Strona główna III. Formacja UMYSŁU NASZ GOŚĆ Wszyscy partycypujemy w tym wyjątkowym odznaczeniu 

Wszyscy partycypujemy w tym wyjątkowym odznaczeniu 

1350
0

Z Jego Ekscelencją księdzem bp. Jerzym Mazurem rozmawiamy o Złotym Krzyżu Zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

We wtorek 16 kwietnia odebrał Ks. Biskup odznaczenie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy. W jaki sposób postrzega Ks. Biskup to wyróżnienie?

Odznaczenie Złoty Krzyż Zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy, które otrzymałem z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy jest nie tylko wyróżnieniem dla mnie. Na moje ręce jest on dany wszystkim misjonarzom, misjonarkom za ich pomoc potrzebującym, pomoc najbiedniejszym z najbiedniejszych. Nasi misjonarze a jest ich ponad 2 tysiące i pracują w 99 krajach misyjnych. To również podkreślenie zaangażowania naszych kapłanów, sióstr zakonnych, którzy pracują również na Wschodzie a poprzez których staram się pomagać potrzebującym. Tutaj także chciałbym, aby poczuli się docenieni wszyscy darczyńcy, którzy wspomagają misjonarzy, misjonarki w krajach misyjnych, na Wschodzie. Często staram się podkreślać, że misjonarze są silni i mocni mocą swoich ofiarodawców, którzy wspierają nie tylko materialnie, ale przede wszystkim modlitwą.  Jednak w to odznaczenie wpisują się także wierni diecezji ełckiej.

W Ełku św. Jan Paweł II szczególną uwagę poświęcił potrzebującym…

Wyrażając wdzięczność, chciałbym podkreślić, że w to odznaczenie wpisana jest też praca wszystkich, którzy realizują słowa przesłania, testamentu św. Jana Pawła II, wypowiedziane dwadzieścia lat temu w Ełku. Wówczas wołał głosem biednych i z biednymi: „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy «krzyk biednych». Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki. Z tym apelem zwracam się do wszystkich moich rodaków”. Ojciec Święty wyczulał nas wszystkich na nową wyobraźnię miłosierdzia. Dlatego też chciałbym, aby czuli się nim wyróżnieni wszyscy, którzy zaangażowali się w wielkie dzieło miłosierdzia. Są nimi: Caritas Diecezji Ełckiej, Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, wolontariusze, a także wszyscy kapłani, Zgromadzenia Zakonne prowadzące dzieła miłosierdzia, Seminarzyści, jak również inne wspólnoty charytatywne i wszyscy , którzy wspomagają te dzieła.

Może zastanawiać nas, dlaczego Ksiądz Biskup otrzymał to odznaczenie?

Widzę tutaj moją osobę, która koordynuje, inspiruje czy inicjuje pewne dzieła. Do takiej działalności przygotowywała mnie praca misyjna i doświadczenie biedy w Afryce, w Ghanie i praca ewangelizacyjna na Wschodzie na Białorusi i na Syberii, gdzie spotykałem się z ludźmi potrzebującymi pomocy. Także słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Ełku odczytuję jako słowa „testamentu” zostawionego nam w naszej diecezji. W ostatnich latach, właśnie w naszej diecezji zaangażowaliśmy się w konkretną pomoc dla potrzebujących w Aleppo, Burundii, Kenii, Papui Nowej Gwinei, Boliwii, na Syberii, Ukrainie. Wspieramy  ich konkretne dzieła misyjne a przede wszystkim potrzebujących. Dlatego też w tym odznaczeniu widzę także cząstkę działania naszej młodzieży nie tylko jako wolontariuszy, ale również  darczyńców, bo już od lat zamiast kwiatów składają drobne ofiary potrzebującym na rzecz misji, przy okazji udzielanego im sakramentu bierzmowania. Młodzież podchwyciła tę inicjatywę i jest to ich dar dla dzieci i młodzieży z krajów misyjnych. Także nasi seminarzyści należący do prężnie działającego Koła Misyjnego przy naszym Seminarium z wielkim entuzjazmem włączyli się w pomoc potrzebującym na innych kontynentach. Dlatego wszystkim wyrażam wdzięczność i wypraszam u Boga bogatego w miłosierdzie dla was potrzebne łaski.

Działania misyjne są również wspierane przez władze naszego kraju.

Dlatego też chciałbym, aby to wybrzmiało, że wszyscy partycypujemy w wyróżnieniu, jakim jest to odznaczenie. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji współpracuje na różnych płaszczyznach z władzami naszej ojczyzny, z Rządem i jesteśmy w kontakcie z panem prezydentem. Misjonarze otrzymują także pomoc materialną na pewne projekty w niektórych krajach. Każdego roku misjonarze, którzy  są na urlopach mają spotkanie z przedstawicielami rządu. W tym roku będziemy mieli spotkanie z prezydentem RP w Pałacu Prezydenckim. Nie tylko misjonarze korzystają na tej współpracy, ale także strona rządowa. W krajach, gdzie nie ma placówek dyplomatycznych, to nasi misjonarze pełnią również tego typu funkcje. Na przykład w Papui Nowej Gwinei jeden z misjonarzy jest konsulem honorowym. Misjonarze też pomagają dyplomatom w przekazywaniu pomocy humanitarnej czy w poznawaniu życia ludzi w interiorze.

Jak przyjął Ks. Biskup informację o tym odznaczeniu?

Fakt odznaczenia był dla mnie zaskoczeniem, a zarazem odebrałem to jako wyróżnienie dla Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, której jestem przewodniczącym a przede wszystkim podkreślenie wielkiej pracy misjonarzy, misjonarek, darczyńców, a także naszej diecezji ełckiej, która bardzo dużo robiła i robi na rzecz osób potrzebujących pomocy. Można powiedzieć, że to odznaczenie jest uhonorowaniem wszystkich dzieł, które koordynuję jako przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, czy poprzez Dzieło Pomocy Ad Gentes, Miva Polska, Centrum Formacji Misyjnej a także jako biskup ełcki odpowiedzialny za wszystkie dzieła charytatywne w diecezji na czele z Caritas Diecezji Ełckiej. Takie momenty cieszą, że to dobro wypływające z miłości miłosiernej na rzecz osób potrzebujących, które wraz z misjonarzami czynimy, jest w taki sposób zauważane i doceniane. A więc możemy powiedzieć: „wiele twarzy tworzy jedno serce wyczulone na potrzeby biednych i świadczące miłość miłosierną – a to jest życie Ewangelią”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here