Strona główna I. Formacja SERCA RODZINA ZJEDNOCZONA NA MODLITWIE Rodzina miejscem przekazywania wiary

Rodzina miejscem przekazywania wiary

Papież Franciszek wskazując na rodzinę, podkreśla, że jest ona uprzywilejowanym miejscem przekazywania wiary. Trzeba przyznać, że dzisiejsze czasy, w których żyjemy, nie sprzyjają przekazywaniu wiary. Życie publiczne, jego instytucje, środki, którymi się ono posługuje, odżegnało się programowo od Boga, od przekazu wiary. Bóg stał się słowem zakazanym w wielu szkołach, urzędach, w warsztatach pracy. Żyjemy więc w społeczeństwie, w ustroju, który postawił sobie za cel nie przekaz wiary, ale jej zwalczanie. To jest ta rzeczywistość, w której tkwi polska rodzina katolicka, a żyjąc w takiej rzeczywistości, musi sobie z większą siłą i z  większym przekonaniem powiedzieć: to ja właśnie mam wziąć odpowiedzialność za przekazywanie wiary.

Co utrudnia przekaz wiary?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, które utrudniają lub uniemożliwiają przekazywanie wiary w rodzinie w sposób skuteczny. Jeżeli jeden współmałżonek wierzy, a drugi  jest obojętny religijnie albo spełnia pewne praktyki religijne od święta i dla pokazu, to przekaz wiary zostaje zakłócony i nie jest do końca wiarygodny. W takim przypadku rodzice muszą mieć odwagę powiedzieć dzieciom prawdę, że jedno z nich musi dojrzeć do pewnych rzeczy związanych z wiarą. Coraz częściej spotyka się, że rodzice przyprowadzają dziecko do kościoła i  tam zostawiają, a sami w tym czasie idą np. na zakupy do hipermarketu. Przez takie postępowanie pokazują wtedy dziecku, że sprawy wiary nie są dla nich ważne. Inna postawa rodziców, na którą skarżą się kapłani i katecheci, polega na tym, że rodzice często cedują sprawy związane z wiarą właśnie na księży i katechetów. W konsekwencji dzieci nie umieją nawet uczynić poprawnie znaku krzyża. Dlaczego taka postawa rodziców jest bardzo niebezpieczna dla rozwoju duchowego ich dziecka? Według wszystkich badań, które w tej chwili są prowadzone, już 3-letnie dziecko odbiera sygnały ważne, związane ze światem religijności, już wtedy zaczyna kształtować swój świat wiary w Pana Boga, choć nie potrafi go opisać. Bywa i tak, że wiara osoby dorosłej zatrzymała się na poziomie wiary dziecka pierwszokomunijnego. Jak zatem przekazać swoją malutką wiarę komuś, kto w wieku dojrzewania zadaje trudne pytania? Jeżeli chcemy przekazywać wiarę, sami najpierw musimy ją mieć.

Czy rodzina jest dziś miejscem wspólnej modlitwy?

Nie ma prostej odpowiedzi. Jest wiele rodzin, także młodych, w których wspólna modlitwa jest codzienną, żywą praktyką. Obejmuje nie tylko pacierz, ale również inne formy przeżywania wiary w rodzinie, która jest „domowym Kościołem”. Z doświadczenia duchowego prowadzenia małżeństw i rodzin wiem, że bogata w różnorodne formy modlitwa rodzinna przynosi wspaniałe owoce. Sam pochodzę z domu, w którym był praktykowany zwyczaj codziennej wieczornej modlitwy. Po latach wyraźnie dostrzegam ogromne znaczenie, jakie ona miała dla budowania dobrej atmosfery mojego domu rodzinnego i zdrowych więzi między domownikami. Rodzice realizowali biblijne wezwanie: „niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!” (Ef 4,26). Może dlatego nie pamiętam żadnych negatywnych napięć, które by towarzyszyły mojemu dzieciństwu. Z modlitwą wspólną jest dziś bardzo trudno, dlatego że obecnie jest w ogóle ciężko z rozmową. A jeśli rodzice nie umieją się ze sobą spotkać, porozmawiać, być dla siebie, to tym bardziej trudno spotkać się i być dla Pana Boga, nie mówiąc już o stawaniu przed Nim wobec swoich dzieci.

1. Jacek Uchan