Strona główna I. Formacja SERCA SERCA ŚPIEW ŻEGLARSKA PIEŚŃ

ŻEGLARSKA PIEŚŃ

Diecezja ełcka obejmuje teren największych jezior Polski połączonych malowniczymi rzekami i kanałami. W czasie wakacji przyjeżdżają w te strony turyści z różnych stron kraju i świata. Wielu z nich wypoczywa, pływając po jeziorach i rzekach lub korzystając z kojących właściwości piaszczystych plaż i szumiących lasów. Pod koniec dnia żeglarze na łodziach wpływają do portów, inni wczasowicze powracają po całodziennych wycieczkach do domów. Wieczorem słychać w miejscach turystycznych muzykę w różnym rytmie i słowa piosenek rozmaitych treści. Wśród nich wyróżnia się piosenka żeglarska śpiewana w tawernach portowych, na nadjeziornych pomostach lub polach kempingowych. Żeglarska pieśń wyjątkowo brzmi w bieżącym roku, kiedy obchodzimy 100. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.

Szanty

Żeglarskie pieśni i piosenki określane są wyrazem szanty, który w językach obcych oznacza śpiew. Szanty towarzyszą ludziom pływającym na morzach, jeziorach i rzekach od starożytności, czyli od czasu skonstruowania łodzi i okrętów, którymi przewożono ludzi lub rzeczy. Śpiewano je najpierw, aby utrzymać równe tempo pracy przy wiosłowaniu lub podnoszeniu kotwicy na okręt i stawianiu żagli na wysokie maszty. Później, można było usłyszeć te pieśni lub piosenki w tawernach portowych, gdzie marynarze, rybacy i żeglarze odpoczywali po długich i ciężkich rejsach.

Kierunek Mazury

W miarę rozpowszechniania się pieśni i piosenki żeglarskiej rozpoczęto organizowanie muzycznych festiwali szantowych w różnych częściach Europy. Tego typu imprezy kulturalne znane są w Polsce od połowy lat 80-tych XX wieku. Dziesięć lat później zorganizowano pierwszy ogólnopolski festiwal piosenki żeglarskiej w Giżycku. W tym samym czasie powstał giżycki zespół szantowy tworzony przez osoby grające i śpiewające w religijnym zespole muzycznym „Betania” przy parafii św. Brunona w Giżycku. Była to jedna z pierwszych kapeli szantowych na Mazurach. Liderem obu tych zespołów był wtedy i jest do dzisiaj wybitny muzyk pan Andrzej Gasiul – gitarzysta i aranżer.

O czym śpiewają?

Szanty śpiewane na łodziach pomagały ludziom wyrażać emocje, opowiadać, koić ból i cierpienie, a także pracować. Miały one zazwyczaj prostą tematykę, opisywały życie na morzu, marynarskie marzenia i tęsknoty w formie frywolnej lub poetyckiej. Dzisiaj, znane są szanty o tematyce jeziornej opisujące życie żeglarzy. Wśród utworów z gatunku poezji żeglarskiej można odnaleźć pieśni zawierające temat wiary w Boga. Znane jest powiedzenie: „Kto nie umie się modlić, niech wypływa na morze”. Niejednemu człowiekowi bezkres morza ułatwia kontakt z Bogiem. Wielu ludziom przestrzeń jeziora pomaga w modlitwie.

Poezja żeglarska

Poniżej zaprezentowany jest jeden z wielu utworów z gatunku poezji żeglarskiej, których twórcy skupili się na znaczeniu wiary w Boga w życiu rybaków, marynarzy i żeglarzy.

MODLITWA

autor: zespół żeglarsko-folkowy Za Horyzontem

Kolejny dzień już sennie

Ze słońcem w morzu tonie

Już księżyc, gwiazd miliony

Odbite w wody szkle

I zmierzch na pokład kładzie

znów swoje ciepłe dłonie

A ja przed nocną wachtą

do nieba modlę się

Błogosław dobre wiatry

Co pieszczą moje włosy

I żagle które śpiewem

Niosą mnie w nieznane

Gdzieś w słoną bryzę

Co kroplą tańczy w oku

I ten horyzont Panie

Za który płynąć chcę

Kolejny dzień już sennie

Ze słońcem z morza wstaje

I w blasku słońca deski

Pokładu kąpią się

Z falami statek sunie

Melodię wanty grają

A ja w ten dzień cudowny

Do nieba śpiewam pieśń

Mój Boże

Błogosław dobre wiatry

Błogosław białe żagle

Błogosław słoną bryzę

I ten horyzont, Panie nasz

Sacroszanty

Sacroszanty, czyli szanty o tematyce religijnej, to utwory, które powstały na podstawie wydarzeń opisanych w Ewangelii. Dotyczą one sytuacji, które miały miejsce w portach rybackich nad Jeziorem Genezaret. Warto wspomnieć o bogatym zbiorze pieśni ku czci Matki Bożej Królowej Polskiego Morza śpiewanych codziennie przez pobożnych Kaszubów w sanktuariach maryjnych w Swarzewie i Sianowie, niedaleko Gdyni. Treść wspomnianych utworów dotyczy także życia ludzi żyjących nad jeziorami i rzekami.

ks. Grzegorz Kunko