Strona główna I. Formacja SERCA Z wizyta w PARAFII Beatyfikacja to dar dla Kościoła

Beatyfikacja to dar dla Kościoła

W sobotę, 18 września, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach podczas wieczornej Mszy św., której przewodniczył bp Jerzy Mazur, dziękowała za beatyfikację Matki Elżbiety Róży Czackiej i Kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas Eucharystii zostały również wprowadzone relikwie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, które na stałe zostaną umieszczone w kaplicy adoracji. Relikwiarz został wykonany w pracowni Mariusza Drapikowskiego. Po Mszy św. odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.

Beatyfikacja Matki Niewidomych i Prymasa Tysiąclecia to dar dla Kościoła w Polsce i dla każdego z nas, a jednocześnie zaproszenie do podążania drogą świętości. Dziękujemy Bogu za naszych nowych Błogosławionych i prosimy Go, byśmy chcieli ich naśladować w życiu osobistym i wspólnotowym.

Naszą wielką radością jest dar relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego oraz relikwiarza przekazanego do parafii dzięki życzliwości p. Mariusza Drapikowskiego. W naszym kościele, w kaplicy adoracji pod patronatem św. Jana Pawła II, jest już jedno z jego dzieł – wyjątkowa monstrancja. Kaplica adoracji została włączona do duchowego dzieła „Gwiazdy na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju”, zainicjonowanego przez Stowarzyszenie “Comunità Regina della Pace”, które podjęło apostolstwo modlitewnej adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.

Podczas wykonywania bieżących spraw remontowych kościoła oraz rozmów przeprowadzonych z naszymi parafianami zrodziła się myśl, aby w kaplicy adoracji utworzyć relikwiarium, w którym będą umieszczane relikwie błogosławionych i świętych Kościoła. To potrzeba serca, aby święci i błogosławieni  wspierali modlitwy zanoszone do Boga w intencjach podawanych przez Kościół. Relikwiarium jest też wypełnieniem woli fundatora klasztoru wigierskiego – króla Jana Kazimierza, który pragnął, aby z tego miejsca płynęła nieustanna modlitwa przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanej i świętych, by wypraszać Boże błogosławieństwo dla Ojczyzny, Polaków i całego świata. Dzięki temu, że Wigry licznie odwiedzają pielgrzymi, goście, wśród których są biskupi i osoby zakonne, pytaliśmy o możliwość otrzymania relikwii błogosławionych i świętych. Nasza idea spotkała się z ogromną przychylnością. Zaczęliśmy zapraszać osoby święte wyniesione na ołtarze, aby mogły na stałe zagościć w klasztorze.

Jako kustosz relikwii byłem zaskoczony, że niektóre docierały bardzo szybko do naszej parafii. Odczytuję to jako wielki znak od Boga i dar, dzięki któremu czujemy Bożą opiekę nad nami. Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, ale w naszej kaplicy adoracji mamy już relikwie m.in.: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Michała Sopoćki, bł. Karoliny Kazkówny, św. Stanisława Papczyńskiego, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Bosko, św. Wincentego Pallotiego, św. Jana z Dukli, bł. S. Kanizji Mackiewicz, Sergii Rapiej i Towarzyszek, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Hanny Chrzanowskiej, św. Rity, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Ignacego Kłopotowskiego, św. Franciszka i Hiacynty Marto, bł. Angeli Truszkowskiej, św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Franciszka Jordana, św. Alfonsy Muttathupadathu, a od soboty bł. Prymasa Wyszyńskiego. Na wprowadzenie czekają jeszcze św. Stanisław Kazimierczyk, św. Zygmunt Szczęsny Feliński i św. Kinga. Natomiast, w tym roku jeszcze przybędą do nas: św. Tereska od Dzieciątka Jezus, bł. Aniela Salawa oraz bł. Matka Róża Czacka.

Kardynał Wyszyński w znaku tej świętej relikwii przybywa do nas z przesłaniem, abyśmy trwali wiernie przy Bogu poprzez całkowite zaufanie i oddanie się Matce Bożej, w której widział ratunek i nadzieję na zwycięstwo. Kościół w Wigrach jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, dlatego kult Matki Bożej jest wpisany w życie parafii. Pomimo, że liczebnie parafia jest niewielka (ok 1,5 tyś wiernych) i kościół oddalony jest od parafian z racji położenia na półwyspie wigierskim, to widać działanie łaski Bożej w postaci np. cotygodniowej Nowenny do Matki Bożej Niepokalanej; adoracji Najświętszego Sakramentu; głoszenia Bożego Słowa, posługi w sakramencie pokuty i pojednania; comiesięcznych spotkaniach biblijnych; organizowaniu rekolekcji biblijnych; działalności w parafii grupy formacyjno-modlitewnych: Żywego Różańca, Domowego Kościoła, Caritas, Akcji Katolickiej czy Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa. Aby przybliżyć postać i nauczanie Prymasa Wyszyńskiego zostały wprowadzone czytanki w formie katechezy przed niedzielną Mszą św. Kolejną inicjatywą są rekolekcje ODDANIE33 i BEATYFIKACJA33, które wpisują się w piękno dzieł duchowych owocujących w życiu wiernych oraz całej parafii.

Beatyfikację nowych Błogosławionych odczytuje, jako wyjątkowy dar dla Kościoła, naszej Ojczyzny i każdego z nas. W dzisiejszym zlaicyzowanym świecie, który chce budować życie bez Boga i wartości opartych na Bożym prawie, potrzebujemy nowych przewodników duchowych, którzy wskazują nam drogę do świętości. Ich życie było pięknym darem, które ciągle przynoszą wspaniałe owoce, dlatego modlimy się i prosimy Boga, aby i nasze życie, jak i całego Kościoła w Polsce, było piękną służbą dla innych. Mamy nadzieję, że Wigry będą „Kolebką Świętych”, gdzie każdy doświadczy Bożej i Maryjnej obecności oraz świętych, dla umocnienia się duchowo i zaufania na nowo Bogu.

ks. Jacek Nogowski