Strona główna III. Formacja UMYSŁU INFORMACJE Z DIECEZJI Informacje z diecezji – To co za nami

Informacje z diecezji – To co za nami

1296
0

Mazurskie kolędowanie w konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła w Gołdapi

5 stycznia, świątynia wypełniła się po brzegi. Do wspólnego kolędowania zachęcił wiernych Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk. Dyrektorem zespołu jest pan Piotr Witaszczyk, kierownikiem muzycznym – pan Edward Szabat. Zespół działa przy Ełckim Centrum Kultury. To wielka wspólnota dzieci, młodzieży i starszych, którzy podtrzymują polskie tradycje i polską kulturę.

Orszak Trzech Króli w Diecezji Ełckiej

Diecezja Ełcka po raz siódmy włączyła się w organizację Orszaków Trzech Króli . W tym roku kolorowe Orszaki przeszły w 24. miejscowościach. Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli ks. biskup przypomniał, że w dzisiejszych czasach gwiazdami betlejemskimi, które prowadzą do Jezusa swoje dzieci, są  rodzice: matka i ojciec. Natomiast, kapłani, siostry zakonne, diakoni, seminarzyści, ludzie starsi i młodsi mają stawać się tymi, którzy innych poprowadzą do Chrystusa. Ordynariusz wspomniał, że każdy powinien pamiętać o trzech najważniejszych rzeczach: „ Błogosławieństwie, Zawierzeniu i Odwadze”.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan (18 – 25 stycznia), w diecezji odbyły się z udziałem duchownych i wiernych Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Kościoła Greko-Katolickiego, Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i Kościoła Chrześcijan Baptystów spotkania i nabożeństwa ekumeniczne.

Adrian Józef Galbas SAC przyjął święcenia biskupie

W wigilię Chrztu Pańskiego, 11 stycznia 2020 r. Diecezja Ełcka przeżywała uroczystość święceń biskupich ks. Adriana Józefa Galbasa SAC. Uroczystość miała miejsce w katedrze ełckiej podczas Mszy św. o godzinie 11.00. Głównym konsekratorem był bp Jerzy Mazur, natomiast współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

VIII Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek w parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku

12 stycznia w parafii pw. św. Jana Pawła II, w gościnnym Katolickim Przedszkolu „U Lolka” odbył się VIII Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Wspólne kolędowanie”. Do udziału w kolędowaniu zgłosiło się 27. uczestników, którzy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych. Przegląd miał formę konkursu, a występy dzieci oceniała komisja konkursowa. Wspólne kolędowanie było rozmyślaniem nad treścią kolęd i pastorałek, odnajdywaniem prawdy o miłości Boga, modlitwą o pokój i dziękczynieniem za dziecięctwo Boże.

Choinka Noworoczna u św. Kazimierza w Suwałkach

19 stycznia w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach odbyło się spotkanie dla dzieci i młodzieży z parafii i nie tylko, w ramach tzw. „Choinki Noworocznej”. Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla społeczności lokalnej. Choinka Noworoczna  organizowana jest od 23. lat  przez miejscowego proboszcza ks. prałata Lecha Łubę będącego również jej pomysłodawcą, przy wsparciu lokalnych władz samorządowych  i dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach.

 

Rekolekcje w górach

W dniach od 21 do 30 stycznia, grupa ponad 200. młodych ludzi z naszej diecezji przeżywała po raz kolejny niezwykłe rekolekcje w górach połączone ze szkołą narciarską. Organizatorami tegorocznego wyjazdu były dwie parafie – Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym oraz Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu.

Na misyjnych placówkach w Rwandzie i Burundi

W dniach 22 stycznia – 2 lutego bp Jerzy Mazur odwiedził polskich misjonarzy i misjonarki pracujących w Rwandzie i Burundi. Biskupowi towarzyszyli o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz KEP ds. Misji oraz ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Różaniec Publiczny – W obronie Życia

25 stycznia w Ełku, odbył się pierwszy Różaniec Publiczny w intencji przebłagalnej za grzechy aborcji w Polsce. Za przykładem innych miast, które wprowadziły w życie publiczne modlitwę różańcową taka forma działania ruszyła w Ełku. Inicjatywa ta wpisuje się w zachętę papieża Franciszka, by wychodzić na ulice i głosić… To również odpowiedź na propozycję Fundacji Pro Prawo do Życia, by raz w miesiącu gromadzić się wspólnie na modlitwie w przestrzeni publicznej o ratunek dla dzieci zagrożonych aborcją. „Publiczny Różaniec” w Ełku odbywać się będzie, w każdą sobotę przed 4-tą niedzielą miesiąca. To wydarzenie objęte jest procedurą prawną wymaganą przy zgromadzeniach publicznych.

Zimowe rekolekcje młodych

Pod hasłem: „Żyję na maxa” w dniach 27-31 stycznia, w Chełchach odbyły się rekolekcje dla młodych organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Rozważaniom przewodniczył ks. Maksymilian Barwikowski – wiceasystent KSM Diecezji Ełckiej. W Chełchach zgromadziło się w tym czasie ponad 30 młodych ludzi którzy przeżywali czas rekolekcji.

VIII Interdyscyplinarny Dzień Świętego Tomasza z Akwinu

28 stycznia odbył się już „VIII Interdyscyplinarny Dzień Świętego Tomasza z Akwinu” w ełckim seminarium. Wydarzenie rozpoczęło się  Mszą świętą pod przewodnictwem ks. biskupa Adriana Galbasa. Następnie, miała miejsce część naukowa. Tematem sympozjum była „Apologia Eucharystii”.

Dzień Życia Konsekrowanego

W wigilię liturgicznego święta Ofiarowania Pańskiego – Światowego Dnia Życia Konsekrowanego,  odbyło się spotkanie osób konsekrowanych z Diecezji Ełckiej.  Wzięli w nim udział przedstawiciele Zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich, życia pustelniczego oraz dziewice i wdowy konsekrowane. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz biskup pomocniczy Adrian Galbas SAC. W homilii bp Galbas zaznaczył, że nie trzeba martwić się małą ilością osób konsekrowanych w katedrze ełckiej lecz zadbać o jakość, gdyż „ani jednej świecy nie zapali się od miliona świec zgaszonych, ale milion od jednej płonącej zapłonie”.

Uroczystość św. Scholastyki w Ełku

8 lutego w Centrum Pastoralno – Administracyjnym w Ełku już po raz trzeci ełckie wspólnoty sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek przygotowały spotkanie ze św. Scholastyką, na które w tym roku przybyło niemal 100 osób. Swoją obecnością spotkanie zaszczyciła także Przełożona Generalna M. Marcelina Kuśmierz OSB.

Wolontariusze przy szpitalnych łóżkach

11 lutego w Światowy Dzień Chorego, grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół nr 2 w Ełku z ks. Zbigniewem Kamińskim, niestrudzonym kapelanem szpitali ełckich i opiekunem p. Hanną Gutowską odwiedzili chorych w szpitalu „Pro-Medica” w Ełku. Spotkanie rozpoczęło się  Mszą św., w intencji pacjentów i  personelu medycznego. Po Mszy św. był czas na odwiedziny chorych, rozmowę i obdarowanie pacjentów własnoręcznie przygotowanymi przez naszych uczniów breloczkami przesłaniem do chorych.

Bp Mazur spotkał się z pensjonariuszami DPS Misericordia w Ełku

Biskup Ełcki Jerzy Mazur odwiedził dziś Dom Pomocy Społecznej Misericordia w Ełku. Powodem spotkania był XXVIII Światowy Dzień Chorego, obchodzony we wspomnienie NMP z Lourdes. Podczas wizyty ordynariusz ełcki odprawił Mszę św. w intencji chorych oraz udzielił Sakramentu Namaszczenia chorym i zniedołężniałym pensjonariuszom. W uroczystości prócz pracowników i podopiecznych DPS Misericordia w Ełku uczestniczyły także rodziny pensjonariuszy.

Bp Galbas odwiedził chorych w Zakładzie opieki długoterminowej w Jaśkach

We wspomnienie NMP z Lourdes obchodzonym jako Światowy Dzień Chorego, bp Adrian Galbas SAC odwiedził Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej w Jaśkach koło Olecka. Podczas wizyty ks. biskup przewodniczył  Mszy świętej w intencji chorych oraz personelu, zarówno pracowników administracji jak i personelu medycznego, a na jej zakończenie udzielił sakramentu namaszczenia chorych. Na Mszy świętej licznie zgromadzili się pensjonariusze, pracownicy administracji, personel medyczny oraz terapeuci wraz z panią dyrektor.

Diakoni z Ołtarzewa z wizytą w Diecezji Ełckiej

W dniach 11-13 lutego na zaproszenie księdza biskupa Adriana Galbasa SAC diakoni z Ołtarzewa odwiedzili Diecezję Ełcką. Była to doskonała okazja do integracji z rówieśnikami w formacji – diakonami z ełckiego Seminarium.

Wielkopostne spotkania rejonowe dla kapłanów

W dniach 02 – 03 marca w Diecezji Ełckiej odbyły się wiosenne, wielkopostne konferencje rejonowe. Kapłani spotkali się w trzech rejonach: w Suwałkach, Orzyszu i Ełku, aby wspólnie omówić kierunki pracy w diecezji, w zbliżającym się nowym roku duszpasterskim. Tematem przewodnim spotkań była refleksja nad zbliżającym się II Synodem Diecezji Ełckiej.

Niedziela „Ad Gentes” w Olecku

Główne uroczystości Niedzieli „Ad Gentes”, która w Kościele w Polsce obchodzona jest jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, odbyły się w Olecku, w parafii pw. NMP Królowej Polski. Msza św. transmitowana była przez TVP Polonia.  Zgromadziła liczne grono misjonarzy, kapłanów, sióstr zakonnych, misjonarzy świeckich oraz parafian. Po Mszy św. została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona śp. ks. inf. Edmundowi Łagódowi, byłemu proboszczowi parafii  pw. NMP w Olecku. Uroczystość została uwieńczona spektaklem ewangelizacyjnym w wykonaniu parafian z Gołdapi zatytułowanym „Zanieśmy światu miłość”, w reżyserii ks. Mariusza Pawliny.

Odwiedziny Ordynariusza Diecezji u ks. Jubilata Józefa Kąckiego CRL

Z racji 100. rocznicy urodzin ks. Józefa Kąckiego CRL i 75. lat święceń kapłańskich, dostojnego Jubilata odwiedził bp Jerzy Mazur. Zaplanowane Uroczyste Obchody Jubileuszu 100.lecia urodzin ks. Józefa Kąckiego CRL z powodu zagrożenia epidemiologicznego zostały przełożone na czas późniejszy.

Bp Mazur zawierzył Diecezję Ełcką Matce Bożej

„Przyjmij, o Matko Chrystusa, to wołanie nabrzmiałe cierpieniem wszystkich ludzi!” – tymi sławami modlił się bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, zawierzając diecezjan Matce Bożej. Biskup Ełcki, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego zawierzył całą Diecezję Ełcką Matce Najświętszej w uroczystym Akcie Zawierzenia. Dokonał tego w Katedrze Ełckiej o godz. 12.00 po uroczystej Mszy św. oraz o godz. 15.00 po Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej.

Rekolekcje Wielkopostne i Droga Krzyżowa w Radiu 5

W dobie zagrożenia epidemicznego i przy panujących obostrzeniach poruszania się, w dniach 29 – 31 marca na antenie Radia 5 można było wysłuchać cyklu transmisji rekolekcji wielkopostnych. Rekolekcje pod nazwą „Koronawirus – czas na większą wiarę, nadzieję i miłość”, poprowadził biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej ks. Adrian Galbas. Za pośrednictwem  Radia 5 można było także uczestniczyć w nabożeństwach drogi krzyżowej.

Nie żyje prof. Andrzej Strumiłło

W czwartek, 9 kwietnia w suwalskim szpitalu w wieku 93 lat zmarł profesor Andrzej Strumiłło. Prof. Strumiłło uprawiał wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Był także podróżnikiem. Urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 roku przeprowadził się do Maćkowej Rudy nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie mieszkał do śmierci. Uroczystości pogrzebowe zmarłego profesora Andrzeja Strumiłły odbyły się 15 kwietnia w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach i cmentarzu parafialnym w Magdalenowie.

Msza św. Krzyżma

„Bądźcie błogosławieństwem dla każdego człowieka przez swoją modlitwę, posługę kapłańską, swoją bliskość. Zawierzajcie Bogu bogatemu w miłosierdzie siebie i powierzonych waszej duszpasterskiej pieczy” – mówił bp Jerzy Mazur w katedrze ełckiej, podczas Mszy św. Krzyżma, jedynej Mszy św. sprawowanej przed południem w Wielki Czwartek. Podczas Mszy św. zostały poświęcone oleje krzyża i olej sakramentu chorych. Obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich został przełożony na Dzień Świętości Kapłańskiej – 25 czerwca br. w Suwałkach. Msza św. Krzyżma była sprawowana w Katedrze Ełckiej bez udziału wiernych i tylko z najbliższymi współpracownikami biskupa. Pozostali kapłani i wierni mogli uczestniczyć we Mszy św. za pomocą transmisji w Radiu 5 i diecezjalnej telewizji internetowej na kanale MartyriaTV.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

„Zaprośmy Chrystusa zmartwychwstałego do łodzi naszego życia. I obyśmy doświadczyli, że z Jezusem na pokładzie nie dojdzie do katastrofy, bo z Bogiem życie nigdy nie umiera” – powiedział w homilii bp Jerzy Mazur. Ordynariusz Diecezji Ełckiej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. Podczas procesji Eucharystycznej, bp Jerzy Mazur pobłogosławił Najświętszym Sakramentem, miasto Ełk i całą Diecezję Ełcką.

Uroczystość św. Wojciecha, Patrona diecezji ełckiej

 

„Bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Polski, która byłaby szczęśliwą Ojczyzną nas wszystkich”– mówił w czwartek bp Jerzy Mazur. Biskup ełcki przewodniczył w katedrze ełckiej Mszy św. z okazji uroczystości św. Wojciecha, który jest głównym patronem Polski i współpatronem diecezji ełckiej. W katedrze ełckiej pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, Nieszpory ku czci świętego Patrona rozpoczęły uroczystości diecezjalne. Na zakończenie nabożeństwa ordynariusz diecezji ełckiej wyszedł z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Wojciecha na zewnątrz katedry w asyście kilku kapłanów i pobłogosławił miastu i diecezji prosząc Boga o oddalenie pandemii koronawirusa. Tym razem nie odbyła się tradycyjna procesja ulicami miasta z relikwiami św. Wojciecha.

oprac. Renata Różańska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here