Strona główna III. Formacja UMYSŁU WYMAGAJCIE OD SIEBIE - MARTYRIA MŁODYM Warto wysyłać kartki z życzeniami?

Warto wysyłać kartki z życzeniami?

665
0

Wysyłanie kart z życzeniami nie jest zwyczajem trwającym od niedawna. Sięga on roku 1846, w którym to w Anglii powstała pierwsza karta pocztowa.
W Polsce nieco później, lecz tradycja obdarowywania się życzeniami wypisanymi na kartach sięga ponad 100 lat. Karty pocztowe były bardzo ważne w okresie II wojny światowej, kiedy to ludzie mogli wspierać się, będąc w różnych miejscach.

Symbolika? Czy ma w ogóle znaczenie?

Symbolika świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest bardzo duża, zaczynając od znaczenia święcenia pokarmów, z czego każdy z nich symbolizuje coś innego, a kończąc na najważniejszym – na znaczeniu Zmartwychwstania Jezusa.

Na kartach świątecznych możemy znaleźć rożne motywy, czasem częściej znajdziemy zajączki, pisanki na nich niż Chrystusa Zmartwychwstałego. Oczywiście w pisankach czy zajączkach  nie ma nic złego, mają one swoje znaczenie. Na przykład jajka, pisanki – oznaczają one  zwycięstwo życia nad śmiercią, początek nowego życia. Można powiedzieć, że jajko to symbol nadziei, jest jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych. To one są związane ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Pisanki wyglądają pięknie, ale ugotowanymi jajami dzielimy się podczas śniadania wielkanocnego. Baranek jest to ważny symbol, który oznacza zwycięstwo dobra nad złem. Zajączek symbolizuje wiosnę oraz budzenie się do życia.

To wszystko jest pożądane, lecz nie to jest najważniejsze w tych świętach. Najważniejszy jest Jezus, który Zmartwychwstaje i daje życie, nowe życie. Możemy przekazując kartki naszym bliskim, podkreślać co w tych świętach jest najważniejsze, czyli obecność Chrystusa.

W poprzednich latach wysyłanie kart świątecznych było bardziej popularne niż teraz, choć do łask wracają kartki własnoręcznie robione. Takie kartki są niepowtarzalne, dlatego jeśli ktoś nie chce, by kartki się powielały, wykonanie własnych to świetny sposób na oryginalność.

Życzę Ci Chrystusa!

Święta Zmartwychwstania Pańskiego są szczególnymi świętami, pierwszymi i najstarszymi
w Kościele katolickim, które były obchodzone już w czasach apostolskich – to święta, które mówią o zwycięstwie życia nad śmiercią. Niedziela Zmartwychwstania to czas ogromnej radości dla nas wszystkich. Jezus oddał za nas swoje życie, oddał je, byśmy mogli żyć wiecznie. Dlatego wysyłanie kart świątecznych z motywem Zmartwychwstałego Chrystusa uważam za ważny element obchodów tych świąt. Zmartwychwstać to inaczej wstać
z martwych, odrodzić się ze śmierci do życia.

Dorota Ciołko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here