Ogólnopolski Konkurs AgroLiga prezentuje dorobek rolnictwa i firm funkcjonujących w branży rolniczej z podziałem na poszczególne województwa. Laureaci w obydwu kategoriach to najlepsi rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy są liderami w poszczególnych województwach, osiągają wysokie rezultaty produkcyjne i ekonomiczne, rozwijają działalność z wykorzystaniem funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życiu lokalnej społeczności. Organizatorem etapu wojewódzkiego konkursu, jak co roku, był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.
Przy wyborze Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego w obu kategoriach komisja powołana przez Dyrektora WMODR Pana Damiana Godzińskiego brała również pod uwagę: bezpieczeństwo pracy oraz estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa lub firmy.
Tegoroczna Gala, podsumowująca wojewódzki etap konkursu AgroLiga odbyła się 17 września w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Podczas uroczystego finału organizowanego przez WMODR nie zabrakło przemówień, gratulacji i podziękowań. Zaprezentowano mistrzów i wicemistrzów w kategorii rolnik i firma, ukazując najlepsze wzorce, dobre praktyki oraz innowacyjne rozwiązania laureatów.
Uroczystość tradycyjnie zgromadziła najlepszych przedsiębiorczych rolników i przedstawicieli firm najprężniej rozwijających się z obszaru rolnictwa, a także przedstawicieli instytucji, które promują oraz wspierają ich osiągnięcia.
Laureaci przyjmowali osobiste gratulacje, życzenia oraz nagrody z rąk Dyrekcji WMODR. Nagrodzeni w trakcie przemówień zwracali szczególną uwagę na potrzebę wspierania rozwoju obszarów wiejskich poprzez efektywną promocję dobrych praktyk rolniczych oraz możliwość wymiany doświadczeń z zakresu innowacyjnych technologii produkcji.
Na podstawie przeprowadzonych wizytacji w gospodarstwach i firmach oraz dostępnej dokumentacji i rozeznania komisja konkursowa „AgroLiga 2020” podjęła decyzję o wyłonieniu zwycięzców w dwóch kategoriach:
Kategoria ROLNIK – Mistrz AgroLigi 2020
Dariusz Pucer wspólnie z małżonką Małgorzatą prowadzą gospodarstwo w miejscowości Pastwiska koło Barcian w powiecie kętrzyńskim. Produkcja ukierunkowana jest na prowadzenie pasiek pszczelich w ilości 800 uli, z czego 300 uli prowadzona jest certyfikowanymi metodami ekologicznymi. Roczne zbiory wynoszą ok. 40 ton. Dzięki wysokiej produkcji właściciele stworzyli stabilną, rozpoznawalną produkcję miodów Pasieka Pucer, które prezentowane są na prestiżowych targach spożywczych, zarówno w kraju jak i za granicą. Państwo Dariusz i Małgorzata Pucer to pasjonaci ekologii, na swoich gruntach rolnych prowadzą uprawy certyfikowanymi metodami ekologicznymi, a dzięki pozyskaniu funduszy unijnych założyli sad jabłoniowy prowadzony metodami ekologicznymi. Rolnicy aktywnie korzystają ze środków unijnych, dzięki czemu gospodarstwo jest nowoczesne, bezpieczne i bardzo estetyczne. Gospodarstwo uczestniczy w krajowej sieci zagród edukacyjnych.
Kategoria FIRMA – Mistrz AgroLigi 2020
Zajazd Tusinek zlokalizowany jest tuż przy wjeździe na Mazury, w miejscowości Rozogi w powiecie szczycieńskim. Jest to firma rodzinna, której właścicielem jest Grzegorz Winiarek. Najbardziej rozpoznawalną częścią zajazdu jest restauracja, w której serwowane są tradycyjne regionalne potrawy, a produkty pochodzą bezpośrednio z gospodarstwa rolnego właścicieli. Przy restauracji zlokalizowany jest sklep farmerski, w którym można zakupić produkty regionalne, warzywa pochodzące z gospodarstwa oraz produkty wytworzone w przetwórni mleka koziego i krowiego. W głębi alei lipowej, za restauracją, znajduje się część hotelowa oraz gospodarstwo. Hotel powstał ze zmodernizowanych starych budynków gospodarskich. Zorganizowano tam komfortowe pokoje dla gości oraz sale, w których odbywają się zajęcia z zagród edukacyjnych. Na areale 39 hektarów hodowane jest bydło mleczne rasy jersey, kozy rasy berneńskiej, kury, pawie, bażanty, indyki, perliczki, króliki oraz koniki polskie.
mgr inż. Agnieszka Sołtysiak
Kierownik Działu, Główny specjalista ds. produkcji roślinnej WMODR