Strona główna Bez kategorii W KRĘGU SZKOLNICTWA Bezpieczny powrót do szkoły – 2021/2022

Bezpieczny powrót do szkoły – 2021/2022

443
0

Już na początku sierpnia Ministerstwo Edukacji i Nauki rozesłało do szkół wytyczne przeciwepidemiczne. Dokument przygotowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i  Głównym Inspektorem Sanitarnym zawiera zbiór zaleceń uwzględniających obecną sytuację sanitarną. To w oparciu o w/w rekomendacje dyrektorzy szkół przygotowali obiekty oświatowe na przyjęcie uczniów. Zgodnie z przyjętymi wytycznymi w nowym roku w szkołach mają obowiązywać takie zasady bezpieczeństwa jak: dystans, dezynfekcja, maseczki w częściach wspólnych, higiena oraz wietrzenie sal lekcyjnych. Dodatkowo szkoły zostaną doposażone w środki ochrony osobistej. We wrześniu do placówek oświatowych trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, rękawiczki, maseczki, termometry oraz płyn dezynfekujący. Dystrybucją wszystkich materiałów zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Także w sierpniu do szkół dotarły materiały informacyjne, filmy edukacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, które pomogą nauczycielom przygotować uczniów do nauki w warunkach pandemii.

Wrześniowe szczepienia w szkołach

W ramach Narodowego Programu Szczepień już od czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci, które ukończyły 12. rok życia na szczepienie. Dotychczas szczepienia uczniów odbywają się  w punktach populacyjnych i powszechnych. We wrześniu będzie to możliwe także w szkołach. Każda placówka oświatowa  będzie mogła  zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień lub mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły.

Akcja informacyjna na temat szczepień uczniów rozpoczęła się jeszcze przed wakacjami. Wówczas to szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Ponownie, działania informacyjne zostaną powtórzone w pierwszym tygodniu września. W szkołach  odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą, a w trzecim tygodniu września rozpoczną się  szczepienia uczniów.

Wojciech Cybulski

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here