Strona główna III. Formacja UMYSŁU INFORMACJE Z DIECEZJI
729
0

Msze św. żałobne w intencji śp. abp Wojciecha Ziemby, pierwszego biskupa Diecezji Ełckiej

W ełckiej katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika 24 kwietnia, w Godzinie Miłosierdzia sprawowano Mszę św. żałobną w intencji śp. abp. Wojciecha Ziemby, pierwszego biskupa Diecezji Ełckiej. Uroczystej Liturgii przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Mszę św. żałobną koncelebrowali bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej oraz kapłani z diecezji. W Diecezji Ełckiej,  w poniedziałek 26 kwietnia, w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach oraz we wtorek 27 kwietnia, w Konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła w Gołdapi, zostały odprawione Msze św. żałobne w intencji śp. abp Wojciecha Ziemby.

Modlitwa przy relikwiach bł. Carlo Acutisa w parafii pw. św. Jana Apostoła w Ełku

Jeżeli trudno ci mówić młodzieży o Bogu, to rozmawiaj z Bogiem o młodzieży. Ta zasada była motywacją dla wszystkich modlących się w intencji młodzieży przy relikwiach bł. Carlo Acutisa, w czwartek 29 kwietnia, w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Do tego ważnego wydarzenia przygotowywali się parafianie i duszpasterze przez kilka dni na wspólnej modlitwie. W ten sposób ludzie dobrej woli kontynuowali wytrwale “Studniówkę”, czyli 100 dni modlitwy za maturzystów. Na wieczornej modlitwie czwartkowej gościł ks. Adrian Sadowski – duszpasterz młodzieży Diecezji Ełckiej, który wygłosił okolicznościowe kazanie.

II część szkolenia KSM „Jak prowadzić spotkania Oddziału?”

29 kwietnia odbyła się II część szkolenia „Jak prowadzić spotkania Oddziału?”. W czasie warsztatów uczestnicy zdobywali umiejętności niezbędne do dobrego prowadzenia spotkania. Wykorzystywali przy tym wiedzę zdobytą w czasie pierwszej części szkolenia.

Spotkanie mężczyzn oraz wspólnot męskich działających w Diecezji Ełckiej

We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika parafia pod tym wezwaniem w Nowej Wsi Ełckiej zorganizowała spotkanie mężczyzn oraz wspólnot męskich działających na terenie Diecezji Ełckiej. Spotkanie rozpoczęło się konferencją „Od Józefa Egipskiego do Józefa z Nazaretu”, wygłoszoną przez duszpasterza Bractwa św. Józefa Diecezji Ełckiej ks. kan. dr. Marka Bednarskiego. Następnie miała miejsca plenerowa Droga Krzyżowa. Punktem kulminacyjnym była Msza św., której przewodniczył oraz homilię wygłosił biskup ełcki Jerzy Mazur.

Sadzonki wyjątkowego świerka zostały rozdane chętnym

W sobotę, 8 maja w Ełku na Placu św. Jana Pawła II, bp Jerzy Mazur, biskup ełcki Koronką do Miłosierdzia Bożego zainaugurował przekazanie mieszkańcom Ełku sadzonek świerku, które pochodzą z nasion pobłogosławionych przez papieża Franciszka w 2017 r.  Sadzonki przygotowała Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Świerczki zostały wyhodowane z nasion pobłogosławionych przez papieża Franciszka podczas audiencji, przy okazji zainstalowania Drzewa Bożonarodzeniowego z Diecezji Ełckiej na Placu św. Piotra w Rzymie. Lasy Państwowe przygotowały ograniczoną ilość sadzonek, które zostały przekazane nieodpłatnie dla chętnych, w trzech miejscach: Ełku, Suwałkach oraz Augustowie.

Siostry pracujące w Ełku jadą na MISJE

13 maja, podczas pierwszego w tym roku Nabożeństwa Fatimskiego celebrowanego w katedrze ełckiej będącej zarazem Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, bp Jerzy Mazur SVD, biskup ełcki i przewodniczący Komisji d/s Misji KEP  dokonał  obrzędu misyjnego posłania trzech  Sióstr Benedyktynek Misjonarek, które związane są z Ełkiem i Diecezją Ełcką: s. Estera Strus OSB posługiwała w Kancelarii Kurii Biskupiej, s. Inga Podkowiak OSB katechizowała w SP nr 4 i parafii NSJ w Ełku, a s. Dawida – sprawowała opiekę nad podopiecznymi w naszym Domu Pomocy Społecznej w Ełku. Siostry będą posługiwać w nowopowstałej placówce misyjnej w Kenii.

 

Czworo młodych ludzi wypowiedziało przed Panem Bogiem swoje „GOTÓW”

W piątek, 14 maja członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Ełckiej spotkali się w parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Ełku. W czasie uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura czworo kandydatów złożyło przyrzeczenie, stając się pełnoprawnymi członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Ełckiej.

Święcenia diakonatu

15 maja w katedrze ełckiej bp Jerzy Mazur udzielił święceń diakonatu akolicie Adamowi Roziewskiemu. Otaczajmy go naszą modlitwą.

Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej

22 maja, w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej odbyło się kolejne spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci transmitowane przez Radio Maryja. Na to spotkanie ksiądz biskup Jerzy Mazur, biskup ełcki zaprosił dzieci Diecezji Ełckiej, a szczególnie PKRD, dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe oraz dzieci ze Szkolnych Kół Caritas, a także uczniów Szkół im. Jana Pawła II i Kard. Stefana Wyszyńskiego. Punktem kulminacyjnym była Msza św. pod przewodnictwem bp. Adriana Galbasa, biskupa pomocniczego Diecezji Ełckiej.

Święcenia prezbiteratu

29 maja, w katedrze ełckiej, bp Jerzy Mazur udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Ks. Sebastian Margiewicz – to nowo wyświęcony kapłan dla Diecezji Ełckiej.

 

Więcej informacji na stronie www.diecezjaelk.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here