Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej – MAJ 2020 nr 5

Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej – MAJ 2020 nr 5

1047
0

Dzielmy się miłością

Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej

MAJ 2020 nr 5

Małgorzata Jankowska

Pomocna dłoń Lazarusa

 

Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza w Ełku otacza opieką ludzi starszych, chorych oraz potrzebujących opieki i pomocy przy codziennym funkcjonowaniu. Pielęgniarka, rehabilitant, opiekunka oraz specjalista ds. opiekuńczych i refundacji świadczą pomoc przede wszystkim w domach podopiecznych w zakresie opieki medycznej, opiekuńczej i socjalnej. Obecnie pod opieką stowarzyszenia jest 38 osób z terenu miasta i gminy Ełk, gminy Stare Juchy, Kalinowo i Prostki. – „Nasza praca polega na pomocy ludziom w różnych czynnościach życiowych: w nakarmieniu ich, w zrobieniu zakupów, przywiezieniu leków i pieluchomajtek, posprzątaniu mieszkania. Umawiamy wizyty lekarskie, pilnujemy terminów wizyt i dowozimy do lekarza” – zaznacza p. Alicja Błachowicz, opiekunka pracująca w stowarzyszeniu.

Pomimo stanu epidemiologicznego usługi opiekuńcze i pielęgniarskie są nadal świadczone i Lazarus codziennie wspiera osoby starsze i chore. Przybywa również podopiecznych, gdyż do części seniorów przestały przychodzić opiekunki środowiskowe z ośrodków pomocy społecznej. – „Jesteśmy tam gdzie jest potrzeba. Jesteśmy dla ludzi, a ta świadomość daje nam ogromną satysfakcję” – dodaje p. Ala. W przypadku podopiecznych Lazarusa codzienna pomoc jest niezbędna, a kontakt z opiekunką lub pielęgniarką to często jedyna możliwość rozmowy, wysłuchania i wsparcia.

Dzięki wsparciu Caritas Diecezji Ełckiej, podopieczni Lazarusa skorzystali z pomocy w formie „Paczki bezdotykowej”, która była dostarczona przed Wielkanocą. Działalność Stowarzyszenia wspiera również Gmina Stare Juchy, Kalinowo oraz Prostki.

ks. Ryszard Sawicki

 

Ełcka Caritas w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II

 

Od 3 do 5 marca 2020 r. Caritas Diecezji Ełckiej gościła ekipę dziennikarską z Telewizji Trwam. Realizowano nagrania dotyczące działalności ełckiej Caritas jako odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II, który skierował do nas 8 czerwca 1999 r. podczas swojej apostolskiej wizyty w Ełku. Emisja dwuczęściowego reportażu p. Dominiki Celińskiej planowana jest w dniach 2 i 3 maja 2020 r. o godz. 17.30.

ks.Ryszard Sawicki

„Paczka bezdotykowa” dotarła już do ponad 1000 rodzin

Dzielenie się dobrem jest sztuką, a jednocześnie zadaniem dla każdego z nas. W związku ze stanem epidemii w Polsce Diecezja Ełcka i Caritas Diecezji Ełckiej uruchomiły Centrum Kryzysowe. Pracownicy i wolontariusze przez ponad dwa tygodnie przygotowywali „Paczki bezdotykowe”.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu ludzi dobrego serca, ponad 1000 paczek trafiło do osób potrzebujących, zwłaszcza starszych i samotnych. Wyrażamy radość, że udało się nam dotrzeć z pomocą żywnościową jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy.

– „Cieszymy się, że akcja Paczki bezdotykowej odbiła się niesamowitym echem wśród diecezjan, indywidualnych osób i firm z Polski i z zagranicy. Ten dar serca pomoże niejednej rodzinie przetrwać ten trudny okres epidemii, a jednocześnie godnie przeżyć minione święta” – mówi ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej.

Staraliśmy się eliminować bezpośredni kontakt z odbiorcami paczek lub ograniczać go do niezbędnego minimum. Logistycznie wspierali nas kapłani koordynujący akcję wraz z wolontariuszami w 14 rejonach diecezji ełckiej, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – 41. Batalion Lekkiej Piechoty (414. Kompania) z Giżycka. – „Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że para moich rąk stała się pomocna w pełnieniu uczynków miłosierdzia” – stwierdza Halina Iwaszko, jedna z dzielnych wolontariuszek. – „Nie spodziewałam się, że ktoś o mnie pamięta. Ten dar pozwoli mi godnie przeżyć święta. Odzyskałam wiarę w dobrych ludzi” – mówi Eugenia, jedna z obdarowanych.

Caritas Diecezji Ełckiej wyraża wdzięczność osobom, firmom i instytucjom, które wsparły to dzieło. W sposób szczególny dziękuje:
– bp. Jerzemu Mazurowi SVD, biskupowi ełckiemu;
– bp. Adrianowi Galbasowi SAC, biskupowi pomocniczemu Diecezji Ełckiej;
– Caritas Polska;
– Warmińsko-Mazurskiemu Związkowi Przedsiębiorców Prywatnych w Olsztynie;
– Panu Edmundowi Borawskiemu – prezesowi firmy „Mlekpol” z Grajewa;
– Panu Dariuszowi Sapińskiemu – prezesowi „Mlekovity” z Wysokiego Mazowieckiego;
– firmie „Nord Partner” z Torunia Sp. z o.o.;
– firmie „Marakorny Czanieckie”;
– firmie „Develey Polska” Sp. z o.o.;
– firmie „Profi” Sp. z o.o. z Grabowa nad Prosną;
– Kapłanom Diecezji Ełckiej, którzy przekazali „dar serca”;
– Ofiarodawcom prywatnym z naszej diecezji, kraju i z zagranicy.
Ełcka Caritas zachęca do dalszego włączania się w to wielkie dzieło. Naszym pragnieniem jest towarzyszyć i wspierać kolejnych potrzebujących w tym trudnym czasie. Dołącz do grona osób czyniących dobro i pomóż przygotować nam kolejne 1000 paczek. Jedna „Paczka bezdotykowa” to tylko 45,00 zł, a niesie ze sobą aż tyle dobra, radości i nadziei. W akcji można wziąć udział, przekazując dowolną kwotę na ten cel. Wpłat można dokonywać na konto Caritas Diecezji Ełckiej PKO BP SA o/Ełk 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 z dopiskiem „Paczka bezdotykowa”.

Renata Stańczyk, ks. Ryszard Sawicki

 

Pozostaniesz w naszych sercach…

,,Niech cię przygarnie Chrystus uwielbiony,
On wezwał ciebie do królestwa światła.
Niech na spotkanie w progach Ojca domu
Po ciebie wyjdzie litościwa Matka.”

Z żalem informujemy, że 6 kwietnia 2020 r. w godzinach porannych zmarła nagle śp. Iwona Łopot, wieloletni pracownik Caritas Diecezji Ełckiej. Ta wiadomość bardzo wstrząsnęła nami wszystkimi. Tego samego dnia w naszej kaplicy sprawowana była Msza św. w Jej intencji. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 7 kwietnia w kościele pw. NMP Królowej Apostołów w Ełku i na Cmentarzu Komunalnym w Bartoszach k/Ełku. Nasza Koleżanka z biura była człowiekiem o wielkim sercu. Z ogromnym zaangażowaniem i serdecznością podejmowała wysiłki, aby pomagać osobom starszym i potrzebującym. Nie ma takich słów, które oddałyby żal, jaki czujemy po stracie Iwony i trudno nam znaleźć słowa, aby wyrazić naszą wdzięczność za jej pracę i bycie razem z nami. Wyrazy współczucia kierujemy na ręce Rodziny. Prosimy o modlitwę za śp. Iwonę oraz pogrążoną w żałobie Rodzinę.

Renata Stańczyk

 

Pomoc osobom bezdomnym w dobie koronawirusa

                         

Niewiele o nich wiemy, ale i niewielu z nas ciekawi ich życie i poznanie życiowych historii. Raczej staramy się ich nie zauważać. Częściej skupiamy na nich naszą uwagę jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz robi się zimno. Część z nich przebywa w schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych. A inni żyją na ulicy, nie chcąc podporządkować się zasadom obowiązującym w placówkach. Gdy ich czasami pytam, dlaczego wybierają drogę dworców, klatek schodowych i koczowania w pustostanach, słyszę wtedy, że „Nikt mi nie będzie mówił, co mam robić. Nie zmienię się. Jest dobrze, tak jak jest”. Ci chcą od nas doraźnej pomocy: przede wszystkim jedzenia i ubrania.

Osoby bezdomne przebywające poza schroniskami i noclegowniami są szczególnie narażone na zarażenie koronawirusem i rozprzestrzenianie wirusa na inne osoby. Stanowią oni grupę szczególnego ryzyka. Przemieszczają się po terenie miasta w poszukiwaniu jedzenia. Są najczęściej niedożywione, mają wiele chorób i obciążeń. Do tej pory pomagaliśmy im wydając ciepłą zupę w jadłodajni oraz umożliwiając kąpiel i wymianę odzieży przy Schronisku im. św. Ojca Pio w Ełku. Obecna sytuacja wymusiła na nas zorganizowanie miejsca pomocy osobom bezdomnym przebywającym na ulicach miasta poza schroniskiem i domem dziennego pobytu Caritas.

20 marca 2020 r. po raz ostatni wydaliśmy zupę przy jadłodajni przy ul. Kościuszki 17 w Ełku. Potem przenieśliśmy nasze działania na targowicę miejską do kontenerów rozstawionych przez Urząd Miasta Ełk. Osoby bezdomne spoza schronisk otrzymują tam od poniedziałku do piątku o godz. 14.00 ciepłą zupę, kanapki oraz produkty spożywcze na śniadanie i kolację. W sobotę z naszą pomocą przyjeżdżamy o godzinie 13.00. W poniedziałki i czwartki od godz. 14.00 jest możliwość wymiany odzieży i skorzystania z pryszniców w sanitariatach. Osobom bezdomnym wydajemy także maseczki.
Gdy zaczynaliśmy wydawanie zupy przy kontenerach na targowicy miejskiej przez siatkę, która oddziela nas od osób bezdomnych, czuliśmy się trochę dziwnie. Dziś przyzwyczailiśmy się już, że najpierw stawiamy zupę na stole, a dopiero potem zapraszamy osoby bezdomne. W podobny sposób wydajmy odzież. Codziennie pojawiają się nowe osoby. Z jednej strony cieszymy się, że chcą przychodzić, a z drugiej strony smuci nas widok tak wielu osób potrzebujących.

Staramy się przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie zbliżać się na wyznaczoną odległość. Pomagają nam różne osoby, przywożąc odzież, środki czystości oraz przekazując żywność. Nadal prosimy o środki do dezynfekcji, maseczki, kombinezony ochronne, rękawiczki jednorazowe, bez których nie damy rady prowadzić naszej akcji. Potrzebujemy również produktów żywnościowych w zamkniętych opakowaniach oraz odzieży.

Pomoc osobom bezdomnym w okresie od 27 marca do 6 maja br. jest świadczona w ramach projektu „Pomoc w trudnym okresie” współfinansowanego z budżetu Miasta Ełku.

ks.Ryszard Sawicki

Aplikacja „Drogowskaz” z zakładką „Caritas”

W ubiegłym roku diecezja ełcka aktywowała aplikację „Drogowskaz”. Pozwala ona na określenie godzin Mszy świętych, nabożeństw i spowiedzi w kościołach. Udostępnia również dane kontaktowe danej parafii, godziny pracy kancelarii, a także pokazuje występujące w pobliżu kościoła – parkingi dla samochodów czy rowerów lub udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Do prawidłowego działania aplikacji „Drogowskaz” wymagane jest połączenie z Internetem. Po włączeniu lokalizacji na urządzeniu mobilnym, aplikacja segreguje kościoły, począwszy od tych najbliżej położonych. Natomiast segregacja Mszy świętych, nabożeństw i spowiedzi oparta jest o termin ich występowania.

W aplikacji występuje również zakładka Caritas – dla osób potrzebujących pomocy lub chcących takiej pomocy udzielić, wspierając konkretną akcję charytatywną, np. „Paczkę bezdotykową”, „Pomoc bezdomnym” (wyżywienie). Za pomocą kilku kliknięć można wskazać sumę, jaką chcemy przekazać na pomoc potrzebującym, a liczy się naprawdę każda kwota. Sposób pobrania aplikacji jest bardzo prosty – wyszukaj w Google aplikację „Drogowskaz” i zainstaluj. Po jej uruchomieniu kliknij ikonkę „Caritas” i również ją zainstaluj.

 

Caritas Diecezji Ełckiej

ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk

tel. +48 (87) 441 70 00; www.elk.caritas.pl; e-mail:elk@caritas.pl

Regon 040109444, NIP 848-14-65-879

Pomóż nam pomagać!

Konto: PKO BP SA o/Ełk 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369

Konto walutowe: PL 72 1020 4724 0000 3102 0031 3015
SWIFT BPKOPLPW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here