Strona główna Bez kategorii 40 lat posługi kapłańskiej bp. Jerzego Mazura SVD

40 lat posługi kapłańskiej bp. Jerzego Mazura SVD

W ełckiej katedrze, 30 kwietnia, obchodzono diecezjalną uroczystość ku czci św. Wojciecha, a także imieniny oraz 40. rocznicę święceń kapłańskich pasterza diecezji – bp. Jerzego Mazura SVD. Ordynariusz diecezji ełckiej święcenia kapłańskie otrzymał 22 kwietnia 1979 r. w kościele św. Wojciecha w Pieniężnie, z rąk ówczesnego  biskupa, Ignacego Tokarczuka.

Nieszpory ku czci świętego Patrona rozpoczęły uroczystości diecezjalne. Wierni z Ełku oraz liczne delegacje z całej diecezji przybyły do parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku, skąd po nabożeństwie wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha do katedry ełckiej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Jerzy Mazur, homilię wygłosił ks. kan. Tadeusz Białous, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku.

Bp Jerzy Mazur w słowie powitalnym wyraził wdzięczność za życzenia i zapewnienia o modlitwie, które otrzymał: „Ogarniam modlitwą wszystkich, których spotkałem na swojej drodze: moich zmarłych kochanych rodziców, wszystkich bliskich zmarłych, aby Miłosierny Bóg obdarzył ich życiem wiecznym, a wszystkim żyjącym życzę, aby dobry Bóg umacniał na drodze do świętości. Pragnę, aby Boże Miłosierdzie napełniało serca nas wszystkich, bo człowiekowi nic tak nie jest potrzebne jak Miłosierdzie Boże”.

Ordynariusz dziękował Trójjedynemu Bogu i Matce Przenajświętszej za 40 lat swojej posługi kapłańskiej. „22 kwietnia 1979 roku w kościele św. Wojciecha w Pieniężnie, 18. nas diakonów otrzymało z rąk  bp. Ignacego Tokarczuka święcenia kapłańskie. Niektórzy bezpośrednio wyjechali do krajów przeznaczenia. I właśnie 40 lat temu w Gnieźnie otrzymali krzyże misyjne z rąk św. Jana Pawła II.

„Dzisiaj, pragnę razem z wami dziękować Bogu za 40 lat posługi kapłańskiej tutaj w Europie, Afryce w Azji. Gdziekolwiek posługiwałem, wszędzie odczuwałem potężną, wielką moc Boga. Kiedy da się człowiek prowadzić Duchowi Świętemu pod sztandarem Niepokalanego Serca MB, może pokonywać trudności i cieszyć się radościami z ewangelizacji. Przez te lata mojej posługi kapłańskiej zawsze modliłem się i prosiłem Ducha Świętego, bym rozpoznawał wolę Bożą i wypełniał ją gdziekolwiek byłem. Kiedyś zapytany, w jakich językach głosiłem Ewangelię, odpowiedziałem: starałem się i staram, i proszę Ducha Świętego, abym do końca życia głosił Ewangelię w jednym języku– w języku Miłości. Bo ten język jest zrozumiały dla wszystkich” – wspominał bp Mazur.

W homilii ks. Białous podkreślił, że pragnieniem każdego człowieka jest życie pełne, które się nie kończy i tak jak uczniowie Jezusa, tak każdy z nas ma być świadkiem życia i nauczania Chrystusa. Przypomniał także życiorys patrona diecezji św. Wojciecha: „Patrząc na historię Kościoła, podziwiamy tych, którzy swoje życie oddali za wiarę. Teraz na wiosnę kończy się czas sadzenia lasu, drzewek. Gdy ziemia jest nieurodzajna, do dołu podsypuje się czarnoziem, aby sadzonka mogła swobodnie zapuścić korzenie. Sytuację można porównać do męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.  Św. Wojciech sprawił, że wiara w naszej Ojczynie zapuściła głęboko korzenie i wydała owoc. Jego krew była posiewem życia nowych chrześcijan. Męczeńska śmierć dała nam możliwość rozpoznania drogi ku zbawieniu” – mówił kapłan.

Ks. Białous zauważył, że dzisaj świat zachłysnął się słowem tolerować.  „Trzeba bronić cywilizacji łacińskiej, wartości chrześcijańskich. Dziś  trzeba strzec Ewangelii: w świecie, w Europie, w Ojczyznie, w naszej diecezji, w naszych szkołach. Strzec Ewangelii w rodzinie i w sercu każdego z nas. Brońmy wartości chrześcijańskich oraz Ewangelii. Nie bądźmy niemymi słuchaczami, czy też tymi, którzy za przysłowiowych 30 srebrników sprzedają Jezusa” – głosił ksiądz kanonik.

Uroczystości św. Wojciecha są równocześnie świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Zwracając się do zgromadzonych na Eucharystii członków Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej, bp Jerzy Mazur dziękował im za dotychczasową posługę w ełckim kościele: „Niech wam Bóg błogosławi, a św. Wojciech wyprasza potrzebne łaski w  odczytywaniu misji, którą winniście pełnić w Kościele i wypełniajcie ja zgodnie z wolą Bożą”.

Po Mszy św. uczestnicy mieli okazję spotkać się z solenizantem na wspólnej agapie.

Renata Różańska