Strona główna I. Formacja SERCA Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W SUWAŁKACH Z  SANKTUARIUM BOŻEGO  MIŁOSIERDZIA  W SUWAŁKACH

Z  SANKTUARIUM BOŻEGO  MIŁOSIERDZIA  W SUWAŁKACH

W atmosferze kolędowego wzruszenia, pełni Nadziei i Pokoju, które przyniósł Nowonarodzony, dane nam było przekroczyć próg kolejnego, już 2022 roku. Przemijający czas usposabia do głębszej refleksji nie tylko nad tym, co już za nami, nie tylko nad tym, co tu i teraz dokonuje się w nas i wokół nas, ale też otwiera nieznane perspektywy, które jawią się nam pośród zawirowań współczesnego świata przedziwną niepewnością. A przecież wiemy, że tylko Bóg zna ten nadchodzący czas, dlatego zawierzamy wszystko Jego Opatrzności, wołając: „Opatrzności Boża, czuwaj nad nami!”

• rocznica Stanu Wojennego – obchodzona była przez mieszkańców Suwałk, jako bolesne wydarzenie, które dotknęło także obywateli naszego miasta. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – przy obecności przedstawicieli władz samorządowych, osób zrzeszonych wraz ze sztandarami, jak też mieszkańców miasta, modliliśmy się o pokój w naszej Ojczyźnie, wspominając ofiary stanu wojennego i tych, którzy do dziś są „naznaczeni” piętnem tragedii sprzed 40. laty. Ks. Jarema Sykulski – proboszcz parafii i kustosz sanktuarium zaznaczył, że wszelkie bolesne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny są trwałą lekcją – nie tylko pamięci o tych wydarzeniach, ale przede wszystkim lekcją nam zadaną, abyśmy o wolność walczyli, ale też ją szanowali i nie tracili poprzez wewnętrzne spory i nieodpowiedzialne działania. Musimy codziennie pamiętać, że „wolność jest nam nie tylko dana ale i zadana” – jak przypomina nam i uczy nas stale – św. Jan Paweł II.
  • „Posłani w pokoju Chrystusa” – tym przesłaniem Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Suwalskim Sanktuarium rozpoczął tegoroczne spotkania formacyjne, które odbywają się w każdą czwartą niedzielę miesiąca. Jak zwykle „Koronką” przed Jezusem Miłosiernym w naszym Sanktuarium modlimy się, aby Akcja Katolicka była dla nas prawdziwą szkołą wiary, świętości i apostolstwa. Mimo pewnych utrudnień kontynuujemy tak ważną dla nas formację, aby szczególnie teraz umacniać się w wierze i nieść nadzieję wszędzie tam, gdzie panuje niepokój, pandemiczny lęk                   i zagrożenie. Bardzo ważnym przedsięwzięciem naszego Oddziału jest stała kuratela nad szkołami przy sanktuarium. Współpraca z dyrekcją szkół, a przede wszystkim stała pomoc, także dzięki „Caritas” przy sanktuarium – są bardzo ważnym elementem codziennej pracy nad dziećmi i młodzieżą, szczególnie nad rodzinami uczniów tych szkół.
  • Wspólnota Rycerzy Kolumba przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia nadal utrwala swą istotną obecność wśród środowiska potrzebujących w Suwałkach. W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie „nasi Kolumbowie” przygotowali i doręczyli w tym roku znaczące paczki dla suwalskich seniorów. Ta świąteczna pomoc, w wielu przypadkach, była wielkim zaskoczeniem i radością dla seniorów, kiedy to otrzymali pralkę czy lodówkę.
  • „Orszak Trzech Króli” – przynajmniej w naszym sanktuarium – miał w tym roku „inną postać”. Szczególnie dzieci, jak też wszyscy chętni, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, mogli przeżywać radosne spotkanie przy żłóbku Pana Jezusa. Wspólne kolędowanie po każdej Mszy św., swoiste „powtórzenie” – test z wiadomości o wydarzeniach związanych z Bożym Narodzeniem  i Uroczystością Objawienia Pańskiego, a przy tym słodkie nagrody – okazały się wspaniałym wspólnotowym przeżyciem dla tych, którzy z racji pandemicznych obostrzeń nie mogli wziąć udziału w Orszaku.
  • Różaniec – w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 15.30 – w intencji kapłanów posługujących przy sanktuarium, kleryków WSD w Ełku oraz o powołania do służby w Kościele – jest stałym modlitewnym wezwaniem do szczerego błagania o powołania. Czwartkowe rozważania kolejnych tajemnic Różańca Świętego zaznaczają się szczególnym wołaniem do Chrystusa przez ręce Jego Matki, Maryi, o liczne i święte powołania, zwłaszcza w tym czasie, kiedy liczba robotników na Niwie Bożej maleje.
  • „Rozważania Pod Kopułą” – w każdy trzeci piątek miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00 – przybrały kształt zespołu synodalnego. W czasie tych spotkań obecni mają możliwość skorzystania z formacji synodalnej oraz podjęcia dialogu na tematy nurtujące obecnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tematy dotyczące dialogu w Kościele i społeczeństwie, współodpowiedzialności w misji Kościoła oraz kwestie poszerzania przestrzeni publicznych i prywatnych opinii. Chętni, którzy biorą udział w comiesięcznych „Rozważaniach Pod Kopułą” mają niejako dodatkową wspaniałą możliwość pogłębiania swojej wiary i wiedzy o Kościele, dzięki prowadzącemu te spotkania – ks. Jaremie Sykulskiemu, kustoszowi naszego sanktuarium.

Bożenna Szynkowska