Strona główna I. Formacja SERCA Jaki JESTEM - SERCE Świat po pandemii COVID- 19 –  czy będzie lepszy?

Świat po pandemii COVID- 19 –  czy będzie lepszy?

512
0

Trwająca pandemia niesie ze sobą spustoszenie, które widoczne jest na wszystkich płaszczyznach życia społecznego. Nic nie jest takie, jak wcześniej. Zaburzone zostały relacje międzyludzkie, kontaktujemy się na odległość, a miejscem gdzie toczy się życie towarzyskie, jest Internet. Choroba nie omija nikogo, chorują nasi bliscy, przyjaciele, ludzie – z którymi mieliśmy bliskie relacje. Odchodzą od nas bez pożegnania. Codziennie odczuwamy lęk i obawę, co przyniesie kolejny dzień, tydzień, miesiąc. Wszyscy trwamy w nadziei, że pandemia skończy się, a rok 2020 przejdzie do historii naznaczony ukrytym wrogiem- koronawirusem.  Zastanawiamy się czy przyszłość, którą zastaniemy, będzie lepsza. Na pewno nie będzie już taka sama. Biorąc pod uwagę pedagogię Pana Boga, który nawet na krzywych liniach pisze prosto, który z najgorszego zła wyprowadza dobro, ufamy, że będzie lepsza. Kiedy tylko będzie możliwość odrzucenia telefonów, a komunikatory usuniemy na stałe, zbliżymy się do siebie. To, co teraz jest tylko marzeniem, stanie się rzeczywistością. Docenimy bliskość drugiego człowieka, kontakty twarzą twarz staną się normą. Poczujemy obecność w naszym życiu rodziny, przyjaciół, a nawet tych, którzy byli nam obcy, staną się rodziną.

Lepszy świat dla wszystkich?

Być może doświadczenia okresu pandemii pozwolą z większą uwagą przyjrzeć się sytuacji osób chorych, samotnych bezdomnych. Samotność, brak bliskości z drugim człowiekiem odczuwają na co dzień. Niektórzy z nich stracili nadzieję na lepsze jutro, na obecność drugiego człowieka, na wyciągniętą rękę i zaakceptowali swoją trudną sytuację. Podobne ograniczenia dotknęły nas wszystkich, każdy mógł wejść w buty osób wykluczonych społecznie i poczuć to, co oni czują każdego dnia. Czas pandemii jest właściwym czasem, żeby dołożyć starań  i wspólnym wysiłkiem poprawić ich sytuację.

Nową przyszłość dla bezpieczeństwa w sieci?

Obecnie, najczęściej kontaktujemy się w sieci. Istnieje wiele platform, komunikatorów, portali społecznościowych, które służą komunikacji, szkoleniom, a ,,szkoła’’ istnieje tylko dzięki określonym  platformom. To dobry czas, żeby zastanowić się, jak powinny wyglądać kwestie bezpieczeństwa w Internecie. Każda nowa platforma daje wiele możliwości, a z drugiej strony niesie ze sobą ryzyko. Należy podkreślić, jak ważna jest życzliwość w naszej internetowej społeczności. Lubimy używać technologii do rozwiązywania problemów, jednak należy zadbać, żebyśmy częściej w sieci  okazywali sobie uprzejmość, współpracowali i troszczyli się o siebie nawzajem.

Kiedy uporamy się z pandemią COVID-19, świat być może wróci do znanej nam normalności. Trzeba mieć nadzieję, że przyszłe pokolenia unikną błędów, które my popełniliśmy, chociażby w relacjach z drugim człowiekiem. Obecna pandemia pokazała, jak bardzo obojętni jesteśmy dla siebie nawzajem, ale trzeba mieć nadzieję, że kolejne pokolenia będą w stanie to naprawić. Nam, niestety, nie udało się.

Gutowska Hanna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here