Strona główna Bez kategorii W KRĘGU ROLNICTWA W partnerstwie ze wsią

W partnerstwie ze wsią

310
0

Szanowni Państwo,

za nami mijający rok, który mimo ujemnego bilansu wodnego wiosną 2021 r., występowania nowych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świn i wysoce zjadliwej grypy ptaków, uznać mogę za udany dla rolnictwa Warmii i Mazur. Mimo trwającej pandemii, udało nam się częściowo wrócić do normalności. Przed nami kolejny rok niosący nowe wyzwania zarówno dla Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, jak i rolników oraz innych mieszkańców obszarów wiejskich. Warmińsko-mazurska wieś to miejsce życia ponad połowy mieszkańców naszego regionu, to tradycja a zarazem nowoczesność, to miejsce, o które dbamy jako Ośrodek nie tylko z ustawowego obowiązku, ale również z przekonania i pasji.

WMODR, którego zadaniem jest codzienna służba rolnikom i innym mieszkańcom obszarów wiejskich, jak co roku przygotował dla Państwa szeroką ofertę usług szkoleniowo-doradczych na rozpoczynający się rok.

Skuteczna walka z ASF jest jednym z kluczowych wyzwań, które stoją zarówno przed jednostkami wspomagającymi rolnictwo, jak i samymi rolnikami. Rolą ośrodka będzie dalsze propagowanie wśród rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich informacji o przestrzeganiu podstawowych zasad bioasekuracji w obrębie gospodarstw oraz o obowiązkach wynikających ze zmian prawnych.

W naszej działalności doradczej i szkoleniowej powrócimy do nieco zapomnianej w naszym województwie rośliny, jaką jest ziemniak, duży nacisk położymy na upowszechnianie wiedzy na temat produkcji i technologii uprawy roślin bobowatych. Kontynuować będziemy, zapoczątkowany w ubiegłym roku, wspólnie z UWM w Olsztynie, pionierski w skali kraju, projekt wykorzystania owadów jako alternatywnego źródła białka w żywieniu zwierząt i ludzi.

Tworzyć będziemy Krajową Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych. Gospodarstwa te jako przykłady dobrych praktyk będą służyły jako baza prowadzonych działań upowszechnieniowych i szkoleniowych dla okolicznych rolników i nie tylko.

Rozpoczęcie pandemii Covid-19 pokazało nam, jak istotne jest bezpieczeństwo żywnościowe kraju. To dzięki ciężkiej pracy polskich rolników, zdrowej, polskiej żywności nie zabrakło w sklepach. Jej produkcja oznacza potrzebę zagwarantowania, by była ona przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia i życia konsumentów, nie zawierała zanieczyszczeń i substancji szkodzących człowiekowi, dlatego też będziemy kontynuowali wcześniejsze działania na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego. W dalszym ciągu będziemy promowali producentów żywności działających na niewielką skalę dzięki utworzonym w 2020 r. narzędziom tj. serwisowi internetowemu Warmińsko-Mazurski eBazarek oraz grupom dyskusyjnym „Bazarek WMODR” na facebooku.

W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, zamierzamy zorganizować w Elblągu przedsięwzięcie pn. „Polski e-bazarek szansą promocji lokalnych producentów rolnych”, na które zaprosimy producentów żywności z Warmii, Mazur i Powiśla. To niejedyna impreza plenerowa jaką zamierzamy zorganizować w nadchodzącym roku. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam na zorganizowanie dwóch imprez o charakterze targowym w siedzibie Ośrodka w Olsztynie, tj. XII Wiosennych Targów Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach” i XXVIII Jesiennych Targów Rolniczych „Wszystko dla rolnictwa”. Podjęliśmy już działania mające na celu organizację kolejnej edycji Warmińsko-Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, będącej świętem hodowców, podczas którego mogą zaprezentować swój bogaty dorobek hodowlany.

Nasi specjaliści i doradcy będą w dalszym ciągu udzielali pomocy rolnikom i innym mieszkańcom obszarów wiejskich w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania wsparcia finansowego pomocy finansowanej lub współfinansowanej ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej lub innych instytucji krajowych, lub zagranicznych.

Mam nadzieję, że podejmowane przez nas działania zyskają uznanie rolników i mieszkańców obszarów wiejskich naszego województwa. Wszystkim tym, którzy na co dzień są objęci opieką naszych doradców i specjalistów serdecznie dziękuję za dotychczasową współpracę, a pozostałych zachęcam do kontaktu w celu jej podjęcia, bowiem tylko działając razem, stanowimy o rolniczym potencjale i sile naszego regionu.

 

mgr inż. Damian Godziński

Dyrektor WMODR z siedzibą w Olsztynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here