, Komorowo, Konopki, Kowalewo, Kożuchy, Kożuchy Małe, Kózki, Kruszewo, Lisy, Oblewo, Orłowo, Pawłocin, Radysy, Rolki, Szkody, Zabielne.

Trudnym doświadczeniem parafii (jak zapewne wielu innych w Diecezji Ełckiej) jest zjawisko migracji – zwłaszcza ludzie młodzi nie widząc perspektyw pracy i rozwoju w lokalnym środowisku, wyjeżdżają za granicę; wielu młodych wcześnie opuszcza dom rodzinny (już nawet ze względu na szkołę średnią); ci, którzy wyjechali na studia do dużych ośrodków miejskich – już raczej nie wracają;

Mimo tych trudności w parafii rozwija się życie religijne i w tej tradycyjnej, podstawowej formie – w oparciu o sprawowane sakramenty święte, jak i w oparciu o pracę we wspólnotach o różnych charyzmatach; są grupy modlitewne jak i ruchy odnowy Kościoła: Żywy Różaniec skupiający Róże żeńskie, męskie i dziecięce, Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa, Odnowa w Duchu Świętym, Kościół Domowy, Koło Przyjaciół Radio Maryja, czy niedawno powstała – Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca. W parafii działa Schola Dorosłych, która ubogaca liturgię wielogłosowe śpiewy.

W parafii prężnie działa Parafialny Zespół Caritas oraz Szkolne Koło Caritas, które organizuje i włącza się w wiele akcji charytatywnych; stale też wspiera misje święte, podtrzymując kontakt z misjonarzami w Afryce i Boliwii. Organizują kiermasze świąteczne, pomagają w prowadzeniu zbiórek żywności, tworzą grupy kolędników misyjnych, przygotowują paczki świąteczne dla potrzebujących. Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej często było nagradzane za swoją działalność przez „Centralę w Ełku”.

Wspólnota parafialna cieszy się swoimi powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Poza nieco „starszymi” ostatnie to: siostra Benedetta Urszula Kuczyńska – dominikanka, która w 2016 roku złożyła śluby wieczyste i ks. Piotr Paliwoda, który w 2018 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Różnorodna wspólnota parafialna jednoczy się i konsoliduje wokół szeregu wspólnych spraw i wydarzeń: Kościół parafialny w Białej Piskiej jest miejscem, w którym spotykają się nie tylko parafianie, ale też mieszkańcy całej Gminy Biała Piska oraz nierzadko wielu gości z różnych stron naszego kraju, aby uroczyście wspominać ważne daty zapisane w historii naszej Ojczyzny: Wybuchu II Wojny Światowej, Odzyskania Niepodległości, Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego – a w szczególności pacyfikacji kopalni „Wujek” (to ostatnie wynika stąd, iż kilku parafian w tym trudnym czasie 1981 roku pracowało w tejże kopalni) – górnikom poległym w tejże kopalni poświęcony jest obelisk umieszczony przy kościele parafialnym.

Zaproszenie

Niezwykle ważnym, corocznym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej jest dziękczynienie za plony, ponieważ Gmina Biała Piska to teren przede wszystkim rolniczy. Dożynki skupiają zresztą mieszkańców całej Gminy Biała Piska – wspólna Msza św. odprawiona w kościele parafialnym, korowód dożynkowy wędrujący ulicami miasta, w końcu wspólna zabawa w parku miejskim to coś, z czego ta wspólnota łatwo nie zrezygnuje (w tym roku nie powstrzymała jej nawet pandemia – choć z obostrzeniami i ograniczeniami, to jednak Dożynki się odbyły).

Z zapałem parafianie przyjęli fakt, że ks. biskup powierzył parafii św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej organizację Dożynek Diecezjalnych w przyszłym roku, na które serdecznie zapraszamy.

ks. Piotr Butrymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here