Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Biuletyn Caritas – Czerwiec 2021

Biuletyn Caritas – Czerwiec 2021

524
0

ks. Ryszard Sawicki

Pomoc mieszkańcom Grodzieńszczyzny

 

W kwietniu br. w ełckiej Caritas z krótką wizytą studyjną gościli przedstawiciele Caritas Diecezji Grodzieńskiej na czele z jej dyrektorem – ks. dr. Romanem Raczko. Obie kościelne organizacje charytatywne współpracują ze sobą od wielu lat, czego dobrym przykładem są letnie kolonie organizowane dla polskich dzieci mieszkających na Kresach Wschodnich. Podczas spotkania poruszano temat dotyczący aktualnych form pomocy potrzebującym w trudnych uwarunkowaniach związanych z pandemią koronawirusa, których konsekwencją jest samotność wielu osób starszych i proces zubożenia społeczeństwa. Mając na uwadze ogrom potrzeb podopiecznych grodzieńskiej Caritas, przekazano im transport artykułów spożywczych i środków higienicznych, które trafią do osób najbardziej potrzebujących. Ks. R. Raczko wyraził wdzięczność za pomoc w trudnych czasach pandemii i stwierdził, że: „Mimo ryzyka zachorowania, jako Caritas prowadzimy swoje projekty, ponieważ trzeba karmić bezdomnych, pomagać biednym, odwiedzać i wspierać samotnych, prowadzić spotkania dla dzieci w świetlicach i salkach katechetycznych”. Ełcka Caritas w duchu solidarności pragnie kontynuować współpracę z siostrzaną organizacją na Białorusi.

 

 s.Tabita Staroszczak ZMBM

Mamy pielgrzymowały szlakiem św. s. Faustyny

„Poznałam, jak bardzo mnie Bóg miłuje” (Dz. 16), to szczególne doświadczenie było dane św. s. Faustynie jako młodej, 19-letniej dziewczynie Helenie Kowalskiej. Potwierdziło ono pragnienie, które dojrzewało w jej sercu od dziecka.

Przebywała wtedy w Ostrówku, małej miejscowości pod Warszawą, na służbie u Państwa Lipszyców. Podjęła tę pracę, aby móc spełnić swoje marzenie wstąpienia do klasztoru. Helenka dała się poznać swoim pracodawcom, szczególnie pani Aldonie Lipszycowej, jako wspaniała kandydatka na żonę i matkę. Miała bardzo dobry kontakt z dziećmi, które jak same wspominały, starały się być grzeczne, aby nie sprawić przykrości swojej opiekunce. Pani domu wybrała nawet kandydata na męża, aby wydać Helenkę. Jednak działania pani Aldony, choć z dobrego serca, przynosiły dziewczynie więcej cierpienia niż radości. Ona sama wspomina ten czas jako „walkę z wielu trudnościami” (Dz. 15). Dopiero moment złożenia prywatnych ślubów czystości przed Najświętszym Sakramentem przyniósł Helence ulgę i utwierdzenie w wyborze drogi życiowej. Zaowocowało to wstąpieniem do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie po około roku służby u Lipszyców.

Doświadczenie Bożej miłości pozwoliło Helenie wytrwać w walce o własne marzenia i pragnienia. Często wielu z nas potyka się o trudności na drodze spełniania naszych dobrych pragnień i poddaje się beznadziei. Zaczyna wierzyć w swoją bezradność i bezsilność, bo mimo kolejnej próby znowu się nie udało. Takie myśli często towarzyszą mamom, które przychodzą do Domu Samotnej Matki im. bł. M. Biernackiej w Ełku. Dlatego szukając różnych form wsparcia, korzystamy również z przykładów życia świętych.

Okazją do tego była 21. rocznica kanonizacji św. s. Faustyny. 29 kwietnia, w wigilię wspomnienia tego wydarzenia, 7 mam z naszego Domu wyruszyło śladami św. s. Faustyny. Zwiedziliśmy muzeum we wspomnianym Ostrówku – Dom św. s. Faustyny, prowadzony przez Siostry Jezusa Miłosiernego oraz klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie wstąpiła św. s. Faustyna. Atmosfera obu miejsc pozwoliła doświadczyć ogromnej życzliwości i ciepła ze strony Sióstr. Mamy uczestniczyły we Mszy św., którą odprawił i kazanie wygłosił ks. dr Ryszard Sawicki – wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej i kapelan Domu Samotnej Matki. Wyjazd był okazją do wdzięczności Bogu i ludziom za dobro, które zadziało się w sercach i w życiu tych kobiet oraz za chęć do walki, którą podjęły mimo trudności.

 

ks.Ryszard Sawicki

Autostradą do Nieba

W piątek, 23 kwietnia 2021 r., w Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku miała miejsce peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa. Tego dnia gościliśmy ks. Adriana Sadowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, który podczas Eucharystii przypomniał nam o dwóch drogach do świętości. Przykładem pierwszej z nich jest wspominany 23 kwietnia w liturgii św. Wojciech, biskup i męczennik, patron Polski i diecezji ełckiej. Zginął on w obronie wiary w 997 r. na Prusach. Przykładem drugiej drogi jest gorliwy wyznawca – bł. Carlo Acutis. Jako młody człowiek realizował on swoje pasje do sportu, muzyki, Internetu. Reprezentował postawę miłosierdzia, pomagając potrzebującym. Przede wszystkim ukochał Eucharystię, mówiąc o niej, że to „autostrada do Nieba”. Na zakończenie Mszy św. mieszkańcy DPS-u „Misericordia” otrzymali błogosławieństwo relikwiami i pamiątkowe obrazki z modlitwą za wstawiennictwem błogosławionego.

 

 

Emilia Faszczewska

Mistrzostwa Natury 2021 program praktycznej edukacji ekologicznej

Zapraszamy do udziału w programie praktycznej edukacji ekologicznej dla dzieci ze szkół podstawowych. Nasze zaproszenie kierujemy do uczniów klas VI-VIII. Nabór do programu jest otwarty dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Obowiązuje zasada kolejności zgłoszeń. Udział w programie polega na 5-dniowym pobycie w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dom Świętej Rodziny” w Orzyszu, bezpłatnym, z pełnym całodziennym wyżywieniem i noclegami oraz 7-godzinnym programem edukacyjnym każdego dnia. Zapewniamy bezpłatny transport ze szkoły. Prosimy o zgłaszanie się na listę uczestników wraz ze wskazaniem preferowanego terminu, chętni otrzymają do wypełnienia formularz uczestnictwa i potwierdzenie udziału.

Program projektu opiera się na zagadnieniach dotyczących bioniki, czyli inspiracji i rozwiązań technicznych prosto z natury. Przybliżymy zagadnienia związane z bioniką, wzorcami bionicznym w skali mikro, poszukiwaniem wzorców w naturze a także wykorzystaniem robotów edukacyjnych i nauką programowania. W ciągu 5 dni warsztatowych uczestnicy rozwiną praktyczne umiejętności, które pomogą im lepiej zrozumieć świat przyrody i to, jak człowiek może się nim inspirować.

Planowane terminy warsztatów: 17-21.05.2021 r. – 2 grupy (50 osób); 24-28.05.2021 r. – 2 grupy (50 osób); 31.05-4.06.2021 r. – 2 grupy (50 osób); 7-11.06.2021 r. – 2 grupy (50 osób); 14-18.06.2021 r. – 2 grupy (50 osób); 21-25.06.2021 r. – 2 grupy (50 osób). Zgłoszenia przyjmuje i informacji udziela p. Emilia Faszczewska, tel. 87 441 70 12 , email: efaszczewska@caritas.pl.

 

ks. Ryszard Sawicki

Pomoc Misjonarkom w Kenii

20 maja br. trzy Siostry Benedyktynki Misjonarki: s. Estera Strus, s. Inga Podkowiak i s. Dawida Krajewska udały się z posługą misyjną do Kenii – do miejscowości Limuru, aby podjąć tam pracę wśród dzieci w Domu Dziecka pod wezwaniem św. Antoniego. Siostry będą starały się zapewnić dzieciom opiekę, utrzymanie i wychowanie w katolickiej wierze. Dom św. Faustyny „Pomocna Dłoń” prowadzony przez ełcką Caritas pragnie nawiązać stałą współpracę z domem dziecka w Kenii, do którego wyjeżdżają Siostry Benedyktynki Misjonarki.

Wyjazd Misjonarek wsparła finansowo Caritas Diecezji Ełckiej. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w dalszą pomoc Misjonarkom, zachęcamy do wpłat środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek bankowy ełckiej Caritas nr  20 1020 4724 0000 3002 0077 5429 (PKO BP SA Oddział w Ełku) z dopiskiem „Pomoc Misjonarkom w Kenii”. W imieniu Misjonarek i ich podopiecznych z góry dziękujemy za dar serca na misje w dalekiej Kenii.

 

ks. Ryszard Sawicki

Centrum Senioralne „Misericordia II”: prace budowlane na finiszu

 

Dom Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku to nowoczesny dom opieki dla seniorów i osób somatycznie przewlekle chorych, stworzony z sercem i myślą o osobach, które potrzebują całodobowego wsparcia. Placówka mieści się w cichej, pełnej zieleni części miasta Ełku. Liczba miejsc w DPS „Misericordia” jest ograniczona (obecnie 71), a potrzeby są coraz większe. Trwa rozbudowa centrum senioralnego, gdzie znajdzie się kolejnych 90 miejsc. W najbliższych miesiącach planujemy częściowe oddanie do użytku nowo wybudowanego obiektu. Trwają prace przy zagospodarowaniu terenu wokół.

Wszystko odbywa się etapami. To bardzo duży koszt. Każda symboliczna złotówka przekazana na ten cel przybliża do powstania miejsca, gdzie starsi ludzie będą mogli godnie żyć. Zachęcamy do duchowego i materialnego wsparcia tego dzieła. Można to uczynić dokonując wpłat ofiar na konto Caritas nr 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 (PKO BP SA o/Ełk ) z dopiskiem „DPS Misericordia w Ełku”.

 

Renata Liebersbach

Dystrybucja żywności w ramach POPŻ Podprogram 2020

Informujemy, że trwa wydawanie żywności ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Podprogram 2020. Do chwili obecnej tą formą pomocy obejmujemy 11 tys. osób w diecezji ełckiej. Mamy możliwość przekazania żywności kolejnym 8. tys. osób. Wciąż można zwracać się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej z prośbą o wystawienie skierowania, a następnie dostarczyć je do Parafialnego Zespołu Caritas lub innych współpracujących z nami podmiotów. Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby samotnie gospodarujące, których dochód nie przekracza 1 542,20 zł. netto oraz rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 1 161,60 zł. netto. Szczegółowych informacji udziela koordynator programu – p. Renata Liebersbach, tel. 506 053 468.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here