Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Dzielmy się miłością – Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej Październik 2020

Dzielmy się miłością – Biuletyn Informacyjny Caritas Diecezji Ełckiej Październik 2020

661
0

ks.Ryszard Sawicki

Ekologiczne Święto Dziecka

W sobotę, 5 września 2020 r., na Placu św. Jana Pawła II w Ełku miało miejsce Ekologiczne Święto Dziecka. Organizatorem imprezy plenerowej była Caritas Diecezji Ełckiej. Dzieło to jako partner wsparło Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Inspirację do zorganizowania Ekologicznego Święta Dziecka zaczerpnęliśmy z tzw. „zielonej encykliki” papieża Franciszka zatytułowanej „Laudato si”.

Dzieci mogły wykazać się swoją kreatywnością podczas warsztatów, gier i zabaw poszerzających ich wiedzę o środowisku przyrodniczym – „Klimatomaniacy” i „Klimatyczny Recykling”. Podczas zajęć wykorzystywano surowce wtórne, głownie po artykułach spożywczych, makulaturę, nakrętki i pudełka. Odpady otrzymały „drugie życie”. Wykonywano z nich zabawki ekologiczne oraz pejzaże i kolaże związane z klimatem. Aktywność nagradzana była upominkami. Na zajęciach eksperymentalnych dzieci pracowały z mikroskopami i zestawami do badania czystości powietrza.

W Alei Misyjnej można było zapoznać się z tematyką niedoboru żywności na świecie, szczególnie na misjach w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. S. Donata Topa OSB opowiadała o Ełckim Wolontariacie Misyjnym. W Alei Misyjnej nie zabrakło także przedstawicieli Dzieła Pomocy „Ad Gentes” i ciekawej wystawy Kleryckiego Koła Misyjnego „Baba Yetu”. Wiele osób pytało, w jaki sposób mogą pomóc misjonarzom i wolontariuszom misyjnym oraz obiecywało modlitwę.

Prowadzono również zbiórkę elektrośmieci, a jej uczestnicy otrzymali sadzonki drzew. Czas umilały nam zespoły „Centrum” i „Po naszemu”. Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na „Zabawkę Ekologiczną”, a jego laureatom wręczono nagrody.

Ekologiczne Święto Dziecka współfinansowane było ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Emilia Faszczewska, ks. Ryszard Sawicki

Rozstrzygnięcie konkursu na „Zabawkę Ekologiczną”

Ełcka Caritas zorganizowała konkurs na „Zabawkę Ekologiczną” dla uczniów szkół podstawowych. Inicjatywa ta związana była z problemem odpadów i edukacją ekologiczną młodego pokolenia w ramach projektu „Zielona Oś Orzysz-Ełk-Wigry – budowa i wzmocnienie prośrodowiskowego centrum aktywności” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wykonanie zabawki nie było proste, wymagało od dzieci uruchomienia wyobraźni i kreatywności. To, co normalnie trafiłoby do kosza, dostało od uczestników konkursu „drugie życie”. Wykonane prace są przyjazne środowisku i potencjalnym ich użytkownikom. Jury stanęło przed naprawdę trudnym wyborem. Spośród 98 prac, które wpłynęły do siedziby Caritas Diecezji Ełckiej, komisja konkursowa przyznała 3 nagrody i 25 wyróżnień.

Laureaci:

 • I miejsce – Natalia Skórzewska SP w Łęgu Przedmiejskim (gra edukacyjna – scrabble);
 • II miejsce – Dominika Drągowska SP w Różyńsku Wielkim (gra ekologiczna);
 • III miejsce – Wiktoria Kamińska SP w Kowalach Oleckich (wesoła książka);

 

Wyróżnienia:

 • Weronika Wójcik SP nr 1 w Ełku (wigierskie wakacje muzyczne);
 • Bartosz Antoszkiewicz SP w Łomiankach (samolot);
 • Weronika Kudrycka SP w Grabowie (kostka ciekawostka);
 • Dominika Krzemińska SP nr 380 w Warszawie (klocek sensoryczny);
 • Filip Pędzich SP w Łęgu Przedmiejskim (orzechowóz);
 • Szymon Drągowski SP w Różyńsku Wielkim (smok z drewna);
 • Maja Jurkowska SP w Mrozach Wielkich (akwarium);
 • Kacper Piwko SP w Rękusach (jeż);
 • Dominik Dardziński SP w Woszczelach (kurczak);
 • Mateusz Kadłubowski SP w Różyńsku Wielkim (sprytny lisek);
 • Jakub Mielnik Przedszkole „U Lolka” w Ełku (czołg);
 • Kornelia Choroszewicz SP nr 4 w Ełku (lalka Zuzia);
 • Małgorzata Sul SP w Łęgu Przedmiejskim (bączek origami);
 • Zofia Salik SP nr.1 w Ełku (różowy ogonek);
 • Jakub Antoszkiewicz SP nr 1 w Łomiankach (czołg);
 • Kacper Markowski SP w Różyńsku Wielkim (wąż w butelce);
 • Amelia Wierzbicka Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Łupkach (ciuchcia ciuch-ciuch);
 • Sebastian Oleszkiewicz SP w Grabowie (organizer na przybory);
 • Maja Antoszkiewicz SP nr 1 w Łomiankach (pszczółson);
 • Maja Kozłowska SP w Woszczelach (jeż);
 • Marcin Spólny SP nr 275 w Warszawie (żółwiowa szkatułka);
 • Zofia Jankowska SP nr 4 w Olecku (pokemon);
 • Daria Lipińska SP w Białej Piskiej (księżniczka wodna Kejti);
 • Wiktoria Andryszewska SP w Rękusach (lalka);
 • Maja Piekarska Społeczna Szkoła Podstawowa nr 35 w Legionowie (żółw grzechotka).

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień miało miejsce 5 września o godz. 14.30 podczas Ekologicznego Święta Dziecka, które odbyło się na pl. Jana Pawła II w Ełku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

 

 

Renata Liebersbach

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2020

Caritas Diecezji Ełckiej informuje o zakończeniu dystrybucji artykułów spożywczych w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019 współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy najbardziej potrzebującym.

Jednocześnie informujemy, że Podprogram 2020 rozpoczyna się w październiku 2020 r. i będzie trwał do lipca 2021 r. Pomocą żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1402 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1056 zł dla osoby w rodzinie.

Zestaw na Podprogram 2020 obejmuje artykuły spożywcze, w tym: groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, mus jabłkowy, fasolka po bretońsku, makaron jajeczny świderki, płatki owsiane, ryż biały, kasza jęczmienna, herbatniki maślane, mleko, ser podpuszczkowy dojrzewający, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet drobiowy, filet z makreli w oleju, cukier biały, miód nektarowy wielokwiatowy, olej rzepakowy.

Ośrodki pomocy społecznej i organizacje partnerskie (dla osób bezdomnych) kwalifikują odbiorców końcowych i wydają skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej zawierające m.in. adres organizacji partnerskiej zajmującej się wydawaniem artykułów spożywczych.

Wszystkich spełniających w/w kryteria zachęcamy do skorzystania z pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2020.

 

ks.Dariusz Kruczyński, ks. Ryszard Sawicki

Kalendarz Miłosierdzia na rok 2021

Ełcka Caritas przygotowała „Kalendarz Miłosierdzia” na rok 2021. Stanowi on cegiełkę na jedno z najnowszych naszych dzieł – Centrum Senioralne „Misericordia”, które rozbudowujemy, uwzględniając aktualne potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Powstaje nowy, 4-piętrowy gmach, gdzie znajdzie się docelowo 90 nowych miejsc dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, wymagających opieki. Znajdzie się w nim: kaplica, stołówka, centrum rehabilitacyjne, gabinet terapii zajęciowej, gabinet lekarski i pielęgniarki, pokoje 1 i 2-osobowe. Włącz się w to dzieło, nabywając kalendarz i składając ofiarę 15 zł jako swoją cegiełkę na rozbudowę Centrum Senioralnego „Misericordia” lub wpłacając dobrowolną ofiarę na nasze konto z dopiskiem „DPS Misericordia” (PKO BP S.A. o/Ełk  29 1020 4724 0000 3302 0027 2369). Z kalendarza dowiesz się o dziełach i akcjach charytatywnych ełckiej Caritas. Zawiera on przepisy kuchni mazurskiej i nie tylko… Znajdziesz w nim także porady przydatne w codziennym życiu. Za pomoc w tworzeniu kalendarza serdecznie dziękujemy ks. Krzysztofowi Zubrzyckiemu – redaktorowi naczelnemu „Martyrii”. Od października 2020 r. „Kalendarz Miłosierdzia” można nabyć w parafiach diecezji ełckiej, siedzibie Caritas i księgarni św. Jerzego.

 

 

Renata Liebersbach

Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas – „TAK. POMAGAM!”

W dniach 25 i 26 września 2020 r. Caritas Diecezji Ełckiej we współpracy z Caritas Polska zorganizowała w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych, zbiórkę żywności pod hasłem „TAK. POMAGAM!”. Wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, z których Caritas przygotowuje paczki dla osób potrzebujących, których nie stać na zakup żywności. Ze względu na stan epidemiologiczny zbiórka przeprowadzona została przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności uwzględniających reżim sanitarny. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom za dar Waszych serc.

 

 

Wojciech Wawiórko

Akademia wspierania samodzielności

Osoby niepełnosprawne z powiatów gołdapskiego, oleckiego i ełckiego w ramach projektu „Akademia wspierania samodzielności” w sierpniu 2020 r. wzięły udział w dwóch weekendowych warsztatach wyjazdowych w Orzyszu. Program warsztatów obejmował m.in. trening umiejętności społecznych i zawodowych w ramach, którego uczestnicy pod okiem instruktora wykonali wiatę ogrodową z zakupionych elementów drewnianych. Poza budową wiaty ogrodowej osoby niepełnosprawne brały udział w zajęciach sportowo-ruchowych, zajęciach kulinarnych. Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia był grill, podczas którego oprócz pysznego jedzenia nie zabrakło zabaw integracyjnych, w tym wspólnego śpiewu. Uczestnicy nie mogę doczekać się już następnych wyjazdów, które odbywać się będą cyklicznie do końca listopada br. Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

ks. Ryszard Sawicki

Miłość Boga i bliźniego oraz jej „bohaterowie”

Wspólnoty chrześcijańskie i każdy z nas z osobna mamy za zadanie starać się być wiernymi słowom samego Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Pan Jezus przypominał, że miłość do bliźniego jest nieodłącznym elementem miłości do Boga: „Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi” (1 J 4,20). Prawda ta odnajduje szczególny wyraz w dwóch przykazaniach miłości: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie zaś to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych”. Przykazanie miłości Boga nie może być nigdy oderwane od przykazania miłości bliźniego, wzajemnie się one przenikają i są wręcz nierozdzielne. Miłość Boga i bliźniego jest wypełnieniem wszelkich wymogów moralnych i jest to jednocześnie pierwsze i najważniejsze przykazanie.

Prawdziwymi „bohaterami” miłości Boga i bliźniego, a zarazem jej autentycznymi nauczycielami, są dla nas ludzie święci. Ci, którzy przejrzeli „oczami serca” i którzy w życiu w sposób zdecydowany poszli śladami Chrystusa. Wśród patronów dzieł prowadzonych przez Caritas Diecezji Ełckiej są m.in.: św. Brunon z Kwerfurtu, bł. Marianna Biernacka, św. s. Faustyna Kowalska.

Modlitwa św. s. Faustyny o łaskę pełnienia miłosierdzia względem bliźnich

Pragnę się cała przemienić w miłosierdzie Twoje i być żywym odbiciem Ciebie, o Panie; niech ten największy przymiot Boga, to jest niezgłębione miłosierdzie Jego, przejdzie przez serce i duszę moją do bliźnich.
Dopomóż mi do tego, o Panie, aby oczy moje były miłosierne, bym nigdy nie podejrzewała i nie sądziła według zewnętrznych pozorów, ale upatrywała to, co piękne w duszach bliźnich, i przychodziła im z pomocą.
Dopomóż mi, aby słuch mój był miłosierny, bym skłaniała się do potrzeb bliźnich, by uszy moje nie były obojętne na bóle i jęki bliźnich.
Dopomóż mi, Panie, aby język mój był miłosierny, bym nigdy nie mówiła ujemnie o bliźnich, ale dla każdego miała słowo pociechy i przebaczenia.
Dopomóż mi, Panie, aby ręce moje były miłosierne i pełne dobrych uczynków, bym tylko umiała czynić dobrze bliźniemu, na siebie przyjmować cięższe, mozolniejsze prace.
Dopomóż mi, aby nogi moje były miłosierne, bym zawsze śpieszyła z pomocą bliźnim, opanowując swoje własne znużenie i zmęczenie. Prawdziwe moje odpocznienie jest w usłużności bliźnim.
Dopomóż mi, Panie, aby serce moje było miłosierne, bym czuła ze wszystkimi cierpieniami bliźnich. Nikomu nie odmówię serca swego. Obcować będę szczerze nawet z tymi, o których wiem, że nadużywać będą dobroci mojej, a sama zamknę się w najmiłosierniejszym Sercu Jezusa. O własnych cierpieniach będę milczeć. Niech odpocznie miłosierdzie Twoje we mnie, o Panie mój.
O Jezu mój, przemień mnie w siebie, bo Ty wszystko możesz (Dz. 163).

 

 

Caritas Diecezji Ełckiej

ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk

tel. +48 (87) 441 70 00; www.elk.caritas.pl; e-mail:elk@caritas.pl

Regon 040109444, NIP 848-14-65-879

Pomóż nam pomagać!

Konto: PKO BP SA o/Ełk 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369

Konto walutowe: PL 72 1020 4724 0000 3102 0031 3015
SWIFT BPKOPLPW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here