Strona główna III. Formacja UMYSŁU WARTO PRZECZYTAĆ O Żołnierzach Wyklętych na Warmii i Mazurach

O Żołnierzach Wyklętych na Warmii i Mazurach

348
0

Marzec to miesiąc, w którym pamiętamy o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego represjonowanych przez władze komunistyczne po 1944 r. Powszechnie nazywamy ich Żołnierzami Wyklętymi i próbujemy przywrócić ich sylwetki naszej wspólnej pamięci. Może więc warto kilka słów poświęcić najnowszej książce dr. Waldemara Brendy, współpracownika „Martyrii”, pt. „Wyklęci bohaterowie. Ludzie podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach po 1945 r.” Publikacja zawiera 39 tekstów biograficznych, podanych w przystępnej, czasem wręcz reportażowej formie. Prezentowane sylwetki miały związek z naszym regionem, działając w różnych strukturach i oddziałach podziemnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, Narodowym Zjednoczeniu Wojskowych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, 5. Wileńskiej Brygadzie AK itp. Autor korzystał ze wspomnień osób, które ich znały, czasem czerpał wiedzę z bezpośrednich kontaktów z bohaterami swych opowieści (w chwili wydania książki – już nieżyjącymi), z dokumentów i bogatej literatury. Pokazuje znane postaci, ale także tych uczestników powojennej walki, którzy do tej pory nie mieli okazji zaistnieć w naszej świadomości. Los tych ludzi pokazuje, w jak dramatycznym położeniu znalazła się Polska w schyłkowym momencie wojny i po objęciu władzy przez komunistów – gdy okrutna okupacja niemiecka została zamieniona sowieckie zniewolenie. Polecamy tę książkę wszystkim, którzy interesują się historią Polski w XX w. ale także – historią regionalną.

  1. Brenda, „Bohaterowie wyklęci. Ludzie podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach po 1945 r.”, Wydawnictwo Miles, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, Kraków 2021.

Do nabycia w: https://www.wydawnictwomiles.pl/sklep/ksiazki/zolnierze-wykleci/wykleci-bohaterowie-ludzie-podziemia-niepodleglosciowego-na-warmii-i-mazurach-po-1945-r/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here