Strona główna III. Formacja UMYSŁU INFORMACJE Z DIECEZJI Wieści z diecezji

Wieści z diecezji

1540
0

Szczątki ks. Hamerszmita w Konkatedrze w Suwałkach

17 kwietnia, Szczątki księdza Kazimierza Hamerszmita zostały przeniesione do konkatedry św. Aleksandra w Suwałkach. To element trwającego procesu beatyfikacyjnego kapłana. Przeniesienie szczątków z cmentarnej kaplicy do świątyni w centrum miasta sprawi, że wierni będą mogli częściej modlić się przy grobie zmarłego. Taki zabieg zabezpieczy też szczątki, które w przypadku beatyfikacji staną się cenną relikwią. Zmarły w 1996 roku ksiądz Kazimierz Hamerszmit cieszył się w Suwałkach wielkim szacunkiem. Starania o wyniesienie księdza na ołtarze trwają od 2006 roku.

Msza św. Krzyżma W Katedrze Ełckiej

Biskup ełcki przewodniczył w Wielki Czwartek uroczystej Eucharystii w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku, do której przybyło ponad 200 kapłanów, siostry zakonne, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, ministranci, lektorzy i chórki parafialne. Dziękując kapłanom za służbę na rzecz Kościoła lokalnego i powszechnego Bp Mazur zaapelował do prezbiterów, aby w wypełnianiu posługi kapłańskiej, tworzenia wspólnoty uczniów wokół Chrystusa zmartwychwstałego, z zapałem słuchali Jezusa, który w nowy sposób uczy i uobecnia królowanie Boga.

Relikwie św. Wojciecha, głównego patrona Polski, przekazane parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Suwałkach

Delegacja parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Suwałkach na czele z  ks. kan. Wiesławem Śliwczyńskim, proboszczem parafii, udała się do Gniezna na zaproszenie prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, aby otrzymać relikwie pierwszego stopnia św. Wojciecha, patrona Polski. Do ich uroczystego przekazania doszło w katedrze gnieźnieńskiej podczas Mszy św. 23 kwietnia.

Dzień skupienia Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

W Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia członkowie Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa tradycyjnie pielgrzymowali do diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył duchowy opiekun DNNUJ, ks. dr Jacek Nogowski,  homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Tabaka. Tegoroczną konferencję pt. „Uczniowie Jezusa to ludzie w mocy Ducha Świętego”  przygotował ks. prał. Stanisław Tabaka.

Wielkanocny Bal KSM

27 kwietnia w Piszu odbył się Wielkanocny Bal Bardzo Kulturalny organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Organizacją zabawy zajął się tym razem Oddział z parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu. Bal zgromadził ok. 180 młodych z całej diecezji. Temat przewodni balu nie był przypadkowy. Młodzi chcieli uzmysłowić wszystkim uczestnikom, że największym powodem do radości, tańca i zabawy jest Zmartwychwstanie Chrystusa – stąd Bal Wielkanocny. Radosne spotkanie rozpoczęło wspólną Eucharystią w kościele św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po modlitwie wszyscy udali się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, gdzie odbyła się zabawa.

Niedziela Miłosierdzia w diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku

Czciciele Bożego Miłosierdzia, 28 kwietnia modlili się w diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku. Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Wysocki, biskup senior diecezji elbląskiej. Na diecezjalne uroczystości Miłosierdzia Bożego licznie przybyli wierni z Ełku i okolic. Tradycyjnie pieszo przybyli pielgrzymi z Prostek. Do sanktuarium pielgrzymowali dziś także nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz kandydaci na szafarzy. W diecezji ełckiej jest ok. 240 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, którzy posługują w ponad stu parafiach.

Anna Andruszkiewicz laureatką Nagrody Oskara Kolberga 2019

29 kwietnia, Anna Andruszkiewicz (ur.1923 r.), śpiewaczka ludowa z Wiżajn, otrzymała pocztą oficjalne pismo o przyznaniu nagrody. Posiedzenie kolbergowskiego jury odbyło się 17 kwietnia. W kategorii „twórcy folkloru i rękodzieła” zgłoszono 48 wniosków; nagrodzono 6. Wniosek o przyznanie Annie Andruszkiewicz tegorocznej Nagrody Kolberga uzyskał jednogłośne poparcie jurorów. Wręczenie nagrody a odbędzie się  30 maja w warszawskim Zamku Królewskim.

Moto – majówka w Pozezdrzu

1 maja, w parafii św. Stanisława w Pozezdrzu odbyła się już 4. Moto-Majówka pod patronatem MIVA Polska i motocyklistów z grupy „God’s Guards” – księży motocyklistów oraz Biskupa Jerzego Mazura SVD. W zlocie wzięło udział ponad 400 motocyklistów z całej Polski. Wszelkie zebrane ofiary podczas wydarzenia zostaną przekazane za zakup motocykla dla misjonarza z Togo ks. Zygmunta Piontka FD.  Inicjatorem wydarzenia był ks. Krzysztof Karbowski, proboszcz parafii w Pozezdrzu. Motocykliści mogli nie tylko wesprzeć dzieło misyjne ale również ofiarować najcenniejszy dar, jakim jest krew.

Papieski jubileusz nad Wigrami

Mszą św. odprawioną przez bp Jerzego Mazura oraz konferencją „Wśród wigierskich kniei i ostępów”, 1 maja, rozpoczęły się w zespole pokamedulskim nad Wigrami obchody jubileuszu XX-lecia wizyty Jana Pawła II w Wigrach. W zespole pokamedulskim nad Wigrami oglądać można też wystawę fotografii z wizyty Jana Pawła II nad Wigrami. W tym roku mija dwadzieścia lat od wizyty w wigierskim klasztorze świętego Jana Pawła II. Papież odpoczywał w Wigrach od 8 do 10 czerwca 1999 roku. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń.

SZAFa JP2 otwarta!

Mszą świętą sprawowaną na odwróconym kajaku, w przystani klasztornej w Wigrach i wypłynięciem trasą Szlaku Papieskiego „Tajemnice Zawierzenia”, którą przed laty pokonywał z młodymi studentami oraz młodymi małżeństwami ich duszpasterz z Krakowa – ks. prof. Karol Wojtyła, zainaugurowano Szlakową Akademię Familijną JP2 – SZAFa JP2. SZAFa JP2 – SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA JP2, to nowa inicjatywa Centrum Oświatowo Dydaktycznego i Fundacji Wigry Pro, dedykowana rodzinom, grupom znajomych, turystom wypoczywającym na terenie Diecezji Ełckiej w roku jubileuszowym pobytu na tej ziemi św. Jana Pawła II. Po Mszy św., w której uczestniczyli diakoni z archidiecezji poznańskiej, rodziny z Kielc, Warszawy, Ełku i okolic oraz turyści indywidualni i kapłani z diecezji ełckiej, pielgrzymi wypłynęli kajakami trasą Szlaku Papieskiego „Tajemnice Zawierzenia”.

Święcenia Diakonatu

W pierwszą sobotę miesiąca, 4 maja, bp Jerzy Mazur udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Od kilku lat w diecezji ełckiej święcenia diakonatu odbywają się w różnych miejscowościach diecezji. W tym roku uroczystość święceń odbyła się w Raczkach w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, skąd pochodzi jeden z wyświeconych diakonów. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup ełcki. Święcenia diakonatu otrzymali alumni: dk Janusz Lisowski z, par. pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich, dk Radosław Orchowski z  par. pw. Świętego Wojciecha BM w Ełku, dk Przemysław Pastewski z par. pw. Świętego Rafała Kalinowskiego w Ełku, dk Marcin Rymarczyk z par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach, dk Tomasz Zajkowski z par. pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach, dk. Łukasz Kulikowski z par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku.

Diecezjalny Dzień Młodzieży

Pod hasłem „MIŁOŚCI BEZ KRZYŻA NIE ZNAJDZIECIE, A KRZYZA BEZ MIŁOŚCI NIE UNIESIECIE” odbył się tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży, którego gospodarzem było Olecko. Spotkaniu towarzyszyły świadectwa, modlitwy, katechezy , droga krzyżowa ulicami miasta oraz Msza Święta.  Diecezjalnym spotkaniom młodych, już od kilku lat towarzyszy replika krzyża Światowych Dni Młodzieży.

100-lecie utworzenia parafii pw. Dobrego Pasterza w Węgorzewie

12 maja parafianie ze swoimi duszpasterzami świętowali 100-lecie utworzenia i 30-lecie ponownego erygowania rzymskokatolickiej parafii pw. Dobrego Pasterza w Węgorzewie. Uroczystej sumie jubileuszowej przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, który zainstalował w parafii relikwie św. Jana Pawła II. Po Mszy Św. przy kościele został zasadzony Dąb Jubileuszowy, w korzeniach którego zakopano „kapsułę czasu”.

V Koncert Pieśni Maryjnej w Filipowie

12 maja, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Filipowie odbył się V Koncert Pieśni Maryjnej. Koncert zorganizował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie. Repertuar obejmował popularne pieśni maryjne. W koncercie wzięły udział zaproszone zespoły – Chór Ojczyzna z Węgorzewa pod kierownictwem Ryszarda Zabłotnego, Zespół Ludowy Rospuda, dziecięco-młodzieżowa grupa wokalna Przy Pianinie, oraz solistka Jolanta Mrówczyńska.

Spotkanie Szkół im. Św. Jana Pawła II

17 maja, w Studzienicznej, odbyło się spotkanie Szkół im. św. Jana Pawła II  z terenu diecezji ełckiej i województwa podlaskiego. Po Mszy św., młodzież wraz bp Jerzym Mazurem udała się na wspólny posiłek przy najdłuższym na Podlasiu stole, który ma dwadzieścia sześć metrów i wykonany został z drewna świerkowego. Pomysłodawcą stołu jest biskup ełcki Jerzy Mazur.

SZAFa JP2 – Szlakowa Akademia Familijna w Ełku

Tym razem, z okazji XX rocznicy wizyty św. Jana Pawła II, SZAFa JP2 została otwarta w Mieście Papieskim Ełk.  W ramach SZAFy JP2, w sobotę, 18 maja, odbyła się Gra Miejska „Ełk – Miasto na Szlaku Papieskim” oraz warsztaty „Papież Pielgrzym – Papież Turysta i Jego wartości”. Z kolei w niedzielnie popołudnie 19 maja 2019 r., w ramach „Kawiarenki Małżeńskiej”, uczestnicy oprócz degustacji kawy z duszą i ciasta z sercem mieli okazję poznać tajniki „Twórczych Konfliktów”. Natomiast na kolejnym warsztacie „Sztuka Bycia Liderem”. Inicjatywę w ramach projektu małych grantów: SZAFA JP2 wsparł Urzędu Miasta Ełk.

Relikwie św. Jana Pawła II w Stradunach

Kropla krwi świętego papieża Polaka została umieszczona w relikwiarzu, który trafił do specjalnej kaplicy w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej w Stradunach koło Ełku. Uroczystości instalacji relikwii przewodniczył metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here