Strona główna II. Formacja SUMIENIA ODESZLI OD NAS Śp. ks. inf. Antoni Kochański

Śp. ks. inf. Antoni Kochański

1170
0

śp. ks. inf. Antoni Kochański

(1933-2020)

Antoni Kochański, ur. 20 sierpnia 1933 r. w Lipniku (par. Jasionówka), w rodzinie Kazimierza i Leokadii z d. Iłendo.

Po ukończeniu szkoły podstawowej zapisał się do Gimnazjum Księży Salezjanów w Różanymstoku, zaś od roku 1949 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Suchowoli, a następnie w Jeleniej Górze. Tam też przez krótki okres pracował jako nauczyciel. W roku 1953 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia diakońskie otrzymał 21 czerwca 1959 roku.

Wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1959 roku w Łomży, przez biskupa Czesława Falkowskiego.

Bezpośrednio po święceniach został posłany jako wikariusz do parafii Piątnica (1959-1961). Następnie pracował jako wikariusz w parafii Czyżewo (1961-1965), a po śmierci proboszcza pełnił urząd administratora tamtejszej parafii (1965-1967). Od 1 września 1967 r. zostaje posłany na wikariusza do Augustowa do parafii Najświętszego Serca Jezusowego (1967-1970) z misją przygotowywania nowej parafii pw. MB Częstochowskiej. Z dniem 30 kwietnia 1970 roku zostaje rektorem kościoła MB Częstochowskiej, a po erygowaniu nowej parafii z dniem 1 stycznia 1980 zostaje jej pierwszym proboszczem. Od 14 grudnia 1984 roku został pierwszym dziekanem dekanatu Augustów – Wschód. W 1986 roku bp Juliusz Paetz obdarzył ks. Antoniego godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej. Od roku 1987 posługiwał jako kapelan Zespołu Opieki Zdrowotnej w Augustowie, był również dekanalnym duszpasterzem kobiet.

W strukturach Diecezji Łomżyńskiej pełnił następujące posługi: członek Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej, członek Diecezjalnej Rady ds. Ekonomicznych.

W roku 1992 bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji podziału administracyjnego Kościoła w Polsce. Ks. Antoni Kochański jako proboszcz augustowski został inkardynowany do nowopowstałej Diecezji Ełckiej.

W strukturach Diecezji Ełckiej pełnił następujące posługi: dziekan Dekanatu pw. MB w Augustowie, dekanalny wizytator katechetyczny, członek diecezjalnej Komisji ds. Architektury i Sztuki Sakralnej, Rady Kapłańskiej, Komisji ds. Kultu Bożego I Synodu Ełckiego, Diecezjalnej Komisji ds. liturgii, i członek Rady Personalnej Biskupa Ełckiego.

Decyzją I Biskupa Ełckiego, bpa Wojciecha Ziemby ks. Antoni Kochański otrzymał godność Kanonika Gremialnego Ełckiej Kapituły Katedralnej, a w roku 1995 otrzymał godność Prałata Honorowego Jego Świątobliwości papieża Jana Pawła II.

W roku 2004 na prośbę biskupa ełckiego bpa Jerzego Mazura ks. prał. Antoni Kochański został wyróżniony godnością Protonotariusza Apostolskiego Supra numerum czyli Infułata.

Dzięki duszpasterskiemu zaangażowaniu ks. Antoniego możliwe było odzyskanie na własność kościoła parafialnego w Augustowie, odrestaurowanie go, podwyższenie i wyposażenie wnętrza oraz budowa plebanii z wyposażeniem katechetycznym.

Uchwałą Rady Miejskiej w Augustowie dnia 16 maja 1997 roku ks. Kochański został odznaczony medalem za zasługi dla Miasta Augustowa.

Urząd proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Augustowie ks. Antoni Kochański pełnił do 1 sierpnia 2007 roku, kiedy przeszedł na kapłańską emeryturę. Zamieszkał w jednym z budynków parafialnych i do końca swojego życia udzielał się duszpastersko. Wielokrotnie na prośbę biskupa ełckiego spełniał w diecezji posługę szafarza sakramentu bierzmowania.

Ks. inf. Antoni Kochański przeżył 87 lat życia, z czego 61 lat w posłudze kapłańskiej. Na skutek powikłań chorobowych dnia 8 listopada 2020 roku ks. Antoni Kochański odszedł do Wieczności.

 

Uroczystości żałobne odbyły się w parafii pw. MB Częstochowskiej w Augustowie według następującego porządku:

Wtorek, 10 listopada:

19.00 – Msza św. żałobna

Środa, 11 listopada:

11.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego

Po Mszy św. trumna została złożona na cmentarzu parafialnym w Augustowie.

Requiescat in pace

ks. Marcin Maczan

Kanclerz Kurii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here