Strona główna I. Formacja SERCA Jan Paweł II - pamiętamy WAŻNY CZERWIEC

WAŻNY CZERWIEC

Czerwiec jest szczególny. Następuje tuż po czasie Maryjnym, a poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Najważniejszym czerwcowym dniem jest pierwszy piątek, po Oktawie Bożego Ciała. Modlimy się wtedy, czcząc Serce Jezusowe, wynagradzając Bogu grzechy naszego świata.

Papież

Nabożeństwa czerwcowe zrodziły się we Francji w XIX wieku. Siostra zakonna Aniela Sainte-Croix przekonała swoją przełożoną zakonną, że skoro maj poświęcony jest Matce Bożej, to następujący po nim czerwiec należy poświęcić Sercu Pana Jezusa. Pełnego zatwierdzenia tego poświęcenia dokonał w 1873 roku papież Pius IX.

Tak jak dla całej wspólnoty katolickiej, czerwiec z racji nabożeństw czerwcowych jest ważnym, tak dla wspólnoty Diecezji Ełckiej wiąże się on dodatkowo z inną piękną uroczystością. Wszak w tym miesiącu w roku 1999, dwadzieścia dwa lata temu, naszą diecezję odwiedził Namiestnik Boga na ziemi, Jan Paweł II – nasz Papież. Można więc powiedzieć, że na Mazurach i Suwalszczyźnie czerwiec został ukształtowany przez dwóch papieży, Piusa IX i Jana Pawła II. Ten drugi, w swojej homilii podczas Mszy świętej odprawionej w Ełku 8. czerwca 1999 roku powiedział – „Pozdrawiam tę piękną ziemię i jej mieszkańców. Jest mi ona bardzo bliska, gdyż niejednokrotnie ją nawiedzałem, szukając tu także odpoczynku. Miałem wtedy możliwość podziwiać bogactwo przyrody tego zakątka mojej Ojczyzny i cieszyć się spokojem jezior i lasów. Wy sami jesteście spadkobiercami bogatej przeszłości tej ziemi, którą tworzyły przez wieki różne tradycje i różne kultury.” Ten piękny i miły dla naszych uszu przekaz, to pozdrowienie skierowane było do mieszkańców Suwalszczyzny i Mazur – wszyscy pamiętamy ten upalny czerwcowy dzień.

Wojskowy czerwiec na Suwalszczyźnie

Czerwiec to także miesiąc ważny dla wojska na Suwalszczyźnie, a szczególnie dla żołnierzy i pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach im. gen. dyw. Józefa Leśniewskiego. Jest miesiącem „urodzin” suwalskiej Komendy.

1. czerwca bieżącego roku mijają 102 lata od jej ustanowienia przez ówczesnego Ministra Spraw Wojskowych, Generała Józefa Leśniewskiego. W swoim rozkazie minister nakazał: „Z dniem dzisiejszym ustanawiam …” – „Powiatową Komendę Uzupełnień Suwałki, z siedzibą tymczasową w Grodnie, obejmującą powiaty: Suwalski, Sejneński i Augustowski”.

Tereny wspomnianych w rozkazie powiatów do dzisiaj są administrowane przez WKU w Suwałkach, ale należą także do Diecezji Ełckiej. Bliskość wojska z kościołem potwierdzona została w roku 2018. W miejscu odpoczynku świętego Jana Pawła II (8-10 czerwiec 1999), w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, w Dniu Święta Wojska Polskiego i Dniu Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi suwalscy żołnierze stanęli na Mszy świętej polowej. Przewodniczył jej JE Kardynał Gerhard Muller i JE Biskup Ełcki Jerzy Mazur.

Rok później i również w czerwcu, w 100. rocznicę ustanowienia WKU w Suwałkach, tym czerwcu, gdy obchodziliśmy  jubileusz XX-lecia  pobytu Jana Pawła II w Diecezji Ełckiej i w Wigrach, miała miejsce Msza święta w Konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach. W imieniu biskupa ełckiego celebrował ją Wikariusz Generalny diecezji ks. kanonik dr Marcin Maczan, a wśród wielu uczestniczących księży, obok proboszcza ks. mjr. rez. Kazimierza Grybosia obecny był ks. Krzysztof Zubrzycki, redaktor naczelny „Martyrii”, miesięcznika Diecezji Ełckiej. Msza sprawowana była w intencji byłych i obecnych żołnierzy oraz pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach. Obchodom wojskowego święta honorowo patronował Poseł Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Czerwiec roku 2021, jak w latach ubiegłych, jest miesiącem modlitwy poświęconej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jest też miesiącem 102. rocznicy ustanowienia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach im. gen. dyw. Józefa Leśniewskiego.

BÓG – HONOR – OJCZYZNA.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach