Strona główna Bez kategorii HORTITERAPIA NA CZTERY PORY ROKU KWIATY  WYSTARCZĄ  ZA  TYSIĄC SŁÓW

KWIATY  WYSTARCZĄ  ZA  TYSIĄC SŁÓW

586
0

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to wyjątkowy dzień dla każdego z nas. Tego dnia po prostu trzeba odwiedzić groby naszych bliskich, aby oddać im hołd i powspominać. To także okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, których, w codziennej bieganinie, tak łatwo zaniedbać. Często pokonujemy wiele kilometrów drogi na cmentarze, żeby choć przez chwilę pomodlić się za tych, którzy odeszli na wieczną ucztę do Pana. Towarzyszy temu dużo wspomnień, które kryją za sobą miłość, radość, smutek, nostalgię i tęsknotę. Zgodnie z obyczajem, na grobach zapalamy znicze i kładziemy kwiaty, które nie tylko pełnią funkcje ozdobne, kwiaty po prostu  wystarczą za tysiąc słów – mają moc mówienia o tym, co ważne. Dotyczy to nie tylko sfery miłości, ale również wyrażania tęsknoty czy podkreślenia naszej pamięci. Choć nie możemy się już ze zmarłymi bezpośrednio skontaktować, to właśnie w taki sposób okazujemy naszą miłość i przywiązanie.

Trendy i style zmieniają się we florystyce pogrzebowej bardzo szybko, jednak niezmiennie od lat, wciąż najpopularniejszą dekoracją nagrobną pozostają wieńce na Wszystkich Świętych. Pierwsze wieńce powstały około 4 tys. lat temu, gdy ludzie nauczyli się pleść girlandę. Pewnego dnia, ktoś po prostu połączył ze sobą dwa końce i tak powstała forma wieńca, znana nam do dziś. Jest symbolem ciągłości życia, nieśmiertelności duszy, ale także wiary i nadziei.

Wykonanie wieńca na Wszystkich Świętych nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Kompozycje wieńcowe można owijać, mocować haftkami, wtykać, kleić, oplatać. O tym, którą technikę powinniśmy wybrać, zdecyduje materiał roślinny, jakiego użyjemy. Pamiętajmy, aby kontrolnie, co jakiś czas, kłaść wieniec na podłodze i przyglądać mu się z góry, oceniając proporcje. Zgodnie z zasadą hortiterapii, im więcej mamy możliwości kontaktu z roślinami, tym będziemy zdrowsi. Praca nad kompozycją pozwala na rozładowanie emocji, łatwiejsze przeżywanie żałoby, czy przezwyciężenie smutku, przywraca miłe wspomnienie np. o wspólnym spacerze, przywołanie dobrych chwil z bliską osobą. Kwiaty wyrażają emocje i są dobre na wszystko, na każdy dzień by zachować nastrój.

Żywe czy może sztuczne – oto jest pytanie

W ten czas ponownego spotkania z naszymi bliskimi, my chcemy Państwa namówić do wykonywania dekoracji z naturalnych elementów. Najlepiej zebranych w ogrodzie, na łąkach i polach. To naprawdę może być łatwe. Wystarczy odrobina cierpliwości. Wykonujemy najpierw podkład pod kwiatową kompozycję. Bazę zieloną łatwo jest wykonać z gałązek świerku, jodły, dodając szczególnie ostatnio rosnące w wielu ogrodach tuje, czyli popularne żywotniki. Pięknie będą współgrały różne odmiany iglaków z gałązkami liściastymi np. ligustru oraz mahonii. Zachęcamy do łączenia struktur i kolorów zimozielonych gałązek w kompozycji funeralnej. Wyjaśnimy, że dzięki takim działaniom możemy świetnie łączyć kilka aspektów. Wspomnienia ożywają przy wykonywaniu osobistych kompozycji, łączy się hortiterapia i florystyka funeralna – to innymi słowy rodzaj specjalnych kompozycji kwiatowych przygotowywany z myślą o pożegnaniu bliskich osób, rocznicą odejścia, Dniem Zmarłych, czy też Wszystkich Świętych. W naszej kulturze najczęściej wybieranymi barwami kwiatów do wiązanek na cmentarz, jak już pisałyśmy, są biele, odcienie kremowe i czerwienie. Warto jednak zastanowić się nad wyborem innych kolorów. Zielenie, fiolety oraz pastelowe odcienie będą wyglądały elegancko i stonowanie, ciekawym wyborem są kwiaty w kolorze lawendowym, który symbolizuje pamięć i jednocześnie przywiązanie do zmarłej osoby. Aczkolwiek, idąc śladem zasad hortiterapii, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie kolorów zapewniających refleksyjne wrażenie spokoju, polecamy zastosowanie maksymalnie dwóch tonacji kolorystycznych, aby grób zmarłego był udekorowany skromnie, ale jednocześnie przyciągał uwagę innych.

Niezależnie od tego, jakie kwiaty zdecydujemy się zabrać ze sobą na pogrzeb lub do dekoracji na czas odwiedzin na cmentarzu, będą one wyrazem naszej pamięci o zmarłym oraz smutku i żalu, jaki wywołało jego odejście. Głównym kryterium decydującym o wyborze rodzaju kwiatów na ostatnie pożegnanie nie powinien być wcale ich urok, wielkość czy koloryt, tylko ich trwałość. Im grubsze i mocniejsze kwiaty pozostawimy na mogile, tym dłużej będą mogły na niej pozostać, upamiętniając zmarłego. Tym samym warto już teraz zastanowić się, na czym wykonać naszą kompozycję, najlepsze będzie do tego użycie specjalnego floretu zaopatrzonego w gąbkę florystyczną, zabezpieczonego siatką, a także z podstawką wygodną do transportu i zabezpieczenia płyty nagrobnej przed wilgocią.

Na tak przygotowaną zieloną kompozycję montujemy elementy z ciętych kwiatów. Bardzo dobrze znoszą niskie temperatury róże, chryzantemy o zwartych kwiatach, a także goździki. Oczywiście, któż z nas nie pamięta woskowanych kwiatów lub wręcz papierowych – dziś także wraca się do tych metod przedłużania trwałości i zatrzymania piękna roślin na nieco dłużej. Podobnie jak w modzie, także i we florystyce panują pewne trendy. Odchodzi się od tradycyjnych form, wprowadza się nowe sposoby komponowania. Możemy odnaleźć kilka inspiracji do tego, aby przygotować wiązankę w kształcie serca lub krzyża wykonanych z różnych gatunków kwiatów i elementów zieleni. Tu polecamy różne zimo zielone bluszcze, które wyglądają efektownie, jako dodatek nadają lekkości kompozycji. Wzory te można uformować samodzielnie – to tego zachęcamy. Aby wiązanka nie była zbyt surowa, można ją wzbogacić materiałami takimi jak suszone kwiaty np. róże, hortensje, mech, gałązki i liście, kora oraz szyszki. Każdemu zależy, aby przybrać grób jak najpiękniej i aby wyróżniał się on spośród innych, dlatego warto dokładnie zastanowić się, jak dobrać kwiaty na Święto Zmarłych i znicze, aby tworzyły spójną i elegancką całość. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, które należy przemyśleć wcześniej, aby nie kupować kwiatów na ostatnią chwilę przed cmentarzem.

Chryzantemy stawiamy w kryształowym wazonie

Poza tradycyjnymi wiązankami i wieńcami coraz częściej kupowane są kwiaty cięte a także doniczkowe, które można pozostawić na grobie na dłużej. Najpopularniejsze doniczkowe kwiaty na Święto Zmarłych to chryzantemy. Chryzantemy w donicach są trwałe i odpowiednio podlewane mogą stać na grobie przez wiele dni.

A czy Państwo wiecie, że właśnie chryzantemy w symbolice kwiatów oznaczają wieczną miłość. Proszę sobie, zatem wyobrazić, że gdzieś tam ktoś czeka na sygnał od nas z ziemi, że ciągle pamiętamy i kochamy! Ale to już inna opowieść na długie jesienne wieczory.

Kochani Państwo, piszecie do nas i dzielicie się uwagami – to jest bardzo miłe, dziękujemy za wszystkie listy. Piszcie do nas o tym, co Was inspiruje do waszej hortiterapii.

Pozdrawiamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here