Strona główna Bez kategorii W KRĘGU ROLNICTWA Relacja z podsumowania konkursu AGROLIGA 2021 w województwie warmińsko-mazurskim

Gospodarstwo Państwa Małgorzaty i Marka Borkowskich z miejscowości Kocioł Duży w powiecie piskim oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Ostoja Natury” z miejscowości Tomaszyn koło Olsztynka to zwycięscy tegorocznej edycji prestiżowego konkursu AgroLiga w województwie warmińsko-mazurskim.

Konkurs AgroLiga 2021 rozstrzygany jest na dwóch szczeblach – wojewódzkim i krajowym. Wojewódzki etap konkursu organizowany był przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, natomiast etap krajowy przez Redakcję Audycji Programu 1 TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesów: TVP S.A., ARiMR, KOWR i KRUS.

Ogólnopolski Konkurs AgroLiga prezentuje dorobek rolnictwa i firm funkcjonujących w branży rolniczej z podziałem na poszczególne województwa. Laureaci w obydwu kategoriach to najlepsi rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy są liderami w poszczególnych województwach, osiągają wysokie rezultaty produkcyjne i ekonomiczne, rozwijają działalność z wykorzystaniem funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życiu lokalnej społeczności. Uczestnictwo w konkursie to prestiż w branży, zaś bycie laureatem – ogromny sukces oraz świadectwo pomysłowości i kreatywności w poszukiwaniu nowych rozwiązań produkcyjnych.

Przy wyborze Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego w obu kategoriach komisja powołana przez Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie Pana Damiana Godzińskiego brała również pod uwagę: bezpieczeństwo pracy oraz estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa lub firmy.

Tegoroczna Gala, podsumowująca wojewódzki etap konkursu AgroLiga odbyła się 28 września w Hotelu Zamek Ryn. Podczas uroczystego finału organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie nie zabrakło przemówień, gratulacji i podziękowań. Zaprezentowano mistrzów i wicemistrzów w kategorii rolnik i firma z województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego, ukazując najlepsze wzorce, dobre praktyki oraz innowacyjne rozwiązania laureatów.

Na podstawie przeprowadzonych wizytacji w gospodarstwach i firmach oraz dostępnej dokumentacji i rozeznania komisja konkursowa „AgroLiga 2021” podjęła decyzję o przyznaniu następujących miejsc:

Kategoria ROLNIK

Mistrz AgroLigi  2021

Marek Borkowski wspólnie z małżonką Małgorzatą prowadzą gospodarstwo w pięknie położonej miejscowości Kocioł Duży w powiecie piskim. Głównym kierunkiem produkcji jest chów bydła mlecznego z nastawieniem na produkcję mleka wysokiej jakości.

V-ce Mistrz AgroLiga 2021

Agnieszka i Robert Pucer

Gospodarstwo Pasieczne Bartnik Mazurski prowadzone przez Agnieszkę i Roberta Pucer w miejscowości Gnatowo, powiat kętrzyński ukierunkowane jest na prowadzenie pasiek pszczelich. Od 2012 roku miody są wpisane na listę produktów tradycyjnych.

Kategoria FIRMA

Mistrz AgroLigi 2021

Rolnicza spółdzielnia Produkcyjna „Ostoja Natury” z miejscowości Tomaszyn koło Olsztynka. Firma zrzeszająca grupę producentów wykorzystuje ekologiczne metody produkcji żywności wysokiej jakości, która jest później dostarczana bezpośrednio do klientów za pośrednictwem platformy sprzedażowej. W ubiegłym roku Ostoja Natury znalazła się w gronie 16. wiosek  z całej Europy, które wybrane zostały do projektu Smart Rural 21.

V-ce Mistrz AgroLigi 2021

F.H.U „Animar” z siedzibą w Kiwitach, powiat lidzbarski to firma rodzinna. Zajmuje się handlem zbóż, rzepaku, łubinu, bobiku, kukurydzy i grochu. Dodatkowo, poszerzyła swoją usługi o transport, sprzedaż nawozów oraz wapna nawozowego.

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie składa gratulacje i wyrazy uznania dla laureatów oraz mistrzów i wicemistrzów konkursu AgroLiga z województwa warmińsko-mazurskiego oraz życzy dalszych sukcesów, satysfakcji oraz mobilizacji do dalszej pracy.

Agnieszka Sołtysiak, Kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej