Strona główna III. Formacja UMYSŁU WYMAGAJCIE OD SIEBIE - MARTYRIA MŁODYM Do każdego młodego serca

Do każdego młodego serca

„Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Zdanie te jest jednym z popularniejszych cytatów świętego Jana Pawła II i jednocześnie hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, który będziemy obchodzić 10 października. Dla wielu osób Papież Jan Paweł II jest autorytetem, słowa, które wypowiedział niejednokrotnie motywują, dodają sił, kierują. Podczas swojego pontyfikatu odbył on wiele pielgrzymek po całym świecie, kochał spotkania  z młodzieżą i to właśnie do nich wypowiedział wiele słów, które do dziś są aktualne i kształtują postawy młodych ludzi.

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. (1983 r., Jasna Góra)

W dzisiejszych czasach na każdym kroku czekają na nas pokusy, świat proponuje nam życie, które dalekie jest od tego, czego uczy Jezus. Słowa Papieża są dla nas zachętą do jeszcze silniejszej pracy nad sobą. Wskazują ważność formacji osobistej, tego, że to Ty masz chcieć się zmienić, nie patrząc na to, co mówią inni. Twoje życie jest w Twoich rękach, nikt go za Ciebie nie przeżyje. Stawiaj sobie wymagania, które będziesz w stanie spełnić, dążąc do nich. Niezmiernie ważne jest regularne korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Jest to świetna okazja, by oprócz powrotu do Boga, doznania kojącej miłości i przebaczenia, móc również podsumować miniony czas. Zobaczyć to wszystko, co się udało, co osiągnąłeś, ale też to, co nie wyszło i nad czym musisz dalej pracować. W tym wszystkim się nie poddawaj, wytrwale walcz do końca, bo tylko w ten sposób możesz osiągnąć to, czego pragniesz.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. (1987r., Gdańsk)

Co jest dzisiaj takim Twoim małym Westerplatte? Sprawą ważną, a jej wypełnienie może przyjść z trudem? Do czego Bóg powołuje Cię dzisiaj? Tu i teraz, każdy z nas ma swoją własną misję do wypełnienia. Papież tym zdaniem chce dotrzeć do każdego serca, które przepełnia lęk, do każdego człowieka, który obawia się podjąć działanie. Pokazuje, że nikt z nas nie jest w tym sam, że każdy ma takie swoje zadanie, coś, o co warto walczyć. Nie bój się zacząć czegoś nowego, nieznanego Ci dotychczas. Wejdź w obszar, do którego możesz uważać, że nie do końca pasujesz. Tam jest Twoja szansa na rozwój, na poznanie czegoś, co Ci się spodoba i w czym będzie Ci dobrze. Weź odpowiedzialność za to wszystko i działaj, spełniaj swoje zadania, ale też nie bój się prosić o pomoc, kiedy będzie ona potrzebna. Bóg nigdy nie powoła Cię w miejsce, w którym sobie nie poradzisz. On uzdolni Cię do spraw o wiele większych, niż możesz sobie wyobrazić.

Młodość to czas, w którym człowiek odczuwa największą potrzebę akceptacji i wsparcia, kiedy najbardziej pragnie być wysłuchany i kochany. (1987r., Buenos Aires)

Z jak wielką czułością i zrozumieniem spotykamy się, czytając te słowa. Papież pokazuje, że doskonale rozumie sytuację młodych ludzi, to, czego potrzebują, ale też to, co jest pewnym trudem. Takim miejscem wsparcia i zrozumienia dla każdego człowieka ma być Kościół. Poszukaj mniejszej wspólnoty, takiej, w której będziesz czuć się dobrze. Mamy w parafiach różne grupy, dzięki którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Formacja w małej wspólnocie daje ogromne możliwości. Oprócz tego, że jest świetną drogą poznania i zbliżenia się do Boga, to też daje ludzi, którzy na tej drodze są ogromnym wsparciem. Ludzi, z którymi dzielimy swoje życie, na których można liczyć i którzy zawsze są chętni do pomocy. Siła wspólnoty jest wielka, razem jest łatwiej.

Zuzanna Wujek