Strona główna III. Formacja UMYSŁU WYMAGAJCIE OD SIEBIE - MARTYRIA MŁODYM Papież młodych

Papież młodych

Tak właśnie nazywany był i jest św. Jan Paweł II. Autorytet tak wielu młodych ludzi. Jako ksiądz został delegowany do parafii w Niegowici, w której był asystentem KSM. Poświęcał wiele czasu młodzieży, wybierał się z nimi na różne wyprawy. Od zawsze młodzi byli mu bliscy. Papież mówił, by nigdy nie zwlekać z czynieniem dobra.

Papież do młodych

„Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was. Liczę na wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi. Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi cywilizację miłości”.

Papież Jan Paweł II mówił młodym w Poznaniu, żeby byli nie tylko świadkami Jezusa, lecz Jego wiernymi świadkami, którzy mimo trudności i przeciwności spotykanych na swojej drodze, wiernie trwają przy Chrystusie. Mówił, że świat ich potrzebuje, że przyszłość ich kraju od nich zależy. To bardzo pokrzepiające serce słowa. Przecież jeśli szerzymy łagodność, miłość, to one nas otaczać będą, ale jeśli jest to nienawiść, pogarda, to one będą do nas wracać. Te słowa papież Polak skierował ponad 20 lat temu, lecz wciąż sprawy jak umacnianie cywilizacji miłości są bardzo ważne w naszym kraju. Te słowa się nie przedawniły, jak bardzo teraz potrzebujemy wzajemnej miłości, a jak bardzo w postępowaniach widoczny jest jej brak, jak wiele spraw toczy się w nienawiści. Papież wzywał nas do tego, abyśmy miłość na naszej polskiej ziemi umacniali i budowali. Mówił: „Człowiek nie może żyć bez miłości”.

Jan Paweł II w Ełku

“Po włosku mówi się coraggio, po polsku odwagi, życzę wam odwagi, Bóg jest z wami! Przyszłość należy do was, zawsze z Chrystusem i jego matką idźcie ku tej przyszłości. Świadomi swych sił, jakie macie w sobie, w duszach i ciałach.”

Takie słowa do młodych skierował papież na zakończenie Mszy świętej 8 czerwca 1999 roku podczas wizyty w Ełku. Te słowa są także bardzo aktualne, bardzo potrzeba nam odwagi, aby żyć dobrze, aby kroczyć za Chrystusem. Często najwięcej odwagi nie potrzebujemy przy obcych, lecz przy naszych najbliższych. Jan Paweł II mówił o świadomości swoich sił, często zdarza się, że kiedy uświadomimy sobie swoje siły, możemy dojść do wniosku, że są sprawy, które przewyższają nasze możliwości. To jest ten moment, w którym przychodzi Bóg, dla którego nie istnieją niemożliwe sprawy, a wystarczy Go zaprosić i Mu zaufać.

Światowe Dni Młodzieży

Papież Jan Paweł II zapoczątkował spotkania młodzieży, odbywają się one co roku w wymiarze diecezjalnym w niedzielę palmową, a co dwa-trzy lata jest to spotkanie międzynarodowe w wyznaczonym kraju. Spotkania młodzieży są bardzo entuzjastyczne, przepełnione śpiewem, radością i modlitwą! W tym roku odbyły się XXXIV ŚDM w Panamie, w Polsce odbyły się w VI ŚDM w Częstochowie w 1991 roku oraz XXI ŚDM w Krakowie w 2016 roku. Najbliższe Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym odbędą się w Lizbonie w 2022 roku.