Strona główna III. Formacja UMYSŁU WYMAGAJCIE OD SIEBIE - MARTYRIA MŁODYM Podarować cząstkę siebie

Podarować cząstkę siebie

370
0

Wszyscy wiemy, że prezenty, które najbardziej cieszą, to nie te najdroższe, najmodniejsze, ale te zrobione własnoręcznie, podarowane od serca. A to, co najbardziej zapada nam w pamięci to dobre chwile, nie rzeczy materialne, ponieważ najcenniejszym, co posiadamy, jest czas. Nikt go nie cofnie, nikt go nie kupi, nie pożyczy. Możemy go jedynie podarować jako prezent, bezcenny dar.

Kim jest wolontariusz?

W grudniu przypada Dzień Wolontariusza. Kim on jest? Wolontariusz to osoba dobrowolnie niosąca pomoc innym, bez wynagrodzenia pieniężnego. To ostatnie słowo jest istotne, gdyż każdy, kto kiedyś wyświadczył wolontariacką przysługę wie, że nagrodę się otrzymuje. Niekiedy jest to zwykły, szczery uśmiech, słowo „dziękuję” czy uścisk dłoni. Wolontariusze często angażują się w różnych organizacjach wspierających osoby chore, ubogie czy po prostu potrzebujące. Biorą udział w zbiórkach, akcjach charytatywnych, organizują przedstawienia, konkursy, poświęcając przy tym swój wolny czas. Jednak najważniejszym działaniem jest spotkanie z drugim człowiekiem, rozmowa, słowo pocieszenia, przytulenie. To oddanie swojego czasu jest najistotniejsze.

Gdzie i jak?

Istnieje mnóstwo instytucji, które zapraszają wolontariuszy do pomocy. Wystarczy kliknąć w wyszukiwarkę internetową i znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Ale!  Wolontariuszami możemy być także w swoim własnym domu! Pomoc mamie w kuchni, odrobienie lekcji z młodszym rodzeństwem, wyprowadzenie psa na spacer czy miłe słowo. Tak rzadko mówimy bliskim, jak ich kochamy. Tak rzadko dziękujemy i doceniamy. A to jest tak ważne… Po drugiej stronie ulicy czy po drugiej stronie słuchawki czekają nasi dziadkowie, dla których rozmowa z wnuczkami sprawia niewyobrażalne szczęście. Może sąsiadka mieszka sama, codziennie pije kawę w samotności, a godzina rozmowy napełniłaby ją energią na cały tydzień. Jest tak wiele sposobów, aby dać ten maleńki kawałek czasu drugiej osobie, sprawić, by poczuła się lepiej. Wystarczy zacząć działać tu i teraz.

Jakaś instrukcja obsługi?

Nie ma jednej ścieżki dla wszystkich, jak i nie ma idealnego planu na działanie charytatywne. Istnieje jednak wiele osób, które możemy naśladować. Jest całe mnóstwo świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego, które poświęciły swoje życie dla innych: św. Matka Teresa z Kalkuty – zakonnica, która prowadziła hospicja dla umierających, ubogich, chorych i sierot w ubogiej Albanii; św. Joanna Beretta Molla – włoska lekarka, która całe życie niosła pomoc ludziom, a umierając, uratowała życie swojej córeczce; św. Mikołaj – znany z pomocy na rzecz biednych, rozdał cały majątek ubogim. Można by wymieniać bez końca. Autorytetów jest wiele, także wśród nas. Wolontariuszem możesz być i Ty! Wystarczy rozejrzeć się dookoła i otworzyć swoje serce na innych.

Ewelina Cierzniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here