Strona główna I. Formacja SERCA RODZINA - TU ZACZYNA SIĘ ŻYCIE Powakacyjne zmiany, czyli rodzinny wrześniowy zawrót głowy

Powakacyjne zmiany, czyli rodzinny wrześniowy zawrót głowy

W wielu rodzinach wrzesień nie należy do najłatwiejszego okresu w roku. Powrót z wakacji czy urlopów, beztroskiego lenistwa, spania do południa, mniejszej ilości obowiązków – o tym można już zapomnieć. Z drugiej strony, na nowo trzeba zorganizować życie rodzinne, co przy większej ilości domowników nie jest proste. Żłobek, przedszkole, nowa szkoła, różne zajęcia dodatkowe, nowy podział obowiązków w domu, a także dla osób zaangażowanych w życie parafii, nowy rok formacyjny we wspólnocie – lista powakacyjnych zmian naprawdę może być długa. Jak przeżyć ten rodzinny, wrześniowy zawrót głowy i jednocześnie przybliżyć się do Pana Boga?

Spokój i modlitwa

„Ora et labora – módl się i pracuj” brzmi benedyktyńskie zawołanie i słusznie wskazuje na dwa bardzo ważne elementy życia. Gdy po wakacjach czy urlopach wpadamy w wir przeróżnych obowiązków, warto każdego dnia znaleźć czas na zatrzymanie, modlitwę, lekturę Pisma świętego. Może dobrym pomysłem będzie pobudka kilka minut wcześniej, by spokojnie przeczytać Ewangelię z danego dnia. A może te nowe wrześniowe początki zainspirują do rozpoczęcia przygody z tekstami psalmów zwartymi w Liturgii Godzin inaczej zwanymi modlitwą brewiarzową. Teksty te z łatwością znajdziemy w internecie.

Niedziela dla rodziny

Szczególnie w sytuacji licznych obowiązków na co dzień, dobrze jest znaleźć chwilę na wspólny odpoczynek i spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Niedziela to idealny moment, by oprócz wspólnego uczestnictwa w Eucharystii, razem pójść na spacer, wyjechać gdzieś niedaleko, czy przejrzeć wakacyjne zdjęcia. Taki powrót do minionych niedawno miłych chwil na pewno zaowocuje wdzięcznością Bogu, że dał nam przeżyć wakacyjne przygody, zobaczyć nowe miejsca i poznać nowych ludzi.

Wrześniowi patroni

We wrześniowym kalendarzu liturgicznym mamy wspomnienie kilku świętych, których warto prosić o wstawiennictwo podczas powakacyjnych zmian. Świętych Doktorów Kościoła: Grzegorza Wielkiego (wspomnienie 3 września), Jana Chryzostoma (13 września), Hildegardę z Bingen (17 września) i Hieronima (30 września) warto prosić o to, by u Boga wypraszali naszym dzieciom dar mądrości i właściwego użytkowania zdobytej wiedzy. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, których wspominamy 29 września prośmy o ochronę od złego w tym nowym roku szkolnym, parafialnym, formacyjnym dla naszych rodzin. We wrześniu szczególnie także prosimy o wstawiennictwo św. Stanisława Kostkę patrona dzieci i młodzieży (18 września), św. Mateusza Ewangelistę (21 września), św. o. Pio (23 września) czy św. Wincentego à Paulo (27 września). Z takim zastępem świętych żadne zmiany są już niestraszne.

Boże początki

Jeżeli w naszej rodzinie są dzieci, warto zachęcić je do udziału we Mszy świętej na początek roku szkolnego. Pierwszoklasiści z pewnością chętnie zaniosą do kościoła swoje plecaki z różnymi przyborami szkolnymi – w wielu parafiach odbywa się tradycyjne ich poświęcenie. Dobrym pomysłem jest również spowiedź na początek roku szkolnego, a także zapoczątkowanie rodzinnego przeżywania pierwszych piątków miesiąca.

M.M. Czekałowie